PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLARIMIZI KABUL ETMEKUzm. Psikolog Metin Günaydın Oluşturuldu: 2018-10-16 11:12:26
Görüntü Sayısı: 1032

PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLARIMIZI KABUL ETMEK

Psikolojik rahatsızlıklarımızı kabul etmek fiziksel rahatsızlıklarımıza göre her zaman çok daha zor olmuştur. Uzmandan alabileceğimiz küçük bir destekle çözebileceğimiz küçücük sorunların hayatımızı çekilmez hale getirmesine izin vermeyelim.


PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLARIMIZI KABUL ETMEK

Kendinizi sürekli gergin mi hissediyorsunuz?

Hepimiz zaman zaman gergin ve sinirli olabiliriz, içinde bulunduğumuz şehir hayatı bile tek başına bunun sebebi ama bu gerginlik kendinize ve başkalarına zarar vermeye başlıyorsa yardım alma zamanınız gelmiş demektir. Unutmayın gerginlik ve öfke; depresyon gibi farklı psikolojik rahatsızlıkların sonucu olabilir Bu gerginlikle yaşamaktansa kendinizi bizlere açarak rahatlayabilirsiniz.

Gözyaşlarınıza hâkim olamıyor musunuz?

Yaşamda başımıza iyi kötü bir sürü şey geliyor ama günlük yoğunluklar içerisinde bunların birçoğuna önem veremiyoruz. Oysa fark etmesek de bütün bu olaylar kapanmadığı müddetçe bizim yaşamsal gücümüzü sömürmeye devam ediyor ve duygusal olarak bizi yıpratıyor. Siz de küçücük olaylar karşısında göz yaşlarınıza hakim olamıyor, devamlı bir yorgunluk ve bitkinlik hali içinde günü yaşamaya çalışıyorsanız yardım istemenin zamanı gelmiştir.

MB7RP4.jpg

Bitmeyen duygu fırtınaları sizi de mi içine çekiyor?

İnsan zihni sorunları en kolay şekilde çözmeye odaklı inanılmaz bir makinedir. Günlük hayatımızda yaptığımız her şey bunun yansımasıdır aslında. Ne yazık ki zaman zaman bu inanılmaz makine bile hiçbir şey yapamaz / yapmak istemez duruma gelebilir. Bunun pek çok sebebi olabilir ama en sık rastlanılan sebep depresyondur. Böyle zamanlarda kendimizi bir girdap içinde, hiçbir şeyi yapamaz halde hissederiz. Kafa karışıklıklarını bir düzene sokmak için en kolay yol bir gösterici ile görüşmek olacaktır.

Büyük değişimlere ne kadar hazırsınız?

Hayat değişimlerden ibarettir ama bazen bu değişimler ruhunuzda ağır baskılar oluşturabilir. Ayrılıklar, ölümler hatta bazen bir sınav bile üzerinizde ciddi baskılar oluşturabilir. Bunları ciddiye almak ve duygularınızı paylaşmak size iyi gelecek ve devam etmenize yardımcı olacaktır.


Bu yazı Uzm. Psikolog Metin Günaydın tarafından yazıldı ve 1032 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...