Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneşten Korunma

Güneş ışığı, insan sağlığı için son derece önemlidir. Güneşten alınan D vitamini, kemik sağlığını destekler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ancak, ozon tabakasının incelmesiyle birlikte güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalma riski artmıştır. Bu zararlı güneş ışınları cilt kanserine neden olabilmektedir. Özellikle çocukluk dönemindeki güneş yanıkları, cilt kanseri riskini önemli ölçüde artırır.

Güneş Kremi Nedir?

Güneş kremi, cilt sağlığı için güneşin zararlı ışınlarına (UV) karşı oluşturduğumuz önemli bir bariyerdir. Ultraviyole (UV) ışınları cilt kanseri, erken yaşlanma veya güneş yanığı gibi problemlere yol açabilir. Güneş kremleri, UV ışınlarını emerek veya yansıtarak cildinize ulaşmasını engeller ve cilt kanseri, erken yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olur. 

Güneş kremleri, güneşin zararlı etkilerinden korunmak için en etkili yöntemlerden biridir ve düzenli olarak kullanılması tavsiye edilir.

Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Güneşin zararlı ışınlarından etkili bir şekilde korunmanın ilk adımı, doğru güneş kremi seçimidir. Her cilt tipi (yağlı, kuru ve karma) ve ten renginin farklı ihtiyaçları vardır. Aynı zamanda güneşe maruz kalınan süre de önemlidir. Bu nedenle en uygun kremin tercih edilmesi durumunda güneşten maksimum düzeyde korunmayı sağlayacaktır. Güneş kremi tercihi yaparken bir dermatoloji uzmanına danışılmalıdır.

Güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gereken faktörler:

SPF Değeri

SPF (Sun Protection Factor) değeri, güneş kreminin koruma gücünü belirler. En az SPF 30 olan kremler tercih edilmelidir. Açık tenli veya hassas cilde sahip kişiler için SPF 50 ve üzeri ürünler daha uygundur. Aynı zamanda kullanılan güneş kreminin geniş spektrumlu koruma sağlamasına hem UV-A hem de UV-B tiplerindeki güneş ışınlarına karşı koruma sağlaması dikkat edilmesi gerekmektedir.

Genel olarak açık ten rengine ve hassas bir cilde sahip olan kişiler daha yüksek koruma faktörlü güneş kremi tercih etmelidir çünkü açık ten rengine sahip olan kişilerin güneş yanığı olma olasılığı daha fazladır.  Koyu ten rengine sahip olunsa da güneş kremi kullanılmalıdır yani her cilt tipinde güneş kremi kullanılmalıdır.

Cilt Tipine Uygunluk

Yağlı bir cilde sahipseniz, su bazlı ve hafif formüller içeren güneş kremleri tercih etmelisiniz.

Kuru bir cilde sahipseniz, nemlendirici özelliğine sahip ve cildi besleyen formüller içeren güneş kremi tercih etmelisiniz.

Karma bir cilde sahipseniz, hafif ve su bazlı güneş kremleri idealdir.

Hassas bir cilde sahipseniz, kimyasal katkı maddelerinin olmamasına dikkat etmelisiniz ve cildinizin tahriş etmeyecek ürünler kullanmalısınız.

Akne eğilimli bir cilde sahipseniz, yağsız ve hafif formüller içeren güneş kremleri tercih etmelisiniz.

Suya ve Tere Dayanıklılık

Su ile temas edeceksiniz, su ve terlemeye dayanıklı güneş kremleri tercih edebilirsiniz.

Son Kullanım Tarihi

Güneş kremlerinde tarihi geçmiş veya uzun süre önce açılmış olan ürünleri tercih etmemelisiniz.

Dermatolojik Olarak Test Edilmiş

Dermatolojik olarak test edilmiş ve onaylanmış güneş kremlerini tercih etmelisiniz.

Güneş Kremi Ne Zaman ve Nasıl Kullanılmalıdır?

Güneş kremleri yalnızca yaz mevsiminde, güneşli havalarda dışarı çıkarken ya da güneşlenirken değil yaz ve kış mevsimi fark etmeksizin dışarı çıkmadan önce kullanılmalıdır ve düzenli olarak yenilenmelidir.

Güneş kreminin cilt tarafından emilebilmesi için dışarı çıkmadan 30 dakika önce kullanılmalıdır. Güneş kremi 2-4 saatte bir yenilenmelidir.

Güneş kremi etkili olabilmesi için ince bir tabaka şeklinde değil tüm alanlarda yeterli kalınlıkta katman olacak şekilde ovalamadan sürülmelidir. Güneş kremini, işaret ve orta parmağınız boyunca sıkıldığındaki miktar yüzünüze sürmelisiniz.

Güneşe çok maruz kaldığınız yerlerde güneş kremini sürerken elleriniz, kollarınız, kulaklarınız gibi bölgeleri de ihmal etmemelisiniz.

Güneş Kremi D Vitamini Engeller Mi?

Güneş kremi kullanımı, cildinize ulaşan UV ışınlarını azaltarak D vitamini sentezini etkileyebilir. Ancak, yeterli miktarda D vitamini almanın başka yolları da vardır. Güneş kremi kullanırken bile, kısa süreli ve kontrollü güneş maruziyeti veya D vitamini takviyeleri ile bu ihtiyacı karşılayabilirsiniz.

Gebelikte Güneş Kremi Kullanımı

Gebelik döneminde, cilt daha hassas hale gelir ve güneşe maruz kalma sonucunda hiperpigmentasyon (ciltte lekelenme) gibi sorunlar artabilir. Bu nedenle, hamilelik sırasında güneşten korunmak ve doğru güneş kremi kullanmak oldukça önemlidir. Mineral filtreli olanlar çinko oksit ve titanyum dioksit içeren güneş kremleri kullanılabilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Güneş Kremi Kullanımı

Güneş kremi bebeklerde ilk 6 ay kullanılmamalıdır. 6 aydan büyük bebekler ve çocuklar için SPF 30 ve üzeri geniş spektrumlu güneş kremleri kullanılmalıdır. Çocukların cildi için özel formüle edilmiş, hassas ciltlere uygun ürünler tercih edilmelidir.

Güneş kremini cildin tümüne, özellikle yüz, boyun, kulaklar, kollar ve bacaklar gibi açıkta kalan bölgelere uygulanmalıdır. Çocuklar dışarı çıkmadan 20-30 dakika önce güneş kremi sürmeli ve her 2 saatte bir yeniden uygulamalısınız.

Güneş kremi kullanmanın yanı sıra, çocukları geniş kenarlı şapka, güneş gözlüğü ve koruyucu giysiler ile korumalısınız.