Nefroloji

Böbrek, hayatın tüm dengelerini kontrol eden mekanizmaları barındıran hayati bir organdır. Sadece idrar yapımı değil kan yapımı, vitaminlerin sentezlenmesi ,kemik oluşumunu sağlayan hormonların kontrolü, vücutta oluşan birçok toksik maddenin temizlenmesi , su- tuz dengesinin kontrolü de böbrekten yapılmaktadır. Kısacası tüm vücut sıvılarının dengesinin sağlandığı yaşamın en önemli organıdır.

Ağrı yapmadığı için hastalık durumunda kendini değişik bulgularla ifade etmeye çalıştığı halde hastalar bunu anlamak istemezler. Ne zaman yüz ve bacaklarda şişlik hipertansiyon gece işemeleri idrar renginde koyulaşma gibi yakınmalar bize doktora gitme ihtiyacı doğurur. Çoğu zaman bir doktorun referansı ile nefroloji uzmanına başvurulur.

Kalbin çalışmasını da kontrol ettiği için her türlü kalp yetmezliği, şeker hastalığı hipertansiyon, romatizmal hastalıklar ve kanser hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisinden ençok etkilenen organımızdır. Kandaki şekilli elemanların (lökosit eritrosit hormon vitamin ve albumin) vücuttan kaybolmasını engelleyen süzgeç görevi görmesi de böbreğin hastalıklarında bu maddelerin kaybına bağlı sorunlarında beraberinde getirmesi sonucu farklı yakınmaların meydana gelmesine neden olur.

Böbrek hastalıklarında yakınmalar:

 • Halsizlik, Yorgunluk, Nefes darlığı
 • Yüz ve bacaklarda şişlik
 • İdrar renginde koyulaşma, Gece idrara çıkma
 • Baş ağrısı, Bulantı-kusma
 • Kaşıntı, Kas krampları

Nefroloji Kliniğimizde :

Tanı ve Tedavi:

 • Hipertansiyon tanı ve tedavisi
 • İdrar yolu enfeksiyonları tanı ve tedavisi
 • Böbrek nakli takipleri
 • Böbrek biyopsisi
 • Nefrotik Sendrom tanı ve tedavisi
 • Hemodiyaliz tedavisi ve takipleri
 • Periton Diyalizi tedavisi ve takipleri
 • Hematüri tanı ve tedavisi
 • Proteinüri tanı ve tedavisi
 • Sistemik Hastalıklar tanı ve tedavisi

Doktorumuza danışmak istediğiniz bilgiler için; halklailiskiler@lokmanhekim.com.tr

İlgili Makaleler

Yüksek Tansiyona Yol Açan Böbrek Üstü Bezi Tümörüne Dikkat

​Feokromositoma böbrek üstü bezi iç kısmından köken alan tümörlerdir. Feokromositomalar her yaşta görülebilmekle birlikte en sık olarak 30-50 yaşları arasında ortaya çıkar. Tümör erişkinlerde her iki cinste de eşit oranda meydana gelir. Feokromasitomalar için %10’lar kuralı vardır. Yaklaşık %10’u aileseldir ve bunların da %70’inden fazlası iki taraflıdır. Yine yaklaşık % 10’u kanser (malign) ve % 90’ı da iyi huyludur. Bunların %10’u adrenal bez dışında oluşur.

9245 Kez izlendi

Böbrek Hastalarına Uzman Tavsiyesi: Tuzu Azalt, Suyu Çoğalt

Böbreklerimiz vücudun filtre görevini görür. Böbrekler bir günde yaklaşık 200 litre kan temizler. Üre ve kreatinin gibi zehirli atıkların idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar. Böylece vücuttaki mineral dengesi kurulmuş olur. Böbrek fonksiyonlarında herhangi bir nedenle azalma olduğunda böbrek yetersizliğinden söz edilir. Böbrek yetmezliği oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Akut böbrek yetmezliğinde hastalık bir anda nükseder ve çeşitli belirtiler ile kendini gösterir.

6654 Kez izlendi

10 - 16 Mart Dünya Tuza Dikkat Haftası

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını korumak amacıyla tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram (bir çay kaşığı) olmasını önermektedir. Bu miktar, yemeklere tuz eklenmeden doğal olarak günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerle de sağlanabilmektedir.

6136 Kez izlendi

SU TÜKETİMİNİ ARTTIRIN SU TÜKETİMİNİ ARTTIRIN

Havaların soğumasıyla çoğu kişide su tüketimi hızla azalmakta. Su, günlük metabolik aktivitemizin yavaşlamadan devam edebilmesi için baştan ayağa tüm hücrelerimizin ihtiyaç duyduğu en temel maddedir.

5220 Kez izlendi

Sizde Tuzsuz Yapamayanlardan Mısınız?

​Sofradan tuzu eksik etmemek, yemeğin tadına bakmadan tuz atmak ve kuruyemişlerin bol tuzlu olanını tercih etmek...Eğer siz de yiyeceklerin lezzetinin tuz oranı ile paralel olduğunu düşünüp, bu yanlışları sık tekrar ediyorsanız; potansiyel bir böbrek hastası olduğunuzu unutmayın!

3552 Kez izlendi

Paylaş

Lokman Hekim Hastaneler Grubu


Sabit hat: 444 99 11
E-posta: halklailiskiler@lokmanhekim.com.tr


Nefroloji Alt Expertises