Sorularla Kemik İliği Aspirasyon TedavisiDoç. Dr. Alper Murat Ulaşlı Oluşturuldu: 2018-09-14 12:13:32
Görüntü Sayısı: 1259

Sorularla Kemik İliği Aspirasyon Tedavisi

Sorularla Kemik İliği Aspirasyon Tedavisi


Sorularla Kemik İliği Aspirasyon Tedavisi

Kemik iliği aspirasyon konsantresi (kök hücre) tedavisi nedir?

Kemik iliği aspirasyon konsantresi kıkırdak hasarları, kemik defekteleri, tendon hasarları gibi birçok kas iskelet sistemi hastalığın tedavisinde kullanılan, umut vadeden bir tedavi yöntemidir. Hastanın kendi kemik iliğinin alınarak yoğunlaştırılması yoluyla elde edilir. Kemik iliği konsantresinde kıkırdak, kas, tendon, sinir ve kemik gibi dokuların tamirinde görev alan kök hücreler ve büyüme faktörleri yoğun miktarda bulunur. Kemik iliği kök hücreler kıkırdak, kemik, tendon ve sinir dokusu hücrelerine dönüşebilme yeteneğine sahiptir fakat hedef dokudaki etkilerinin çoğunu, doku tamirini uyarıp, iyileşmeyi güçlendirerek yaparlar.

Hangi hastalık/durumlarda kemik iliği aspirasyon konsantresi tedavisi kullanılabilir?

Kıkırdak dokusu, sinir dokusu, tendon ve bağların kendi kendine iyileşme ve kendini yenileme kapasiteleri sınırlıdır. Doku hasarı sonrası iyileşme tam olmaz ve iyileşme süreci bir yerde durur. Kemik iliği kök hücre tedavisi etkinliği henüz kanıtlanma sürecinde olsa da, şimdiye kadarki yapılan çalışmalarda; Diz ve ayak bileğinin kemik ve kıkırdak hasarları, Menisküs yırtıkları, Ön çapraz bağın kısmi yırtıkları, Femur başı osteonekrozu, Diz osteoartriti (eklem kireçlenmesi, yaşlanması), Kırık tamiri (iyileşmeyen kırıklarda), Omuz tendon yırtıkları, Disk kaynaklı bel ağrıları, Tenisçi /golfçü dirseği, Aşil tendon yaralanması (yırtık, tendon iltihabı) gibi durumların tedavisinde kullanıldığında tatmin edici düzeyde iyi sonuçlar elde edilmiştir.

Kimler kemik iliği aspirasyon konsantresi tedavisi için adaydırlar?

Yukarıda sayılan hastalıkları olan ve en az 3 ay boyunca geleneksel yöntemler (fizik tedavi, ağrı kesiciler, aktivite modifikasyonu gibi) uygulanmasına rağmen yeterli cevap alınamayan, cerrahi tedavi olmak istemeyen ya da cerrahiyi ertelemek isteyen hastalar bu tedavi yöntemine başvurabilirler. Ayrıca kemik iliği aspirasyon konsantresi cerrahi sırasında veya sonrasında iyileşmeyi artırmak ve hızlandırmak amacıyla cerrahiye ek olarak uygulanabilir.

Kimlerde bu tedavi yöntemi kullanılmaz?

Antibiyotik kullanımı gerektiren akut enfeksiyonu olanlar, kanama bozukluğu olanlar, bağışıklık sistemi bozukluğu olanlar ve kan kanseri gibi kemik iliğini etkileyebilecek hastalığı olanlar bu tedavi yöntemini kullanamazlar.

Nasıl uygulanır?

Kemik iliği elde edilmesi, tecrübeli hekimlerce uygulandığında az miktarda ağrı ve rahatsızlık hissedilir. Tercihen ultrason veya floroskopi eşliğinde leğen kemiğinden çekilir ve filtrasyon ile santrifüj işlemlerinden geçirilerek yoğunlaştırılır. Hedef eklem veya tendona enjeksiyon tercihen ultrason eşliğinde gerçekleştirilir. Hastaların çoğu bu işlemleri kolaylıkla tolere edebilir. Enjeksiyon sırasında yanma ve dolgunluk hissi olabilir, bu durum kısa sürer ve soğuk uygulama ile geriler. Enjeksiyon sonrası birkaç gün düşük düzeyde yanma olabilir. Tüm işlemler yaklaşık 2 saat sürer. Kanama kontrolü ile hasta aynı gün taburcu edilebilir.

Prosedür sonrası ne yapmalıyım?

İşlem sonrası ilk 2 gün mutlak yatak istirahati önerilir. Uygulanan yer bacaklarda ise ilk 1 hafta olabildiğince yürümekten ayakta durmaktan kaçınılması, yük verilmemesi, daha sonra kademeli olarak hareketin artırılması ve egzersizlere başlanması önerilir. Uygulama yeri kollarda ise ilk 1 hafta herhangi bir şey kaldırma veya taşıma önerilmez.1 hafta sonrasında izometrik güçlendirme egzersizleri, eklem hareket açıklığı egzersizlerine başlanılabilir. İlk 1 hafta ağrı olması durumunda soğuk uygulama önerilirken, sonrasında ise ılık veya sıcak uygulamaya geçiş yapılabilir. Hasta 2 gün sonra banyo yapabilir.

Doktorunuz 1 ay sonra kontrole çağırabilir. Ağrı olması durumunda doktorunuzun önerileri doğrultusunda parasetamol veya tramadol içeren ilaçlar kullanılabilir ama klasik ağrı kesiciler tedavi etkilerini bozabileceği için kullanılmaları önerilmez.

Kaç defa yaptırmam gerekiyor?

Çoğu hekim doku hasarının şiddetine göre değerlendirme yaparak genellikle tek doz tedavi önermektedirler. Bununla birlikte zorlu vakalarda veya tedaviden fayda gören ve ihtiyaç olduğu düşünülen durumlarda aylar sonra tekrar dozu yapılabilir. Ayrıca kemik iliği konsantresi sonrasında tedavi etkinliğini artırmak amacıyla PRP de uygulanabilir.


Bu yazı Doç. Dr. Alper Murat Ulaşlı tarafından yazıldı ve 1259 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...