Refleks TerlemeProf. Dr. Serdar Han Oluşturuldu: 2015-12-31 22:00:00
Görüntü Sayısı: 4294

Refleks Terleme

​Refleks terleme, bir yerdeki terleme kesildikten sonra başka yerin terlemesidir. Bu vücudumuzun fizyolojik bir yanıtıdır. Videotorakoskopik sempatektomi yapılan aşırı el, yüz ve koltukaltı terlemesi olanlarda görülen bir durumdur.

Refleks Terleme

Aşırı terlemesi olanlarda bölgesel noktaları kontrol altına alabiliyoruz ama bütün bedeni kontrol edemiyoruz. Aşırı terleyen kişiler zaten yapıları ve psikolojik durumları nedeniyle her zaman normal terleyenlere göre hayatları boyunca fazla terleyecekleridir.

Terleme hastalarının bunu iyi bilmesi gerekmektedir. Bu nedenle aşırı el, koltukaltı ve yüz terlemesinde yapılan sempatektomi ile bu terlemeleri geçecek fakat diğer yerlerde ki terlemeleri devam edecektir. Hatta kesilen yerlerde ki terlemelere diğer bölge terlemelerinin üzerine ilave olabilir. Eğer başka yerde terleme yoksa buralarda yeni terleme bölgeleri olabilir. Hastalarımızın ameliyattan sonra çoğunda refleks terleme başlamaktadır. Kimde ne kadar ve nerede ve ne zaman süreceğini bilmemiz mümkün değil. Bunu önceden keşfedecek testlerimiz veya başka yardımcılarımız bulunmamaktadır. Refleks terleme her bireye göre değişebilen bir durumdur. Ancak şimdiye kadar yapılan çalışmalarda sempatektomiyi tek bir seviye yapılanlarda veya el terlemesi için yapılan sempatektomilerde refleks terlemenin daha az olduğu belirtilmektedir.Refleks Terleme

Eğer sempatektomi çoklu seviye yapılırsa veya yüz terlemesi için yapılan bir sempatektomi ise refleks terleme biraz daha fazla olabilmektedir. Ayrıca bir hastada yüz, el, koltukaltı, ayak terlemesi varsa ve hepsine sempatektomi uygulanmışsa refleks terleme fazla görülmektedir. Veya hasta bölgesel terlemelere ek olarak zaten göğsünde sırtında, karnında veya bacaklarında da aşırı terleme varsa buralarda ki terlemeler artacaktır. Bunların hasta tarafından çok iyi bilinmesi ve kabul etmesi gereken durumlardır. Geriye dönüşüm bahsedilenden daha da düşüktür. Hasta terleme ameliyatında bütün bu bilgiler ışığında net ve kararlı olması gereklidir. Bu durum hastanın pişman olmamasını gerektirir.


Bu yazı Prof. Dr. Serdar Han tarafından yazıldı ve 4294 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler