KOAH Belirtileri ve Risk Faktörleri

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

KOAH Belirtileri ve Risk Faktörleri

KOAH, akciğerdeki hava keseciklerinin tıkanması sonucu; solunum güçlüğü, şiddetli öksürük ve nefes darlığı gibi şikâyetlere yol açan kronik bir hastalıktır. Tüm dünyadaki ölümler arasında ilk üç sırada yer alan KOAH’ın başlıca gelişim sebebi sigara ve benzeri tütün ürünleridir.

 

Koah Nasıl Oluşur

Tedavi edilebilir ve önlenebilir bir hastalık olmasına rağmen halen günümüzde  önlenemeyen bir hastalık olarak karşımıza çıkmakta olan KOAH ya da Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı, hava yollarının toksik paritküller ve gazlar ile harabiyetine bağlı oluşan hava yollarını daraltan ve hava akımını kısıtlayan bir hastalıktır.


Tüm dünyada ölüm sebepleri arasında ilk üç içerisinde yer almak üzere olan KOAH bunun yanında hayat kalitesini bozan, günlük yaşamı etkileme sıralamasında ise ilk sıradadır. Tanı sonrası kalıcı bir hastalıktır. Tedaviler ön planda semptom kontrolü yani şikayetlerin azaltılması ve yaşam kalitesinin artırılmasına yöneliktir. Hastalığın ilerleyişini ve eklenecek komplikasyonları azaltmak en önemli hedeflerdir.

 

KOAH Belirtileri Nelerdir?

En sık şikayetler; nefes darlığı, öksürük ve / veya balgam çıkarmadır. Ancak göreceli olan bu şikayetler hastalarca görmezden gelinebilir. Hafife alınabilir veya sorgulamalarda atlanabilir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

En önemli risk faktörü sigaradır. Tüm sigara ve sigara ürünleri, her çeşit ve tipte sigara kullanımı KOAH için risk faktörüdür. Bugün edinilen bilgiler elektronik sigaranın da akciğer hasarı ve hastalığı yapmakta olduğunu ortaya koymaktadır. Sigara yanında çok küçük bir bölümü oluşturan diğer risk faktörleri arasında çevresel maruziyet, genetik faktörler (özellikle büyüme gelişme dönemindeki akciğerlerin durumu) yer alır.
KOAH solunumsal şikayetlerin artış dönemlerini içerin atak adını verdiğimiz periyotlar ile seyreder. Atakların uygun, yeterli ve doğru tedavi edilmesi hastalığın ilerleyişini ve solunum fonksiyonlardaki kaybı azaltabilir.
Çoğu hastada KOAH eşlik eden ek hastalıklar ile birlikte bulunur ve eşlik eden hastalıkların da uygun şekilde takip ve tedavi edilmesi gerekir. Eşlik eden hastalıkların başında kalp rahatsızlıkları gelmektedir.

KOAH Tedavisi 

Tedavi ve takiplerde en önemli husus öncelikle yaşam tarzı değişiklikleridir. Sigaranın bırakılması, sağlıklı beslenme ve günlük en az 30 dk düzenli yorucu olmayan egzersizler önerilir. İkinci sırada hastalığın şiddetine ve şikayetlerine uygun medikal tedaviler uygulanmalıdır. Üçüncü olarak da atakların hızlı ve doğru tedavisi yanında ek hastalıkların da takibi ve tedavisi gereklidir.

Uzm. Dr. Alper Gündoğan
Göğüs Hastalıkları
Lokman Hekim Akay Hastanesi