Hashimoto Tiroiditi nedir?Uzm. Dr. Faika Hande Kaptan Oluşturuldu: 2019-02-19 08:27:22
Görüntü Sayısı: 233

Hashimoto Tiroiditi nedir?

Hashimoto Tiroiditi nedir? Tiroid bezi, boynumuzun ön orta kısmında yer alan endokrin bir organdır.


Hashimoto Tiroiditi nedir?

Hashimoto Tiroiditi nedir?

Tiroid bezi, boynumuzun ön orta kısmında yer alan endokrin bir organdır. Salgıladığı hormonlar aracılığı ile metabolizma hızını, kalp atış hızını, kas gücümüzü, uyku düzenimizi, kan kolesterol düzeyimizi, saç ve deri sağlığımızı, zihinsel fonksiyonlarımızı kontrol eder. Bir başka deyişle bedenimizin orkestra şefidir. Bu organın az çalışmasına hipotiroidi,fazla çalışmasına hipertiroidi denir. Yanlış bilinen bir durum guatr ile ilgilidir. Guatr bir hastalık adı olmayıp, tiroid bezinin büyümesine verilen addır. Tiroid bezi az ya da çok çalıştığında büyüyebilir.

Bağışıklık sisteminin bilinmeyen bir nedenle tiroid bezini yabancı bir doku gibi algılayıp, ona saldırması sonucu ortaya çıkan tablo tiroidittir. Mikrop içermeyen bir enfeksiyon ya da tıbbi deyimle inflamasyon halidir. Tiroiditler arasında en sık görülen Hashimoto tiroiditidir.

Tiroid bezine olan bu saldırı, hormon salgılama görevi yapan hücrelerin ölmesine neden olur. Bunun sonucunda da kana yeterli miktarda tiroid hormonu verilemez.

Ortaya çıkan durum hipotiroididir. Peki hangi durumlarda hipotiroididen şüphelenip doktora gitmeniz gerekir?

**ailenizde tiroid hastalığı

**sürekli yorgunluk ve halsizlik

**yorgun uyanma

**uyku süresinin artması

**el ve yüzde, göz kapaklarında şişme

**sebepsiz kilo alımı

**kilo verememe

**kalp atış hızınızın azalması (dakikada 60'ın altı)

**seste bir kalınlaşma olması

**saçlarda dökülme,kuru,cansız saçlar

**deride kuruma

**hafıza fonksiyonlarında yavaşlama,unutkanlık,anlamada zorlanma

**depresif duygular

Bu belirtilerden biri ya da birkaçı varsa bir uzmana başvurmanız gerekir. Tiroidit hastalığının kesin tedavisi henüz yoktur. Verilen tedavi eksik olan hormonu yerine koyma tedavisidir.

Bu hastalık daha çok kadınlarda görülmektedir. Bu nedenle tiroid bezi kontrolü yapılmadan gebe kalınmaması ve bir eksik varsa derhal tedaviye başlanıp, gebelikte de bu tedavinin sürdürülmesi bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi için hayati önem taşımaktadır.


Bu yazı Uzm. Dr. Faika Hande Kaptan tarafından yazıldı ve 233 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...