Yeni Koronavirüs (COVID-19)

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

Yeni Koronavirüs (COVID-19)

Yeni Koronavirüs ilk defa Aralık 2019’da Çin'de aynı günlerde çok sayıda kişide akciğer infeksiyonu bulgularının tespit edilmesiyle fark edilmiştir.

Hastalardan alınan örneklerin incelenmesiyle 7 Ocak 2020'de hastalığa neden olan virüsün yeni bir virüs olduğu anlaşılmıştır. Bu virüsün, SARS virüsüne çok benzediği bildirilmiştir. Virüs tüm dünyaya hızla yayılmaktadır.

Bu Salgın Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Koronavirüsler daha çok hayvanlarda hastalık yapan virüslerdir. Hayvanlar arasında dolaşan Koronavirüsler bazen değişim göstererek insana bulaşma yeteneği kazanabilirler ve insanlar arasında yayılmaya başlarlar. İşte o zaman salgınlar ortaya çıkar. Bugün yaşanan salgın da böyle başlamıştır. Geçmişte; 2002 yılı SARS ve 2012 yılı MERS salgınları da böyle başlamıştır.

Belirtileri ve Seyri

Hastalık, yaklaşık 14 gün süren belirtisiz kuluçka döneminden sonra ani yüksek ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı ile başlar. Nadiren baş ağrısı, kas ağrıları ve çok nadir olarak ishal şikayeti de görülebilir.

Hastalığı ağır geçiren ve/veya ölenlerin; genellikle 65 yaş üzeri oldukları ve diyabet, kalp yetmezliği, bağışıklık yetmezliği gibi altta yatan hastalıklarının bulunduğu görülmüştür. Yani genç ve sağlıklı bireylerde daha hafif seyretmektedir.

Bulaşma Şekli

Öksürük, hapşırık veya konuşma sırasında saçılan tükürük gibi damlacıkların sağlam kişilerin ağız, burun veya gözlerine isabet etmesiyle bulaşır. Bu şekilde bulaşma için 1-2 metreden yakın olunması gerekir.

Diğer bir bulaşma yolu da; damlacıkların masa, kapı kolu, vs cansız yüzeylere düşmesi ve sağlam kişilerin bu yüzeylere dokunduktan sonra ellerini yıkamadan ağız, burun veya gözlerine sürmeleridir. Virüs bu yüzeylerde birkaç gün boyunca canlı kalabilir. Gıdalarla veya içeceklerle ağız yolundan bulaştığı görülmemiştir.

Korunma

Korunmada en etkili yöntem hasta kişilerle yakın temastan kaçınmak ve sık sık el yıkamak veya el dezenfektanı kullanmaktır. Salgın boyunca kalabalık ve sıkışık ortamlarda bulunmaktan kaçınmak gerekir. Şu an itibariyle aşısı veya ilacı yoktur.

 

Prof. Dr. Bülent Ahmet Beşirbellioğlu
Lokman Hekim Üniversitesi Ankara Hastanesi
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji