Beslenme ve Diyet

Toplumda genellikle beslenme, bir hastalık oluşması durumunda dikkat edilecek bir kavram olarak görülmektedir. Fakat yapılan araştırmalarda bireysel diyet ve sağlık uygulamalarının düzeltilmesi; önlenebilir hastalıkları, sakatlıkları ve erken ölümleri azaltmaktadır. Beslenme yetersizliği ve dengesizliği bazı hastalıkların oluşmasında doğrudan, bazılarının ise dolaylı nedenidir.

Çağımızda yaşam şekline bağlı olarak beslenme alışkanlıklarında yağ ve karbonhidrat tüketiminin artışı lehine oluşan değişiklik, bilgisayar ve televizyon karşısında çok zaman harcanması ve fiziksel aktivitelere yeterli zaman ayrılmaması birçok hastalığın oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Beslenme ve Diyet Polikliniğinde;

 • Obezite
 • Aşırı zayıflık
 • Kalp & Damar Hastalıkları
 • Diyabet
 • Tansiyon
 • Mide ve Barsak Hastalıkları (çölyak, spastik kolon, ülser, reflü...)
 • Karaciğer Hastalıkları (karaciğer yağlanması, hepatit…)
 • Gebe ve Emzirme Döneminde Beslenme
 • Çocuk ve Adölesan Döneminde Beslenme ile ilgili problemlerle gelen hastalarımızın tedavileri yapılmaktadır.

Tedavi Öncesinde;

 • Vücut analiz cihazıyla yağ, kas, su oranı ölçümleri yapılmakta
 • Bazal metabolizma hızları ve metabolizma yaşları belirlenmekte
 • Geriye dönük beslenme durumları ayrıntılı olarak sorgulanmakta
 • Kan değerleri incelenmekte ve bununla birlikte çalışma ve sosyal şartları da dikkate alınarak yaş, boy, cinsiyet, fiziksel aktiviteleri doğrultusunda ‘Kişiye Özel Sağlıklı Diyet Programı’ hazırlanmakta ve düzenli takibi sağlanmaktadır.

Uzmanlarımız, sağlıklı beslenmeyi öğretmeyi ve herhangi bir sağlık sorunuyla gelen kişilerde beslenme davranış değişikliğini oluşturmayı hedef edinmişlerdir.

Doktorumuza danışmak istediğiniz bilgiler için; halklailiskiler@lokmanhekim.com.tr

Sağlık Personeli

İlgili Makaleler

Ramazan Ayında Beslenme

​Oruç Tutanlar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

1655 Kez izlendi

Spor Yaparken Beslenme Nasıl Olmalı?

Esasında spor yapıyor olsak da olmasak da bu işin temeli sağlıklı beslenmedir.Sağlıklı bir beslenme tarzımız vardır ve biz eğer spor yapıyorsak bunun üzerinde oynamalar yaparak en optimal düzeye getiririz.

9751 Kez izlendi

SAĞLIĞIN BAŞ DÜŞMANI: SİGARA

Sigara dumanı içinde 4.000' den fazla zehirli madde bulunmaktadır. Boya sökücü aseton, akü yapımında kullanılan kadmiyum, roket yakıtı metanol, çakmak gazı bütan, temizlik maddesi amonyak, fare zehiri, arsenik, öldürücü zehir hidrojen siyanür, naftalin. Bunlar 4000 maddeden sadece birkaç tanesidir. Nikotin ise sigarada bulunan bağımlılıktan sorumlu ana maddedir. Sigarayla ilgili bilmeniz gereken gerçekler şunlar:

9532 Kez izlendi

MİDE BALONU NEDİR?

Bu işlem sayesinde yediğiniz besinlerin miktarını kolaylıkla kontrol altına alabilirsiniz. Besin tüketim sıklığınızda azalma sağlarsınız. Yemek yemenin bilimsel olarak 3 fazı vardır: Sefalik faz (tat, görünüm, koku, ağız), gastrik faz (mide), intestinal faz (barsak). Mide balonunda amaç gastrik fazı inhibe etmektir. Total besin tüketiminizde anlamlı bir azalma ve tüketim sonrası uzun süre tokluk elde edeceksiniz. Balon sayesinde öğün arası atıştırmalardan uzaklaşacaksınız.

9127 Kez izlendi

Lokman Hekim Ankara Seminerler

Op. Dr. Mesut TÜL'den Prostat Semineri ve Diyetisyen Naime AVİLETEN ile Asım BENDERLİOĞLU Ortaokulunda ‘Sağlıklı Beslenme’ Semineri ve Uzm. Dr. Muhammed Aziz SÜTBAŞ'tan Sincan'da İşitme Semineri

8940 Kez izlendi

Kansere Karşı Beslenme Kalkanı

Kanser hastalarının yaklaşık yarısında iştahsızlık ve yetersiz beslenme görülür. Meme ve tiroid kanserlerinde bu oran yüzde 15’ler civarındayken, yemek borusu, mide, pankreas gibi kanserlerde yüzde 80’e çıkabilmektedir. Kanser hastalarında sıkça görülen beslenme eksikliğinin nedenleri arasında şunlar yer alır:

7976 Kez izlendi

Paylaş

Lokman Hekim Hastaneler Grubu


Sabit hat: 444 99 11
E-posta: halklailiskiler@lokmanhekim.com.tr