BEYİNCİK SARKMASIDOÇ. DR. GÜNER MENEKŞE Oluşturuldu: 2019-02-04 11:50:05
Görüntü Sayısı: 4679

BEYİNCİK SARKMASI

BEYİNCİK SARKMASI (CHİARİ MALFORMASYONU) NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?


BEYİNCİK SARKMASI

BEYİNCİK SARKMASI (CHİARİ MALFORMASYONU) NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Lokman Hekim Akay Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Güner MENEKŞE, halk arasında “Beyincik Sarkması” olarak bilinen “Chiari malformasyonu” ve tedavisi hakkında bilgiler verdi. Dr. Menekşe, gelişimsel bir hastalık olan Chiari malformasyonunun beyinciğin alt bölümünün kafatasının altındaki en büyük delik olan foramen magnumdan aşağıya doğru sarkarak omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi olarak tanımlandığını söyledi. Chiari malformasyonu olan hastalarda sıklıkla beyin, omurilik ve omurga patolojilerinin de eşlik edebileceği, hastalığın belirtilerinin de eşlik eden bu hastalıklara ve beyincik sarkmasının miktarına göre değişiklik gösterdiğini ifade eden Doç. Dr. Güner Menekşe, görüntüleme yöntemleri ve klinik değerlendirme sonrasında ameliyat gereksinimi olan hastalarda, cerrahi tedavi ile yüksek başarı oranları ile yüz güldürücü sonuçlar alındığını bildirdi.

UkjRy4.jpg

BEYİNCİK SARKMASINDA BELİRTİLER NELERDİR?

Hastalarda en sık görülen şikâyetler baş ağrısı, boyun ağrısı, omuzlarda ağrı, kollarda ve ellerde ağrı ve uyuşma, baş dönmesi, dengesizlik, kulak çınlaması, yürüme bozukluğudur. Bunlar arasında özellikle baş ağrısının öne eğilme, öksürme, hapşırma ve ıkınma gibi hareketlerle artış göstermesi tipiktir. Çok ileri düzeyde beyincik sarkmalarında yutma güçlüğü, ses kısıklığı, çift görme, bulanık görme gibi bulgular da ortaya çıkmaktadır.

BEYİNCİK SARKMASININ TANISI NASIL KONULUR?

Hastalığın tanısı MR incelemesi ile konulmaktadır. Hastanın fizik ve nörolojik muayenesi yapıldıktan sonra yapılacak beyin ve spinal MR görüntülemeleri ile hem hastalığın hem de eşlik edebilecek patolojilerin teşhisi konulabilmektedir. Yine tanıyı desteklemek için BOS akım MR’ı, SEP ve MEP gibi duyusal ve motor sinir liflerinin ileti hızlarının değerlendirildiği elektrofizyolojik çalışmalar yapılmaktadır.

BEYİNCİK SARKMASININ TEDAVİSİ NEDİR?

Doç. Dr. Güner Menekşe, hastalarda aktif şikâyetlere neden olmayan ve beyincik sarkma miktarının az olduğu durumlarda takibin yeterli olduğunu, ancak hastada şikâyete neden olan, sarkma miktarının fazla olduğu durumlarda cerrahi tedavinin gerektiğini bildirdi. Dr. Menekşe, tedavi edilmeyen beyincik sarkmalarında hastalığın ilerleyici olabileceğini, kol ve bacaklarda felç, solunum merkezine bası sonucu solunum durması ve ani ölüm gibi risklerin olduğunu ifade etti.

Dr. Menekşe, cerrahi tedavide, beyincik sarkmasının olduğu bölgede kafatası kemiğinin arka bölümünde belirli bir bölümün alındığını, yine o bölgede beyin ve omurilik zarı üzerindeki bantların açılarak sarkma olan bölümün üzeri rahatlatıldığını belirtti. Bazı olgularda ise bu zarın açılarak duraplasti denilen teknikle sıkışıklık olan bölgeni genişletildiğini belirterek bu ameliyatların yüksek başarı oranı mükemmel sonuçların alındığı bildirdi.


Bu yazı DOÇ. DR. GÜNER MENEKŞE tarafından yazıldı ve 4679 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...