Sigaradan “Kurtulmak” mı? Sigarayı “Bırakmak” mı?

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

Sigaradan “Kurtulmak” mı? Sigarayı “Bırakmak” mı?

Evet, sigaradan kurtulmak, bırakmaktan kesinlikle daha kolaydır. Çünkü “bırakmak” kelimesi geçici bir eylemi düşündürür; günlük yaşamımızda bile bir şeyi bir yere bırakınca bir arayış içinde olup, tekrar onu alıp “yerine koyacağım” şeklinde bir zorunluluğu da hep beraberinde getirir.

Sigara konusunda insanların yaşadığı başarısızlığın en büyük nedeni bu “bırakma” kelimesinin kendisinde yarattığı “boşluk, yoksunluk, sürekli arayıp bulma ve yerine koyma isteği ve arzusu”dur.

Bu kişiler aslında kendilerini iyice irdelerlerse ciddi bir şekilde “sigaradan kurtulmak” istemediklerini ancak kendilerine, çevrelerine “bırakma numaraları” çekerek sigara içiciliklerini devam ettirme isteklerini canlı tutarak sürekli kendi yarattıkları bir canavar olan “nikotin reseptörleri”ni beslemeye devam etme arzusunda oluklarını fark edebilirler.

O kişiler için sigarayı “bırakmak” tam bir çiledir, kendilerini zorlayarak birkaç gün, birkaç hafta hatta çok nadir de olsa birkaç ay “sigarayı bırakmayı” başardıklarını sandıkları dönemlerde çekilmez olurlar (asabi, hemen kızan-köpüren-kırıcı v.s.) O dönemlerde sigarasızlığın (nikotinsizlik) verdiği ıstırapla kendilerini hızlıca abur cubura verirler; tatlı-tuzlu ne varsa sürekli ellerinin altında bulundururlar, çok kısa sürede aşırı kiloda alırlar ve mecburen kendilerini tekrar sigara illetine bulaştırma mecburiyetinde olduklarını gösteriler.

Bu gibi “bırakma numaraları” o kadar artar ki sayısını bile hatırlayamadıklarından bırakmaktan yorulurlar ve bırakmayı bırakarak tütün illetinin pençesinde yaşamaya/sürünmeye devam ederler.

Oysa sigaradan kurtulmak kolaydır. İnanın ki kolaydır. Bunu bizzat kendisinde yaşamış bir insan, bir hekim olarak; kurtulma sevincini binlerce hastasında, tütün müptelasında yaşatmış bir göğüs hastalıkları uzmanı olarak biliyorum. Sigaradan kurtulmayı ertelemek bir kişinin kendisine yapabileceği en büyük zarar, her bir nefeste en az 4 bin törpü ile vücudunun törpülenmesine devam etmeye izin vermektir.  Günde “bir”e bile düşülse azaltmak daha da büyük bir tuzaktır.Kişinin kendisinin yarattığı nikotin canavarına “seni saatte bir değil, söz 24 saatte bir besleyeceğim” demektir, onun hâkimiyetinin devam etmesine izin vermektir.  Beklenmeyen bir üzüntü/sevinçte tekrar günlük paketi bulmak içten bile değildir.

Sigaradan kurtulma formülü: Hemen, tek seferde, tamamen, tüm tütün ve mamullerine hayır deme kararlılığını göstermektir; “düşünce-eylem-alışkanlık-karakter-kader” beşlisi elimizdedir.  Yeter ki isteyelim, sorunsuz kurtulmak kesinlikle mümkündür…  

1Akkurt İ. Sigaradan Nasıl Kurtuldum? Gece Kitaplığı-4.Baskı 2016  
2Akkurt İ. Sigaradan Kurtulmanın püf noktaları. TTB yayınları-2019

Prof. Dr. İbrahim Akkurt
Göğüs Hastalıkları
Lokman Hekim Akay Hastanesi