Hematoloji

İlgili Makaleler

Hematoloji (Kan Hastalıkları) Hakkında Herşey

Hematoloji Latince bir kelime olup “kan hastalıkları” demektir. Hematoloji, anemi (kansızlık), kanamalar, lösemi (kan kanseri, akut ve kronik lösemi), multipl miyelom ile benzeri rahatsızlıklar başta olmak üzere; kemik iliği, lenf sistemi ve kan ile ilgili hastalıkları inceleyen bilim dalıdır.

584505 Kez izlendi

Hemofili Nedir ?

Hemofili hastalığı; Kandaki pıhtılaşmayı sağlayan faktörlerden faktör 8 (VIII) ve 9 (IX)’un hayat boyu eksik ve kanın pıhtılaşmasının yetersiz olduğu, vücutta meydana gelen kanamaların durmaması şeklinde gelişen bir doğumsal kan hastalığıdır. Hemofili hastalığı anneden gelen bir genle sadece erkek çocuklarda hastalığa neden olmaktadır. Hemofili kız çocuklarda ortaya çıkan bir hastalık değildir. Kız çocuklar hemofili hastalığını taşıyan bir unsurdurhemofili hastalığı

27129 Kez izlendi

Hepatit B Karaciğer Sirozuna Dönüşebilir

Lokman Hekim Ankara Hastanesi Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Koşar, pek çok insanın farkında olmadan Hepatit B ve C virüsü almış olabileceğini ve hiçbir belirti olmaksızın bu virüsü taşıyor olabildiğini belirterek, ‘’Tedavi edilmez ise her iki virüs de karaciğer sirozuna neden olabilir’’ uyarısında bulundu.

7140 Kez izlendi

4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ

Doğru bilinen yanlışlar.... Sağlık Bakanlığı, 2 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Bakanlık, ‘’ Ülkemizde yılda yaklaşık 162 bin kişi kansere yakalanmaktadır’’ dedi.

7135 Kez izlendi

Lösemi Hastaları Çaresiz Değil! - “Lösemi Her 50 Bin Çocukta...

Lösemiyi diğer hematolojik kanserlerden ayıran en önemli farklılığın tedavi sürecinin uzunluğu olduğuna işaret eden Koşar, “Lösemi hastalığı en çok 3 ile 6 yaş arasında görülür. Türkiye'de 16 yaşın altındaki her 50 bin çocuktan biri lösemi hastasıdır. Lösemi tedavisinde kullanılan standart kemoterapilerde son yıllarda çok büyük değişiklikler olmamasına karşın destek tedavilerindeki gelişmelerde önemli adımlar atılmıştır.” dedi.

5127 Kez izlendi

Paylaş

Lokman Hekim Hastaneler Grubu


Sabit hat: 444 99 11
E-posta: halklailiskiler@lokmanhekim.com.tr