İntihar Önlenebilir Bir Sorundur

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

İntihar Önlenebilir Bir Sorundur

Tüm dünya üzerindeki değerlendirmelerde intihar eden erkeklerin sayısı kadınlardan fazladır. Fakat 20 yaşın altında ise kadın erkek oranı birbirine yaklaşmaktadır.

Yaşamını devam ettirme çabası canlılarda ilkel bir dürtüdür. Her birimiz hayata tutunmak için mücadele veririz. Ama herkes verdiği mücadeleden tatmin olmaz. Kimisi pes eder, geri çekilir, kimisi başka bir çıkar yolu bulmaya çalışır, kimisi de kendisi tarafından haklı bulduğu nedenlerle ölümü seçer.

  • Bireysel etmenler
  • İlişkilerde yaşanan sorunlar
  • Yaşanan çevreyle ilgili etmenler
  • Toplumsal ve sağlık sistemine ulaşmada zorluk gibi birçok risk etmenleri intihar davranışında rol oynamaktadır.

Sebep ve mantık ne olursa olsun, kendi canına kıyma intihardır.

 

Kendi Canına Kıyma Hastalık Mıdır?

İntihar davranışı bir hastalık değildir, bir belirtidir. Arka planında pek çok ruhsal hastalık olabilir. Ama herhangi bir hastalığı olmayan sağlıklı sayılabilecek kişilerde de belirli koşullar altında bu belirti ortaya çıkabilir.

Toplumda intihar eden kişilere karşı suçlayıcı düşünce ve dışlamalar vardır. Bu da yardım arayışında olan kişilerin kendi dertlerini dile getirmelerine engel oluyor ve yardım alamama, maalesef canına kıyma gibi çıkış yöntemlerini daha da pekiştiriyor.

İntihar Hakkında Bilmemiz Gereken Doğrular ve Yanlışlar

❌ Bir kişi kendini öldürmeyi gerçekten istiyorsa, onu kimse engelleyemez.

✅ İntihar eden insanlar çoğunlukla ölmeyi istemiyor. Sahip olduğu hayatı yaşamak istemedikleri ve bu derin acıya son vermek için bu adımı atmak zorunda kalıyorlar.

❌   İntihardan bahseden kişi bunu yapmaz, o ancak dikkat çekmeye çalışıyordur.

✅   İntihar düşüncelerinin dile getirilmesi çok ciddi bir yardım arayışıdır. Bir kişi kendini öldürmek ile ilgili konuştuğunda mutlaka ciddiye alınmalıdır. Her zaman ve mutlaka!

❌  Tavsiye vermek ve daha zor durumda olanları hatırlatmak kişiyi intihar eğiliminden vazgeçtirebilir.

✅   Kesinlikle, bu davranış kişinin kendisini daha da çaresiz hissetmesine ve hayattan gitmesine zemin yaratabilir. Tavsiye vermek yerine onunla birlikte çözüm yollarını araştırın. Önemli olan kişinin intihar dışındaki seçenekleri fark etmesidir.

❌   Kişiye intihar düşüncelerinin olup olmadığını sormak onun aklına bu fikri sokabilir ve intihar etmesine neden olabilir.

✅   Bu şekilde soru sormak kişinin yardım istemesine ve bu duygularını konuşarak duygusal yükünü boşaltmasına yardımcı olur. Bu fikirlerini anlatma fırsatı bulan kişi intiharın kısır döngüsünden kurtulup rahatlayabiliyor.

✅   Ona yardım etmek istediğinizi ve onun yanında olduğunuzu belli edin. En önemlisi de bir planı varsa, kendi aranızda sır tutacağınıza dair söz vermeyin. Bunun bir sır olarak kalmayacağını onun da tercih edeceği ve yardım alabileceği birileriyle bunu paylaşmanız gerektiğini belirtin.

Uzm. Dr. Leyla Abdullayeva
Psikiyatri
Lokman Hekim Akay Hastanesi