Anoreksiya Nervoza

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya nervoza, hayati tehlikeye sahip bir yeme bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. “Ya kilo alırsam, alırsam da geri veremezsem…” endişesi, "Hayatımın sonuna kadar istediğimi yiyemeyecek miyim?" korkusu, yenilen her lokmada duyulan suçluluk hissi, bitmek bilmeyen bir kâbus...

Anoreksiya Nervoza Nedir?

Anoreksiya nervoza, hayati tehlikeye sahip bir yeme bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. En temel belirtisi,  kilo alma korkusudur. Genellikle diyet yapma düşüncesi ile başlayıp zamanla kontrol edilemez bir hal almaktadır. Kişinin tek başına üstesinden gelebileceği bir hastalık değildir. Genellikle 12-25 yaş arasında görülebilen bu hastalığın teşhis ve tedavisinde ailenin rolü büyüktür. 

Anoreksiya Nervoza Yemek Bozukluğudur.

Yeme bozuklukları bedenin ağırlığı ile aşırı uğraş ve yeme davranışlarındaki değişikliklerle giden hastalıklardır. Anoreksiya nervoza, bulimia nervoza ve tıkanırcasına yeme bozukluğu gibi bozuklukları içerir. Aslında bu tanılar arasında sınırlar çok keskin değildir. Farklı yeme bozuklukları aynı kişide eş zamanlı olarak veya hayatının farklı dönemlerinde ortaya çıkabilir. Yeme bozuklukları özelikle genç kadınlarda sık görülür. Görülme oranı erkeklerin on katıdır.

Kimlerde Görülür

Büyük bir kısmının 22 yaşından önce başlandığı saptanmıştır. Anoreksiya nevroza genel olarak 12-18 yaşları arasında başlayan ve kilo alma kokusu yüzünden bilinçli olarak aşırı zayıf kalma çabaları ile giden bir bozukluktur. Genellikle mükemmeliyetçi aile baskısına sahip ve okul başarısı yüksek gençlerde görülür. İlk belirtiler yeme alışkanlıklarında değişikliklerle ortaya çıkar. Örnek: Sıkı perhiz yapma, kalabalıkta yemek yememe, sofraya oturmama. Karbonhidrat ve yağ içeren yiyecekleri tümden kesme, bunun dışında yeme ile bağlı tuhaf tutum ve davranışlar. Yiyecekleri çok küçük parçalara ayırarak uzun zamanda tüketmek. Aşırı miktarda yiyecek, şeker satın almak ve evin içinde beklenmedik yerlere saklama gibi.

Hastalığın en tipik özelliği zayıflığına karşın hastanın kendisini şişman ya da şişmanlayacak gibi hissederek yemekten kaçınmasıdır. Kilo kaybı yakınlarını endişelendirecek ve ya sağlığını tehlikeye sokacak düzeyde olmasına rağmen hasta daha çok kilo vermesi gerektiği inancındadır.

Anoreksiya Nervoza Tedavisi

Anoreksiya nervoza farklı tiplerde değerlendirilebilir. Kısıtlayan tip anoreksiya nervoza olarak bilinen yeme bozukluğunda, kişi yalnız aşırı kısıtlanmış rejim uygulanması yapmaktadır.

Bulimik tipte ise kısıtlanmış rejim ile birlikte aşırı yeme ya da çıkarma davranışları bulunur. Yeme kontrolünün kaybolduğu aşırı yeme nöbetleri ve takiben kendini kusturma , yada kabızlık giderici, idrar söktürücü ve lavman kullanarak yediklerini çıkarma çabası vardır. Aşırı yeme nöbetlerini kendini suçlama ve pişmanlık izler.

Anoreksiya nervoza tedavisinde; tedavisi uzman bir psikiyatrist, diyetisyen, psikolog, ortopedi, endokrinoloji, fizyoterapist, hemşire gibi sağlık personelinin katkısıyla multidisipliner bir yaklaşım gerekmektedir.

Hematolojik , endokrinolojik metabolik, ürogenital, ve nörolojik sistemlerde beslenmemeye, aşırı kilo yitimine bağlı ikincil değişiklikler bulunabilir. Sağaltımı genelde ekip halinde yapılan tedavi sağaltımına uygundur. Fiziksel sorunların ortadan kaldırılması yanı sıra hasta, psikiyatri, psikolog, diyetisyen dörtlüsünün uzun süreli iş birliği tedavide yüz güldürücü sonuçlar verebilmektedir.

Uzm. Dr. Leyla Abdullayeva
Psikiyatri
Lokman Hekim Akay Hastanesi