Nefroloji / Diyaliz

İlgili Makaleler

Yüksek Tansiyona Yol Açan Böbrek Üstü Bezi Tümörüne Dikkat

​Feokromositoma böbrek üstü bezi iç kısmından köken alan tümörlerdir. Feokromositomalar her yaşta görülebilmekle birlikte en sık olarak 30-50 yaşları arasında ortaya çıkar. Tümör erişkinlerde her iki cinste de eşit oranda meydana gelir. Feokromasitomalar için %10’lar kuralı vardır. Yaklaşık %10’u aileseldir ve bunların da %70’inden fazlası iki taraflıdır. Yine yaklaşık % 10’u kanser (malign) ve % 90’ı da iyi huyludur. Bunların %10’u adrenal bez dışında oluşur.

9240 Kez izlendi

Böbrek Hastalarına Uzman Tavsiyesi: Tuzu Azalt, Suyu Çoğalt

Böbreklerimiz vücudun filtre görevini görür. Böbrekler bir günde yaklaşık 200 litre kan temizler. Üre ve kreatinin gibi zehirli atıkların idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar. Böylece vücuttaki mineral dengesi kurulmuş olur. Böbrek fonksiyonlarında herhangi bir nedenle azalma olduğunda böbrek yetersizliğinden söz edilir. Böbrek yetmezliği oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Akut böbrek yetmezliğinde hastalık bir anda nükseder ve çeşitli belirtiler ile kendini gösterir.

6649 Kez izlendi

10 - 16 Mart Dünya Tuza Dikkat Haftası

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını korumak amacıyla tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram (bir çay kaşığı) olmasını önermektedir. Bu miktar, yemeklere tuz eklenmeden doğal olarak günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerle de sağlanabilmektedir.

6131 Kez izlendi

SU TÜKETİMİNİ ARTTIRIN SU TÜKETİMİNİ ARTTIRIN

Havaların soğumasıyla çoğu kişide su tüketimi hızla azalmakta. Su, günlük metabolik aktivitemizin yavaşlamadan devam edebilmesi için baştan ayağa tüm hücrelerimizin ihtiyaç duyduğu en temel maddedir.

5220 Kez izlendi

Sizde Tuzsuz Yapamayanlardan Mısınız?

​Sofradan tuzu eksik etmemek, yemeğin tadına bakmadan tuz atmak ve kuruyemişlerin bol tuzlu olanını tercih etmek...Eğer siz de yiyeceklerin lezzetinin tuz oranı ile paralel olduğunu düşünüp, bu yanlışları sık tekrar ediyorsanız; potansiyel bir böbrek hastası olduğunuzu unutmayın!

3552 Kez izlendi

Paylaş

Lokman Hekim Hastaneler Grubu


Sabit hat: 444 99 11
E-posta: halklailiskiler@lokmanhekim.com.tr


Nefroloji / Diyaliz Alt Expertises