Girişimsel Radyoloji

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

Girişimsel Radyoloji

Girişimsel Radyoloji, radyolojinin tedavi edici bölümüdür. Görüntüleme cihazlarının kılavuzluğunda minimal invazif yöntemler (vücutta açılan milimetrik boyutlu kesiler) ve perkütan (ciltten girilerek) yöntemler ile gerçekleştirilmektedir.

Teşhis için cerrahi uygulamalara gerek kalmadan hastalıklar hakkında net bilgi sahibi olmayı sağlar. Hastalıkların, basit müdahalelerle açık operasyonlara gerek kalmadan tedavi edilmesi imkânı sağlar.

Girişimsel Radyoloji Tanı ve Tedavi Sürecinde Kullanılan Yöntemler;

 • Anjiyografi
 • Balon anjioplasti/stentleme
 • Diyaliz ve venöz erişim yolları
 • Embolizasyon
 • Kemoembolizasyon/Radyoembolizasyon
 • Biyopsi
 • Venöz Örnekleme
 • Drenaj
 • Prostat Tedavisi
 • Tümör Tedavileri (ablasyon)
 • Kronik pelvik ağrı ya da varikosel tedavileri
 • TIPS (Transjuguler Portosistemik Şant)
 • Endovenöz lazer/radyofrekans tedavileri
 • Tromboliz/Trombektomi
 • Hepato-bilier girişimler

Her hastaya işlem öncesi damardan rahatlatıcı ve gerekirse ağrı kesici ilaçlar verilir. Bu ilaçlar işlemle ilgili korku ve endişeyi de giderir. Tüm işlemlerden sonra hasta aynı gün taburcu edilebilir. Seyrek olarak bir günlük yatış gerekir. Anjiyolar sonrasında 4-6 saatlik yatak istirahati ve gözlem gerekir, diğer işlemler için zamanlama daha değişkendir.

 • Genellikle anestezi (narkoz) gerektirmez.
 • Sadece bir iğne deliğinden yapılır, vücutta bıçak izi olmaz.
 • İşlemler daha kolaydır ve işleme bağlı riskler daha azdır.
 • Hastalar genellikle aynı gün eve gönderilir.

Girişimsel Radyoloji’nin Kullanıldığı Alanlar

Kanser Tedavisinde Yapılan İşlemler

Radyofrekans ablasyon, elektropolasyon, kemoembolizasyon, intraarteriyal kemoterapi, radyoembolizasyon, kemosatürasyon gibi yöntemler kanserli hücrelerin doğrudan yok edilmesine yönelik radyolojik uygulamalardır.

Onkoloji Tedavisine Destek Olan Hizmetler

Görüntüleme teknikleri eşliğinde alınan biyopsiler yardımıyla hastalarda ameliyata gerek kalmadan 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tümörden örnek alınarak patolojik inceleme yapılabilmektedir.

Miyom Tedavisi

35 yaşın üzerindeki kadınlarda yaygın olarak görülen rahimde oluşan miyomlar ağrı, idrar yaparken zorlanma, adet düzensizliği gibi pek çok soruna yol açabilmektedir. Son yıllarda geliştirilen girişimsel radyoloji yöntemi yardımıyla miyomları besleyen rahim damarı tıkanarak miyomun yol açtığı sancı ve rahatsızlık hissi ortadan kaldırılabilir.

Girişimsel Radyoloji de Bacak Damar Tıkanıklıkları

Yaygın olarak damar sertliğine bağlı olarak gelişen bacak damar tıkanıklıkları, yürürken baldırda ağrı, ayak parmak uçlarında uyuşukluk, daha ileri durumlarda kan akımının azalmasına bağlı olarak parmaklarda yaralar ve kangren oluşumuna neden olabilir. Anjiyografi, balon, stent, aterektomi ve pıhtı temizleme gibi teknikler yardımıyla bacak damarlarında oluşan tıkanıklık başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Girişimsel Radyoloji de Kist/Apse Tedavileri

Vücut içerisinde biriken bir sıvı, radyolojik görüntüleme ile tıpkı biyopsi işleminde olduğu gibi tüp şeklinde bir iğne yardımıyla gerçekleştirilebilir. Bu şekilde gerçekleştirilen drenaj işleminde, apseler ve kistler başarılı bir şekilde boşaltılabilmektedir. İşlem radyolojik görüntüleme eşliğinde yapıldığından söz konusu bölgenin yeri net bir şekilde tespit edilerek drenajın gerçekleştirilmesi mümkündür.

 Varikosel Tedavisi

Kısırlık sorunu ile sağlık kuruluşlarına başvuran erkeklerin büyük bir kısmında görülen varikosel hastalığı, testislerde yer alan toplardamarların tıpkı bacaklarda oluşan varisler gibi genişlemesi şeklinde gelişir. Genişleyen damarlar testislerde ısı artışına neden olarak sperm hücrelerinin canlılığını yitirmesine, dolayısıyla kısırlığa yol açar. Varikosel ameliyatı, kasıktan küçük bir kesi açılarak genişlemiş toplardamarların bağlanması şeklinde uygulanır. Bir diğer tedavi yönteminde ise kasık bölgesinden girişimsel radyoloji teknikleri yardımıyla giriş yapılarak, testisteki varisleşmiş damarların içerisine damarları tıkayan bir madde enjekte edilir.

Atardamarın Tıkanıklıkları

Kan damarlarında pıhtı oluşumu veya farklı nedenlere bağlı olarak damarlarda oluşan tıkanıklıklar oluştukları bölgeye bağlı olarak yaşamı tehdit edecek boyutta ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Ancak girişimsel radyoloji teknikleri kullanılarak teşhis ve tedavi edilebilmektedir. Anjiografi ile yüksek yoğunluklu bir madde damar içlerine verilerek istenilen bölgelerin görüntülenmesi sağlanır. Bu şekilde tıkanıklık veya darlıklar tespit edilerek tedavi edilebilir.

Diyaliz Tıkanıklarının Açılması

Diyalize giren hastalarda damarlar içerisine yerleştirilen fistüller içerisinde tıkanıklıklar oluşabilir. Fistülde oluşan darlık, tıkanıklık ve pıhtılar tromboliz (pıhtı eritme), trombektomi (pıhtıyı dışarı çıkarma), balon ve stent gibi uygulamalar yardımıyla ortadan kaldırılabilir.

Girişimsel Radyoloji, alanında uzman hekimler tarafından son teknolojiye sahip ekipmanlar kullanılarak radyolojik işlemleri titizlikle gerçekleştiren tıbbın bir dalıdır. Bu sayede hem hastalıkların tanı ve tedavisinde başarı oranını arttı hem de uzun soluklu operasyonların önüne geçildi.

Hastaların güven ve huzur içinde tedavilerinin sağlandığı girişimsel radyoloji ile sancı ve rahatsızlık hissi ortadan kalktı.