Yaz Aylarında Gebe Olmak

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

Yaz Aylarında Gebe Olmak

Gebelerimizi belki de en zorlayacak aylara geldik. Yaz aylarında gebe olmak...
İlk 3 ayda farklı, son 3 ayda farklı zorluklar karşımıza çıkacaktır. En rahat olanlar tabii ki “Balayı Dönemi” dediğimiz orta 3 ay hamilelerimiz. Acaba neler yaparsak daha kolay geçecek bu süreç ya da nelere dikkat etmeliyiz?
Sizler için ana başlıklarıyla bahsedelim:

Sıvı Tüketimine Dikkat!

Tüm gebelik boyunca tüketmemiz gereken sıvı miktarı en az 2 litreyken, yaz aylarında bu miktar 3 litreyi rahatlıkla bulmalı.
Terle kaybedeceğimiz sıvı miktarını da vücudumuza mutlaka geri almalıyız ki bebeğimizin suyu da dengede kalsın.

Sıvı tüketmekten kastımız, özellikle SU!

İçtiğimiz her sıvıyı hesaba katmamalı ve unutmamalıyız ki çay, kahve ve bazı bitki çayları var olan sıvıyı bile idrar söktürücü özellikleri ile vücuttan attırabilmekte.
Günde 1 adet sade maden suyumuzu da mineral dengemiz açısından unutmamamız bize birçok artı sağlayacaktır.

Tatil Zamanı

Tabii ki bütün yıl beklenen o tatil zamanı geldi çattı ama aklımızda bir sürü soru var!
Öncelikle tatil planımızı 32. haftamızın öncesine yapmamız en doğrusu olacaktır. Bununla birlikte günümüz koşullarında çalışan anne adayı sayısı göz önüne alındığında, tatillerimiz mecburiyetler doğrultusunda ileri haftalara da denk gelebiliyor.

Peki, Tatile Giderken Ne Yapmalıyız?

Öncelikle doktora ulaşımın sağlanabileceği bir yer seçmemiz şart!
Yolculuk yapacaksak mutlaka varis çorabı giymeli ve yolculuğumuza en fazla 2 saatte bir mola vererek devam etmeliyiz.
Uçak seyahati yapacaksak uçuş için doktorumuzdan rapor almayı unutmuyoruz ki havaalanında bir sürpriz ile karşılaşmayalım!

ve geldik tatildeyiz...

Anne Adayları İçin Yüzmek En Güzel Spor!

Yaz aylarında gebe olmanın en güzel yanı. Tabii ki ilk tercihimiz deniz ancak şartlar gereği havuz seçilecekse mutlaka gerekli testlerin yapıldığı bir havuz tercih etmeliyiz. İdrar yolu ve vajinal enfeksiyonlar ile özellikle gebelikte dirençli mantar enfeksiyonlarının çoğunun havuz, sauna, hamam ve termal sular kaynaklı olduğu hep aklımızın bir köşesinde kalmalı.
Doktorumuz herhangi bir düşük veya erken doğum tehlikesi belirtmediği sürece bebeğimizin de en seveceği aktivite sizin yüzmeniz olacaktır.

Güneş Işınlarından Korunma

Cildimizi tabii ki kış aylarında da korumamız gerekiyor. Ancak yaz aylarında gebelikte güneş ışınlarına çok daha hassas olan ve cilt lekelerine daha meyilli olan cildimizi özellikle direkt güneş maruziyetleri öncesinde mutlaka doktorumuza danışarak alacağımız özel güneş koruyucu kremler ile korumalıyız.
Güneş koruyucumuzu ön planda yüz olmak üzere lekeye özellikle yatkın olan vücut bölgelerine sürmeyi kesinlikle ihmal etmiyoruz.

Vücut Şişliklerini Önleme

Gebelik süresince büyüyen bebeğimiz damarlara, özellikle de alt bacak ve ayaklara giden lenf damarlarına giderek daha fazla baskı yapacaktır. Yaz aylarında eğer yeterince sıvı tüketmezsek, ısınan havanın da etkisiyle, oluşan ödem ayaklarımızı 1-2 numara büyütecek boyutta bile olabilir.
Sıvı alımına dikkatten bahsettik. Bununla birlikte, gün sonunda ayakları uzatmak veya yüksekte tutmak, yapabiliyorsak egzersiz ve yürüyüşü arttırmak ödem için en güzel çözüm olacaktır.
Bilinçli yapıldığında masaj da ödem için harika bir çözüm olabilir.

Göz ardı etmememiz gereken bir diğer önemli konu ise ödemin beraberinde gelen tansiyon yüksekliği.

Preeklampsi, yani gebelik zehirlenmesi belirtisi olabilecek bu iki bulgunun (ödem ve tansiyon yüksekliği) birlikteliği asla dikkatimizden kaçmamalı ki, olası kötü durumları atlamayalım ve mutlaka doktorumuz ile iletişime geçelim.

Beslenme

Yaz aylarında gebe olmanın en güzel yanı özellikle meyve çeşitlerinin bolluğu, değil mi?
Yapılan en büyük yanlışlardan biri ise nasılsa meyve kilo aldırmaz diyerek fazlaca meyve tüketmek.
Elbette meyve ve sebzeyi hele de mevsiminde tüketmek çok güzel ama tabii ki dengeli bir şekilde.
Karbonhidrat içeriğini yüksek tuttuğumuz bu aylarda protein içeren gıdaları ihmal etmemeli, ana ve ara öğünlerimize eşit olarak dağıtmalıyız.
Kilomuzun çoğunun yaz aylarında alındığını göz önünde bulundurursak bu aylarda beslenmemize çok daha fazla dikkat etmemiz yerinde olacaktır.

Önlemlerimizi aldığımıza göre haydi o zaman güneşin, yeşilin, havanın ve tatilin tadını çıkartma zamanı!

Tüm anne adaylarımıza sağlıklı bir yaz diliyoruz…

Op. Dr. Nihan Özdemir
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Lokman Hekim İstanbul Hastanesi