COVID-19 Salgını Sürecinde Kontakt Lens Kullanımı ve Göz Sağlığı

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

COVID-19 Salgını Sürecinde Kontakt Lens Kullanımı ve Göz Sağlığı

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVID-19” Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre gözlerimizde de %0,8 -1 oranında kendisini “konjonktivit” olarak gösterebilmektedir.

Bulaşıcılığı çok yüksek bir virüs olan COVID-19, damlacık yoluyla yakın temasta gözden de bulaşarak konjonktivit tablosu oluşturabilir. Hastalarda gözde kızarıklık, sulanma, yanma, batma ve çapaklanma şeklinde şikayetlere neden olmaktadır. Konjonktivit tanısı konulan hastaların COVID-19 tanısı açısından ayrıca değerlendirilmesi gerekmektedir. Hastaların öksürüğü, ateşi ve solunum güçlüğü yaygın enfeksiyon açısından da ayrıca değerlendirilmelidir.

Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVID-19” enfeksiyonu ile ilgili en önemli korunma, bilindiği üzere sosyal mesafeyi koruyarak hastalığın bulaşmasını engellemektir. Sosyal mesafemizi koruyarak ve kişisel hijyenimize özen göstererek gözlerimizde oluşacak konjonktivit oluşumuna da engel olabiliriz.

Özellikle COVID-19 salgının yoğun olarak yaşanıldığı şu günlerde kontakt lens kullananları konjonktivit oluşumundan ve dolayısıyla Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVID-19” enfeksiyonundan korunmak için mümkünse gözlük kullanımına geçmeleri daha uygun olacaktır. Kontakt lenslerini kullanmaya devam edenler özellikle her değişimden önce el hijyenine son derece dikkat etmeleri ve gün içerisinde gözlerine ellerini değdirmemeleri gerekmektedir.

Op. Dr. Hakan Terzi
Göz Hastalıkları Uzmanı
Lokman Hekim Sağlık Grubu