Göz Kapağı Estetiği

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

Göz Kapağı Estetiği

Gözümüz; ışığı, renkleri, cisimleri algılayarak dış dünya ile iletişim kurmamızı sağlayan önemli bir duyu organımızdır. İyi bir görme kalitesi göz fonksiyonlarımızın yanı sıra göz kapaklarımızın da sağlıklı ve fonksiyonel olmasıyla mümkündür.

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti); Çeşitli nedenlerle oluşan göz kapağı fonksiyon bozuklukları ve kozmetik sorunlara yönelik göz kapağına uygulanan estetik düzeltmelere verilen isimdir.

Başlıca Nedenleri?

 Göz kapağı cildinin altındaki dokulara sıkı yapışmaması, ilerleyen yaş, yer çekimi, alerji ve genetik faktörler nedeniyle erken yaşlardan itibaren göz kapaklarında sarkmalar görülebilmektedir.  

Hangi Durumlarda  Yapılır?

Göz kapaklarındaki sarkma, erken yaşlardan itibaren görme alanında daralma, gözde yorgunluk, baş ağrısı, makyaj yapmakta zorlanma, olduğundan daha yaşlı ve asimetrik bir görünüme neden olabilmektedir. Bu şikayetleri olan kişilere göz kapağı estetiği uygulanabilmektedir. Hem erken hem de ileri yaşlarda, doğuştan gelen veya sonradan oluşan nedenlerle göz kapağı düşüklüğü  (pitozis) de görülebilmektedir. Göz bebeğini kapatacak düzeydeki düşüklük veya korneaya baskı nedeniyle oluşan astigmatizmaya bağlı görme düzeyi ciddi oranda azalabilmekte ve çocuklarda kalıcı göz tembelliği ile sonuçlanabilmektedir. Ayrıntılı bir göz muayenesi sonrası kişiye uygun göz kapağı düşüklüğü, göz kapağında içe veya dışa dönme, gevşeklik, göz kapağında oluşan kitleler göz kapağı estetiği ameliyatıyla birlikte uygulayabiliyoruz.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi altında, ağrısız, yaklaşık 30 dakika süren göz kapağı estetiği ameliyatında, sarkmış göz kapağı dokusunu çıkarıyoruz. Üst göz kapağı estetiğini, mevcut göz kapağı çizgimize uyan yerden cerrahi kesileri planlayarak belirgin bir iz bırakmayacak şekilde gerçekleştiriyoruz. Uygun kişilerde "transkonjontival yöntemle" alt göz kapağı içinden girerek göz altı torbalarına ve dolayısıyla yorgun ifadeye çözüm üretebiliyoruz. Ayrıca kişinin istek ve ihtiyaç durumuna bağlı olarak kaş kaldırma, pitozis cerrahisi, göz üstü/altı torba alınması, kaz ayağı bölgesindeki kırışıklıkların giderilmesi, "badem göz" operasyonu, göz çevresi yağ enjeksiyonu veya transpozisyonu ile "kalıcı göz altı ışık dolgusu", orta yüz germe ve botoks uygulaması gibi kozmetik işlemleri göz kapağı estetiği ameliyatıyla aynı seansta uygulayabiliyoruz.

Göz Kapağı Estetiğinin Avantajları?

  • Belirgin bir izin kalmaması
  • Estetik
  • Simetrik
  • Dinamik 

 Göz kapağı estetiğinde göz, göz kapakları ve göz kaslarının işlevlerini, bir göz hekimi bakış açısıyla koruyarak yüz güldürücü sonuçlar alıyoruz.

Unutmayın! Gözlerimiz değerli, daha nice gülen gözlere..

Op. Dr. Burak Tanrıverdi
Göz Hastalıkları
Lokman Hekim Akay  Hastanesi