Yeni Normalde Çocukların Okula Uyum Süreci

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

Yeni Normalde Çocukların Okula Uyum Süreci

Sevgili Aileler,
İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde çocuklarımızın eğitim rutinleri değişti ve uzaktan eğitim sistemine dahil oldular. Şimdi ise bu süreci kademeli olarak uzaktan ve yüz yüze eğitim olarak gerçekleştirecekler. Çocukların değişen eğitim rutinleri şimdi kademeli olarak normal rutinine doğru değişmeye başladı.

Çocuğunuz Yeni Eğitim Sistemine Geçerken Neler Yapabilirsiniz?

Çocuklar bu süreci nasıl geçirdi? Her zaman dediğim gibi “Her çocuk özel ve biriciktir.” Uzaktan eğitim sürecine her çocuk aynı seviyede uyum sağlayamadı. Bazı çocuklar bu sürece çok kolay uyum sağlarken bazı çocuklar uyum konusunda çok zorlandı. Bazı uzmanlar kimi üstün yetenekli ya da utangaçlık, sosyal fobi, hiperaktivite gösteren öğrencilerin bu sürece daha kolay uyum sağladıklarını söylerken kimi öğrencinin akran etkileşimine dayalı öğrenme gerçekleştirdikleri için akranlarına ihtiyaç duydukları, motive olmak için sınıf ortamını istediklerini ve evde dikkatinin dağılması nedeniyle uyum sağlamada zorluk yaşadıklarını söyledi.

Okullar Açılıyor İkili Eğitim Sürecinde Neler Değişecek?

Çocukların uzaktan eğitim sürecinde konuyu anlamamaları, verilen ödevi unutmaları ya da yapamamaları, sisteme geç bağlanmaları çocukları kaygıya sokabiliyordu. Bu durumda büyük yük ailelere düşüyordu. Aileler gerek öğretmenleriyle gerek sınıftaki diğer velilerle iletişime giriyor ya da dersleri kendileri ekran başından takip ediyorlardı. Şimdi ise bu sorumluluk okulların açılmasıyla tekrar çocukların olacak. Çocuklar anlamadıkları bir konuyu öğretmenlerine rahatça sorup cevap alabilecekler, verilen ödevleri not alarak gerçekleştirebilecekler ya da sistemsel olarak herhangi bir kaygıya kapılmadan zil çaldığında kapıyı kapatıp sıralarına oturarak derse dahil olabilecekler.

Uzaktan eğitimde “Ders arası verildi ve ben ne yapacağım?“ sorusu çocukların kendilerine sorduğu bir soruydu ve yanıtını hemen televizyon karşısında alıyorlardı. Molalarında televizyon ya da tabletle vakit geçiren çocuklar artık okullarında arkadaşlarıyla iletişim halinde olacak, oyunlar oynayacak, sohbet edecek ya da okulda küçük bir gezintiye çıkacaklar.
Çocuklar evde harcayamadıkları fazla enerjilerini, duygusal boşaltımlarını, sosyalliklerini arkadaşlarıyla birlikte paylaşarak giderecekler.
Okulların hiç açılmayacak olma korkusu bu süreçte çocuklarda giderilecek. Okullarını, sınıflarını, arkadaşlarını ve öğretmenlerini özleyen çocuklar belirli günlerde tekrar eski sıcak yuvalarına ve okullarına geri dönecekler.

Ebeveyn Olarak Rolüm Değişti Mi?

Ebeveynlerde yaşanan öğretmen – aile rolleri ise bir nebze eski düzenine dönecek. Çocuklar okuldayken artık aileler de aile olduklarını hatırlayacaklar. Çünkü uzaktan eğitim sürecinde çocukların akademik ve sosyal yaşantılarını takip eden aileler kendi rollerinden çok öğretmenlik rolünü benimsemişlerdi. Ama unutulmamalıdır ki ailenin de öğretmenin rolü de farklıdır. Önemli olan uzaktan eğitim sürecinde ailelerin çocuklarına sevgiyle yaklaşıp okul sorumluluğunu çocuğa hatırlatmaktır.

Peki Bu İkili Eğitim Sürecinde Ne Yapabiliriz?

 • Çocukların eski düzene tekrar uyum sağlaması kolay olmayabilir. Bu konuda çocuklarınızı anlayışla karşılayın. Çocuklarınızı rahatlatın ve her zaman onların yanında olduğunuzu çocuğunuza söyleyin.
 • Çocuğunuza karşı sabırlı olun. Bu rutine kısa zaman içinde alışacaktır. Bu konuda çocuğunuzu cesaretlendirin.
 • Hijyen kurallarını, sosyal mesafeyi ve maske kuralını çocuklarınızla tekrar konuşun.
 • Bir takvim oluşturun. Okula gideceği ve uzaktan eğitim alacağı günü ve saatleri çocuklarınıza anlatıp birlikte konuşun.
 • Çocuğunuzla eski okul anıları ile ilgili sohbet edip küçük hatırlatmalar yapın.
 • Bu sürecin bir uyum süreci olduğu, kademeli olarak devam edeceğini çocuğunuza söyleyin.
 • Okul için hazırlıklar yapın. Malzemelerini, okul üniformalarını, okul araç ve gereçlerini ve okula götüreceklerini hazırlayın.
 • Eğitim sürecinin evden de devam edeceğini okuldaki düzenin evde de olacağını söyleyin. Bu konuda evde ders çalışma ortamınızı düzenleyin.
 • Sabahları erken kalkma düzenini sürdürmeniz hem çocuğunuz hem sizin için yararlı olacaktır. Bunun için çocuğunuzun uyku saatlerini de düzenlemenizde fayda var.
 • İlk günlerde okulun nasıl geçtiği, uzaktan eğitimde neler hissettiği konusunda çocuklarınızla konuşun. Bu konuda anı, resim ya da dans gibi etkinliklerle kendisini ifade etmesine fırsat tanıyın.
 • Çocuklarınızın neye ihtiyaç duyduğunu sorun? Uygulanabilecek çözüm önerilerini çocuğunuzla konuşun ve bu önerileri gerçekleştirin.
 • Haftalık hedefler belirleyin. Sonucunda bu hedeflere ne kadar ulaşıldığı konusunda çocuklarınızla değerlendirmeler yapın.
 • Çocuklar rutinleri severler. Uzaktan ve örgün eğitimde benzer rutinler oluşturmaya özen gösterin.
 • Çocuğunuzla program yapın. Uzaktan eğitim olduğu günlerdeki programınız ile örgün eğitimdeki programlarınızı olabildiğince benzer planlayın. Örneğin ders saatinin bitmesinin ardından ya da okuldan geldikten sonra 1 saat serbest zaman etkinliğinin olması gibi.
 • Dersler başlamadan önce ya da okula bırakmadan önce çocuğunuzu motive edici ya da keyiflendirici mesajlar söyleyin. “Keyifli dersler”, “Bugün yaşayacağın en güzel anıyı duymak için sabırsızlanıyorum.” ya da “Bakalım bugün seni ne heyecanlandıracak?” Gibi.
 • Ebeveyn olarak sınırlarınızı koruyun ve disiplini sağlayın. Dersler konusunda sorumluluğun çocuğunuzda olduğunu unutmadan çocuklarınıza rehber ve destek olun.
 • En önemlisi çocuğunuza sarılın ve çocuğunuzun yanında olduğunuzu hissettirin.
 

Çocuk Gelişim Uzmanı
Sebahattin Doğru
Lokman Hekim Akay Hastanesi