Özofagus (Yemek Borusu) HastalıklarıProf. Dr. Serdar Han Oluşturuldu: 2015-12-31 22:00:00
Görüntü Sayısı: 8777

Özofagus (Yemek Borusu) Hastalıkları

• Akalazya • Divertikül • Özofajit • Özofageal Tümörleri

Özofagus (Yemek Borusu) Hastalıkları

Akalazya

Yemek borusunun mideye girdiği bölgede duvar kaslarının yeterince gevşeyememesi nedeniyle yutma güçlüğünün oluşmasıdır. Burada özellikle sulu gıdalara karşın yutma güçlüğü daha belirgindir. Katı gıdaların daha rahat geçtiğini ifade ederler. Bu da tanıda bize yardımcıdır. Yemek borusunun diğer hastalıklarında bu durum terstir. Akalazyanın tedavisi cerrahidir.

Divertikül

Yemek borusunun dışa doğru kese şeklinde genişlemesidir. Bu kesenin duvarı ya yemek borusunun içindeki mukoza olmaktadır ya da bütün tabaka kese oluşturabilir. Toplumda sık görülebilmektedir. Hastada şikayet yaptığında tedavi edilmeleri gereklidir. Ağız kokusu yapabilirler. Kanamaya sebep olabilirler. Yutma güçlüğüne sebep verebilir. Tedavisi cerrahi olarak kesenin alınmasıdır.

Özofajit

Yemek borusunun en içinde ki mukozanın enfeksiyon veya kimyasallarla tahriş olmasıdır. Ciddi göğüs ağrılarına ve yutma güçlüklerine sebep olurlar. Burada ki sebep araştırlarak nedene göre tedavisi yapılır. Tedavi daha çok medikal yöntemlerle (ilaç) olabilmektedir.

Yemek Borusu Kanserleri

Kanserler arasında daha az sıklıkla görülmesine karşın bazı bölgelerde yeme ve içme alışkanlığına bağlı olarak fazla görülebilmektedir. Ülkemizde sıklıkla doğu ve güneydoğu bölgesinde diğer yörelere göre sık gözlenmektedir. Hırçın ve yayılımcı bir kanser türüdür. Hastaya şikayet verdiği zaman çoğunlukla vücudun birçok yerine yayılmış olarak tespit edilirler. En iyi tedavi metodu halen cerrahi tedavidir. Destek olarak kemoterapi ve veya radyoterapi uygulanmaktadır.


Bu yazı Prof. Dr. Serdar Han tarafından yazıldı ve 8777 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler