| Lokman Hekim Sağlık Grubu
 - Gıda Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

24.07.2024

Gıda Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Gıda zehirlenmesi, kontamine gıdaların tüketilmesi sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bu kontaminasyon, bakteriler, virüsler, parazitler veya toksinler tarafından gerçekleşebilir. Gıda zehirlenmesi, mide bulantısı, ishal, kusmaya neden olan bir durumdur. Gıda zehirlenmesi genellikle hafif seyirli olsa da bazı durumlarda ciddi ve hayati tehlike arz edebilir.

 - Diş Sıkma (Bruksizm) Nedir?

17.07.2024

Diş Sıkma (Bruksizm) Nedir?

Diş sıkma, çağımızın hastalığı olarak çok erken yaşlarda stres ile ortaya çıkan ve fizyolojik olarak etki eden kişinin dişlerini sıktığı, gıcırdattığı veya birbirine bastırdığı bir durumdur. Diş sıkma, genellikle farkında olmadan dişleri sıkma veya gıcırdatma eylemidir. Diş sıkma dişlerin sıkıca bir arada tutulması, baskı uygulanmasıdır. Diş gıcırdatma ise dişlerin birbirine sürtmesi, çiğneme hareketinin yapılmasıdır.

 - Yüz Felci Nedir? Yüz Felci Belirtileri Nelerdir?

11.07.2024

Yüz Felci Nedir? Yüz Felci Belirtileri Nelerdir?

Yüz felci, yüz kaslarının kısmi veya tam hareket kaybı olması durumudur. Bu genellikle ani başlangıçlıdır ve çoğunlukla yüzün bir tarafını etkiler. Yüz felci hakkında daha fazla bilgi edinmek, bu rahatsızlığı yaşayan bireyler ve yakınları için oldukça faydalıdır. 

 - Göz Hareket Bozukluğu Nedir?

27.06.2024

Göz Hareket Bozukluğu Nedir?

Göz hareket bozukluğu, gözlerin normal ve uyumlu bir şekilde hareket etme yetisinin kaybolması durumudur. Bu bozukluklar, gözlerin belirli bir yöne doğru hareket edememesi, titremesi veya istenmeyen hareketler yapması şeklinde kendini gösterebilir. Göz hareket bozuklukları, görme yeteneğini etkileyebilir ve yaşam kalitesini düşürebilir.

 - Yemekten Hemen Sonra Çay Kahve Tüketmeli Miyiz?

27.06.2024

Yemekten Hemen Sonra Çay Kahve Tüketmeli Miyiz?

Yemeklerden sonra bir fincan çay veya kahve içmek, pek çok kişi için günlük bir ritüel haline gelmiştir. Ancak, bu alışkanlığın sağlık üzerindeki etkilerini bilmek, daha bilinçli ve sağlıklı seçimler yapmamızı sağlar.

 - Hemogram (Tam Kan Sayımı) Nedir? Hemogram Testinde Değerlerin Anlamları Nelerdir?

12.06.2024

Hemogram (Tam Kan Sayımı) Nedir? Hemogram Testinde Değerlerin Anlamları Nelerdir?

Hemogram, diğer adıyla tam kan sayımı, kan hücrelerinin sayısını ve bu hücrelerin bazı özelliklerini ve ölçülen parametrelerin birbirleriyle olan oranlarını ölçen bir laboratuvar testidir. Bu test, kırmızı kan hücreleri (eritrositler), beyaz kan hücreleri (lökositler) ve trombositler (plateletler) gibi kan bileşenlerinin miktarını belirler.

 - Kurban Bayramı’nda Sağlıklı Beslenme İçin Öneriler

11.06.2024

Kurban Bayramı’nda Sağlıklı Beslenme İçin Öneriler

Kurban Bayramı, Müslüman toplumunun önemli bir dini bayramı olup; ailelerin bir araya geldiği, geniş sofraların kurulduğu bir bayramdır.Bayram ziyaretleri sebebiyle öğün saatleri ve beslenme düzeni değişir. Kurban Bayramının en önemli özelliği kırmızı et tüketimindeki artıştır. Bu nedenle bayram boyunca artan kırmızı et tüketimi ve şeker tüketimi; diyabet hastaları, tansiyon hastaları, mide ve kalp damar hastaları için risk oluşturmaktadır.

 - Ms Hastalığı (Multiple Skleroz)  Nedir? Belirtileri Nelerdir?

10.06.2024

Ms Hastalığı (Multiple Skleroz) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

MS Hastalığı, merkezi sinir sisteminde (beyin ve omurilik) meydana gelen bir otoimmün, kronik ve demiyelinizan bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi, yanlışlıkla vücuttaki sinir liflerine ve miyelin adı verilen koruyucu tabakaya saldırır, bu da sinir iletimini etkiler. MS, zamanla sinir hücrelerinin hasar görmesine ve fonksiyon kaybına neden olabilir.

 - Sınav Kaygısı Nedir? Sınav Kaygısı İle Başa Çıkma Yolları

07.06.2024

Sınav Kaygısı Nedir? Sınav Kaygısı İle Başa Çıkma Yolları

Sınav kaygısı, öğrencilerin sınav öncesi ve sınav anında yaşadığı stres, endişe ve huzursuzluk durumudur. Normal bir düzeyde sınav kaygısının olması motive edip başarıya götürürken, aşırı düzeyde kaygı olması öğrenmeyi zorlaştırır ve sınav anında endişeye neden olur. Sınav kaygısı, sadece sınav anında değil, sınav öncesi ve sınav sonrasında da etkili olabilir.