ROMATİZMAL HASTALIKLARLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLERUzm. Dr. Turan Hilmi Yeşil Oluşturuldu: 2018-09-19 06:31:29
Görüntü Sayısı: 1773

ROMATİZMAL HASTALIKLARLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

ROMATİZMAL HASTALIKLARLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER


ROMATİZMAL HASTALIKLARLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Romatizmal Hastalıklar ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

1- Romatizma ilgili terimler Romatizma eklem, kemik, kıkırdak, tendon ve kasları etkileyen ve ağrıya neden olan birçok tıbbi durumun genel adıdır Romatizmal hastalıklar kas-iskelet sisteminin bir veya daha çok bölgesinde ağrı ve hareket kısıtlılığına neden olan bir grup hastalıktır. Bu hastalıkların birçoğunda etkilenen bölgede şişlik, sıcaklık artışı ve kızarıklık gibi eklem iltihabı (enflamasyon) bulguları da gözlenir. Romatizmal hastalıklar ayrıca iç organları da etkileyebilir. Artrit eklem iltihabı demek olup bazen romatizmal hastalıklarla eş anlamlı kullanılmaktadır. Aslında artrit, romatizmal hastalıklarda görülen durumlardan sadece biridir ve eklemde ağrı, tutukluluk, kızarıklık ve şişliğin bir arada bulunmasına verilen ortak bir isimdir.

2- Romatizma tek bir hastalık grubu değildir Romatizmal hastalıklar artritten (eklem iltihabı) osteoporoza, bağ dokusu hastalıklarından vaskülitlere (damar iltihabı) kadar geniş bir yelpazede olup, 200'den fazla çeşidi mevcuttur.

3- Romatizmal hastalıklar çok sık görülür Günümüz modern dünyasında romatizmal hastalıklar diğer tüm hastalık gruplarından daha fazla görülmektedir. Toplumdaki her üç bireyden birinin yaşamının herhangi bir döneminde romatizma hastası olacağı öngörülmektedir. Tedavi edilmemiş romatizmal hastalıklar kişinin beklenen yaşam süresini kısaltabilirler.

4- Romatizmal hastalıklar kimlerde görülebilir? Romatizmal hastalıklar tüm yaş gruplarında cinsiyet ayrımı gözetmeksizin görülebilir. Genel olarak bakıldığında kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir.

5- Bazı faktörler romatizmal hastalık oluşma riskini artırır • Sigara içmek • Fazla kilolu olmak • Genetik faktörler (Birçok romatizmal hastalıkta ailevi yatkınlık söz konusudur) • İleri yaş • Bazı meslek grupları (Eklem yaralanması ve aşırı kullanım nedeniyle)

6- Romatizmal hastalıkların bazı semptomları mevcuttur • Eklem ağrısı • Eklem bölgesinde şişlik, sıcaklık artışı, kızarıklık • Eklem bölgelerinde ve kaslarda hassasiyet • Eklemde şekil bozukluğu Eklem hareketlerinde kısıtlanma • Aşırı bitkinlik, yorgunluk ve güçsüzlük

7- Romatizmal hastalıklarda tanı ve tedavi süreçleri nasıldır? Kesin tanıyı koyabilmek için ayrıntılı tıbbi öykü alınmalı, detaylı fizik muayene yapılmalı ve olası hastalıklara yönelik testler yapılmalıdır. Bunlar romatolojik hastalıklara özel laboratuvar testleri olabileceği gibi, hastanın şikayetlerine ve etkilenen organın tipine göre özel görüntüleme yöntemleri olabilir. Romatizmal hastalıklarda her hastaya uygulanacak standart bir tedavi yaklaşımı yoktur. Hastalığın derecesi, etkilenen organın türü ve hastanın tıbbi özellikleri gibi birçok faktöre göre tedavi bireyselleştirilir. Romatizmal hastalıkların tedavisinin temeli ilaçlardır. Bunun için hastalıklı eklem ve organlardaki iltihabı baskılayan, hastalık modifiye edici (düzenleyici) antiromatizmal ilaç diye adlandırılan ilaçlar kullanılmaktadır. Son 10-15 yılda biyolojik ilaçlar diye tanımlanan, hastalık sürecinde rol oynayan molekülleri hedef alan, daha etkili ve hedefe yönelik ilaçlar da kullanılmaya başlanmış ve romatizmal hastalıkların tedavisinde adeta bir devrim gerçekleşmiştir. Halihazırda daha birçok biyolojik ilaç geliştirilmektedir ve yakın dönemde romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılmaları beklenmektedir. Bunların dışında eklem ve yumuşak dokular için lokal enjeksiyon tedavileri, bazı cerrahi yöntemler ve akupunktur, yoga, bilişsel davranış tedavileri gibi alternatif tedavi yöntemleri de uygun hastalarda kullanılabilir.

8- Artrit ile ilgili mitler ve doğru bilinen yanlışlar • Mit: Artrit yaşlı insanlarda görülür. • Gerçek: Artrit herhangi bir yaşta görülebilir.Mit: Artrit soğuk ve nemli iklimlerde daha sık gözlenir. • Gerçek: İklimsel koşulların artrit oluşumu ve tedavisi üzerinde net etkisi yoktur. Mit: Artrit kötü beslenme sonucu ortaya çıkar. • Gerçek: Özel bir beslenme şeklinin artrite neden olduğu ya da artriti engellediği konusunda çok az bilimsel veri mevcuttur. İstisna olarak bazı gıda ve içecekler (alkol, meşrubat), gut gibi bazı hastalıklarda görülen artritlerin oluşumıuna neden olabilir.

9- Romatizmal hastalıkların ekonomik maliyeti çok ağırdır Gelişmiş ülkelerde son yıllarda yapılan çalışmalar, tedavi ve ilaç giderleri açısından en maliyetli hastalık grubunun romatizmal hastalıklar olduğunu göstermiştir. Hastalığa bağlı iş gücü kaybı da, bireye ve topluma dolaylı ek ekonomik yük getirmektedir.

10- Romatizmal hastalıkların günlük yaşam üzerinde çok olumsuz etkileri vardır.

Uygun tedavi edilmemiş romatizmal hastalıklar yürüme, merdiven inip çıkma, yemek yapma ve kişisel bakım gibi günlük aktiviteleri çok belirgin kısıtlayabilir. Benzer şekilde iş yaşamı üzerinde de olumsuz etkileri mevcuttur. Gelişmiş ülkelerde hastalığa bağlı mazeret izni ve erken emekliliğin en sık nedenidir.


Bu yazı Uzm. Dr. Turan Hilmi Yeşil tarafından yazıldı ve 1773 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...