YAŞLILARDA OMURGA ÇÖKME KIRIKLARI VE KEMİK ÇİMENTOSU İLE DOLGU TEDAVİSİ (KİFOPLASTİ-VERTEBROPLASTİ YÖNTEMLERİ)DOÇ. DR. GÜNER MENEKŞE Oluşturuldu: 2019-02-06 07:50:45
Görüntü Sayısı: 2603

YAŞLILARDA OMURGA ÇÖKME KIRIKLARI VE KEMİK ÇİMENTOSU İLE DOLGU TEDAVİSİ (KİFOPLASTİ-VERTEBROPLASTİ YÖNTEMLERİ)

YAŞLILARDA OMURGA ÇÖKME KIRIKLARI VE KEMİK ÇİMENTOSU İLE DOLGU TEDAVİSİ (KİFOPLASTİ-VERTEBROPLASTİ YÖNTEMLERİ) Lokman Hekim Akay Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Güner MENEKŞE, yaşlılarda görülen omurga çökme kırıklarının tedavisinde kapalı yöntemle dolgu tedavisi olarak bilinen “Kifoplasti” ve “Vertebroplasti” yöntemleri ile oldukça başarılı sonuçlar alındığının altını çizerek, şunları kaydetti:


YAŞLILARDA OMURGA ÇÖKME KIRIKLARI VE KEMİK ÇİMENTOSU İLE DOLGU TEDAVİSİ (KİFOPLASTİ-VERTEBROPLASTİ YÖNTEMLERİ)

YAŞLILARDA OMURGA ÇÖKME KIRIKLARI VE KEMİK ÇİMENTOSU İLE DOLGU TEDAVİSİ

(KİFOPLASTİ-VERTEBROPLASTİ YÖNTEMLERİ)

Lokman Hekim Akay Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Güner MENEKŞE, yaşlılarda görülen omurga çökme kırıklarının tedavisinde kapalı yöntemle dolgu tedavisi olarak bilinen “Kifoplasti” ve “Vertebroplasti” yöntemleri ile oldukça başarılı sonuçlar alındığının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Toplumdaki yaşlı bireylerde oldukça sık görülen önemli sağlık problemlerinden birisi osteoporoz (kemik dokusu azalması) ve buna bağlı olarak boyun, sırt ve bel omurlarında ortaya çıkan ve şiddetli ağrıya neden olan omurga çökme kırıklarıdır. Bu kırıklar menopoz sonrası kadınlarda daha sık görülmektedir. Ancak omurga travmaları veya omurgayı tutan tümörlerde de bu kırıklar ortaya çıkabilmektedir.

Omur kemiklerinde çökmeye bağlı olarak hastalarda şiddetli ağrılar olur ve eğer tedavi edilmez ise hastada giderek artan kamburluğa (kifoz) neden olur.

YbuOFm.jpg

Omurga çökme kırıklarının tedavisinde kapalı yöntemler olarak adlandırılan “Vertebroplasti” ve “Kifoplasti”ameliyatları güvenle uygulanabilir. Her iki yöntemde de ciltte oldukça küçük kesiler kullanılarak işlem gerçekleştirilir.

“Vertebroplasti” işleminde, cilt kesisinden kanüller ile girilir ve kırılan kemik içine ulaşılır daha sonra kemik içine çimento sıkma işlemi yapılır.

5znTDS.jpg

“Kifoplasti” işleminde ise vertebroplastiden farklı olarak, kemik içine girildikten sonra şişirilen bir balon ile çökmüş olan omurga gövdesi tekrar eski yüksekliğine kavuşturulur. Daha sonra oluşan bu boşluğun içi kemik çimentosu ile doldurulur.”

dQ1LKq.jpg

Doktor MENEKŞE, bu cerrahi işlemlerle ilgili açıklayıcı bilgiler aktardı:

“Kifoplasti” ve “Vertebroplasti” ameliyatları tam donanımlı bir merkez olarak hizmet veren Lokman Hekim Akay Hastanesinde başarı ile uygulanmaktadır. MR veya Tomografi ile omurgadaki çökme kırığı tespit edildikten sonra, hasta ameliyat masasında yüzüstü yatırılır, hafif bir anestezi verilerek sakinleştirilir ve lokal anestezi uygulanır. Hareketli röntgen (Floroskopi) cihazı ile görüntüleme eşliğinde özel iğneler kullanarak küçük bir cilt kesisinden kırık omur gövdesine girilir. Kırık omur kemiği içinden patolojik inceleme için doku örneği alınır ve sonrasında kemik çimentosu (polimetil metakrilat) denilen madde enjekte edilir.

Enjeksiyon işlemi 10 dakika kadar sürerken, tüm işlemin sonuçlanması yaklaşık bir saat kadar sürmektedir. Kemik çimentosu işlem sonrasında çok kısa bir sürede donmaktadır. Hastalar uyanık olarak servise alınır. Gerek yapılan işleme, gerek ise anesteziye bağlı gelişebilecek komplikasyon olasılığına karşı serviste bir süre izlenir. İşlemden oldukça erken sonuç alınır ve hastanın ağrı şikâyetinin hızla geçmesi beklenir. Hastalar işlem sonrası aynı gün taburcu edilirler.

Ağrıyı giderme açısından iki yöntem arasında belirgin fark yoktur. Ancak kifoplastinin üstünlüğü, kırık omurların yükseklik kaybının düzeltilmesine olanak sağlamasıdır. Her iki tekniğin en önemli komplikasyonları; akciğer embolisi veya kemik çimentosunun omur dışına çıkarak omurilik basısı yapması gibi durumlardır. Ancak bu riskler oldukça nadir görülür. Bu yöntemler deneyimli bir cerrah tarafından uygun endikasyon ve teknikle uygulandığında oldukça güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Doktor MENEKŞE, yine bu ameliyatların avantajlarını maddeler halinde sıraladı:

  • Ameliyat kesisinin çok küçük olması
  • Tedaviye yanıtın erken dönemde alınması
  • Hastanın ameliyattan hemen sonra ayağa kalkabilmesi
  • Ağrı şikâyetinde işlemi takiben önemli ve kalıcı azalma
  • Genel anestezi ihtiyacının olmaması
  • Kırık kemikten alınan dokunun incelenmesi ve kırığa neden olan patolojinin tespit edilmesine olanak sağlaması
  • Omur gövdesinin kalıcı olarak yüksekliğinin sağlanması
  • Hastanın yaşam kalitesini artırması ve günlük yaşama çok daha erken dönme şansı vermesi

Bu yazı DOÇ. DR. GÜNER MENEKŞE tarafından yazıldı ve 2603 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...