Kalp ve Damar Cerrahisi

Kalp tüm canlı varlıkların hayat merkezidir. Vücudumuza ritmik kasılmalarla besini, oksijeni ve kanı pompalar. Vücuttaki diğer kaslar gibi kalbin de düzgün çalışması için oksijene ihtiyaç vardır. Kalbin bu ihtiyacını karşılaması için besleyici damarlar olan koroner arterler bulunur. Bunlarda meydana gelebilecek herhangi bir problem çok ciddi sorunlara yol açabilir. En önemli organlarımızdan olan ve yaşam boyunca durmadan çalışan kalp, hastalıklara karşı oldukça duyarlıdır. Kalpte en sık görülen sorun damar sertliğidir; ama bunun yanında, daha değişik kalp hastalıkları da vardır. ABD’de her sene 600 bin kişi , yarısı ani olmak üzere koroner kalp hastalığından dolayı yaşamını yitirmektedir.

Kalp Damar hastalıkları günümüzde toplumda çok sık rastlanan ciddi sağlık problemleri haline gelmiştir. Kanın kalpte doğru yönde ilerlemesi, dört kapağın da düzgün bir biçimde çalışmasına bağlıdır.

Kalp hastalıkları ile ilgili şikayetler:

- Göğüs ağrısı

- Nefes darlığı

- Bacaklarda şişme

- Bayılma

- Çarpıntı

- Siyanoz( morarma)

- Çabuk yorulma

- Baş dönmesi

Kardioloji klniğimizde

Tanı:

- Elektrokardiografi

- Ekokardiografi

- Efor testi

- 24 saatlık ritm ve ambulatuar kanbasıncı holter

- Koroner arter anjiografi

- Periferik damarların anjiografisi

- Elektrofizyolojik çalışma ( EFÇ)

Tedavi:

- -Koroner ve periferik arterlerin balon ve stent ile açılması( 24 saat akut miyokard infarktüsüne primer müdahale edilecek ekip mevcut)

- ASD,VSD PDA kapatılması

- Balon valvüloplasti

- Geçici ve kalıcı kalp pili takılması

Birçok hastalıkta olduğu gibi kalp hastalıklarında da hastalığa yakalanmadan önce korunma yolları araştırılmalıdır. En azından oluşabilecek riskleri azaltmak gerekir.

Doktorumuza danışmak istediğiniz bilgiler için; halklailiskiler@lokmanhekim.com.tr

İlgili Makaleler

Koroner Anjiyografi Nedir?

15085 Kez izlendi

Varis Nedir ?

Toplardamarların düzensiz bir şekilde uzayarak büklümlü genişlemesi ve kıvrımlar oluşturması “varis” olarak adlandırılmaktadır. Latince'de “Varix = Kıvrım yapmış toplardamar” kelimesinden türetilmiştir.

9907 Kez izlendi

SAĞLIĞIN BAŞ DÜŞMANI: SİGARA

Sigara dumanı içinde 4.000' den fazla zehirli madde bulunmaktadır. Boya sökücü aseton, akü yapımında kullanılan kadmiyum, roket yakıtı metanol, çakmak gazı bütan, temizlik maddesi amonyak, fare zehiri, arsenik, öldürücü zehir hidrojen siyanür, naftalin. Bunlar 4000 maddeden sadece birkaç tanesidir. Nikotin ise sigarada bulunan bağımlılıktan sorumlu ana maddedir. Sigarayla ilgili bilmeniz gereken gerçekler şunlar:

9523 Kez izlendi

Sağlıklı ve Uzun Ömrün Şifreleri

Sağlıklı ve uzun bir ömür için öncelikle yaşam alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz ve doktorların önerdikleri testleri düzenli olarak yaptırmanız gerekiyor. Uzmanlar “Erken tanı hayat kurtarıyor” diyerek her fırsatta düzenli yapılan testlerin ne denli önemli olduğunun altını çiziyorlar. Aynı zamanda yaşam alışkanlıklarımızda alacağımız basit ama etkili önlemlerle uzun yıllar sağlıklı yaşamamızın mümkün olduğuna dikkat çekiyorlar. İşte sağlıklı ve uzun ömrün şifreleri:

7654 Kez izlendi

Radial (Kol) Anjiografi Nedir? Radial anjiografi sonrası erk...

1980 lerden bu yana yaygın olarak kullanılmaya başlanan koldan anjiografi, Avrupa Kardiyoloji kılavuzlarında da komplikasyon risklerini azaltmak için kasıktan uygulanan anjiografiye tercih edilmesi gereken bir yöntem olarak vurgulanmaktadır.

6113 Kez izlendi

Kalp kazanmak bizim işimiz!..

Bu alandaki referans kliniklerden biri olan Lokman Hekim Hastaneleri Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği tanı ve tedavideki yüksek başarı oranı ile ön plana çıkıyor. Yenilenen kadrosu ile hizmet kalitesini artıran Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği’nde koroner bypass ameliyatından kalp kapağı operasyonlarına, büyük damar operasyonlarından varis ameliyatlarına kadar geniş bir yelpazede hizmet verilmektedir.

5937 Kez izlendi

Paylaş

Lokman Hekim Hastaneler Grubu


Sabit hat: 444 99 11
E-posta: halklailiskiler@lokmanhekim.com.tr