Kemik İliği Aspirasyon KonsantresiDoç. Dr. Alper Murat Ulaşlı Oluşturuldu: 2018-09-13 08:43:12
Görüntü Sayısı: 2753

Kemik İliği Aspirasyon Konsantresi

Kemik İliği Aspirasyon Konsantresi

Kemik İliği Aspirasyon Konsantresi

Kemik iliği aspirasyon konsantresi (BMAC, kemik iliği kök hücre), birçok kas iskelet sistemi probleminin tedavisinde umut vadeden cerrahi dışı bir tedavi yöntemidir. Kemik iliğinde elde edilen kök hücreler kıkırdak, sinir, kemik ve tendon dokusu hasarlarının tedavisinde tek başına veya diğer tedavilere tamamlayıcı olarak kullanımı giderek daha popüler hale gelmektedir. Özellikle bu dokuların kanlanmasının sınırlı olması, iyileşme yeteneklerinin ve kendilerini yenileleyebilme kapasitelerinin yetersiz olması nedeniyle, hasar olması durumunda yeterli iyileşme görülememektedir. Kemik iliği aspirasyon konsantresi, hastaların kendi kemik iliklerinin yoğunlaştırılması yoluyla elde edilir ve PRP gibi vücudun kendi iyileşme mekanizmasını aktive eder ve güçlendirir.

Kemik iliği doku iyileşmesinde etkili mezenkimal kök hücre ve diğer hücreler (MUSE hücreleri) için bir kaynaktır. Yüksek konsantrasyonda büyüme faktörleri içerir ve bu büyüme faktörleri anabolik (doku yapıcı) ve anti-inflamatuar (iltihap önleyici) etkilere sahiptir. Kemik iliği aspirasyon konsantresi hedef dokuya enjekte edildiğinde daha güçlü bir iyileşme mekanizması sağlar ve bu dokunun kendisini yenilemesini uyarır. Mezenkimal kök hücreler kıkırdak, kemik veya tendon hücrelerine dönüşebilme potansiyeline sahiptir fakat bunun yerine daha çok hedef dokuda ilgili doku tamirinden sorumlu hücrelere uyarıcı etkide bulunur. Kök hücrelerinin kalitesi (doku yenileme kapasitesi) ve sayısı/oranı yaşa bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Kemik iliği aspirasyon konsantresi (kök hücre tedavisi) genellikle orta-ağır şiddette eklem hasarı (kireçlenme vb.), tendon veya kas lifi hasarı gibi ortopedik problemi olan hastalarda tercih edilmektedir. Günümüze kadar yapılan çalışmalarda kök hücre tedavisi başlıca;

  • Diz ve ayak bileğinin kemik ve kıkırdak hasarları
  • Menisküs yırtıkları
  • Femur başı osteonekrozu
  • Osteoartrit (eklem kireçlenmesi, yaşlanması)
  • Kırık tamiri
  • Omuz tendon yırtıkları
  • Disk kaynaklı bel ağrıları
  • Ön çapraz bağın kısmi yırtıkları
  • Tenisçi /golfçü dirseği
  • Aşil tendon yaralanması (yırtık, tendon iltihabı) gibi durumların tedavisinde kullanıldığında iyi sonuçlar elde edilmiştir.

Kemik iliği aspirasyon konsantresinin diğer kök hücre uygulamalarına (örn: yağ dokusu) göre daha kolay elde edilmesi, ve daha az maliyete sahip olması avantajlarıdır. Kemik iliğinde görece olarak daha düşük yoğunlukta kök hücre bulunduğu için sayıyı/etkiyi artırmak için konsantre edilmesi gerekmektedir.

Kemik iliği aspirasyonu tecrübeli hekimler tarafından yapıldığında az miktarda bir rahatsızlık verir. Öncelikle kemik iliğinin alınacağı yer belirlenir, floroskopi (röntgen cihazı) veya ultrason eşliğinde kemiğe girilerek işlem gerçekleştirilir. Kök hücre miktarını artırmak için birden fazla noktadan örnek almak önerilmektedir. Elde edilen kemik iliği filtreden geçirilip ve santrifüje edildikten sonra enjektör ile hedef dokuya (eklem, tendon, kemik dokusu vb.) verilir.

Enjeksiyon sırasında verilen kemik iliği yanıcı tarzda ağrıya neden olabilir ve ayrıca eklem kapsülü gerileceği için bir miktar da buna bağlı dolgunluk hissi ve ağrı hissedilebilir fakat bu kısa sürer ve soğuk uygulamasıyla sıklıkla geriler. Enjeksiyondan sonra birkaç gün düşük düzeyde yanma hissi devam edebilir ki bu da dokuda yeni oluşan inflamasyona bağlıdır.

Kemik iliği aspirasyon konsantresi kültüre edilmez yani bu hücreler laboratuvar ortamında çoğaltılmadan hastaya enjekte edilir. Hastanın kendi dokusu kullanıldığı için de hastalık taşıma riski yoktur. Enfeksiyon riski genelde düşük düzeydedir. Parasetamol (Parol) ve tramadol (Contramal) dışındaki ağrı kesiciler kemik iliği aspirasyon konsantresinin dokudaki tamir edici etkisini bozabilirler bu nedenle enjeksiyon sonrası önerilen ağrı kesiciler dışındakiler kullanımı istenmez.

Enjeksiyondan sonra ilk hafta istirahat edilmesi önerilir, sonrasında hastalar enjeksiyonun faydalı etkilerini artırması için fizik tedaviye yönlendirilir. Tedavinin etkisi hastaların çoğunda 6 haftaya kadarki dönemde görülmeye başlar. Ağrıda azalma ve doku tamiri yıl boyunca devam eder. Hastanın enjeksiyondan 3 ay öncesinde fizyoterapi programına başlaması, aktif egzersizlere devam edilmesi, kas gücü yeterince iyi olan hastaların tedaviden daha fazla fayda gördüğü bilinmektedir.

Rejeneratif (yenileyici) ve biyolojik tedavi prosedürleri (Kemik iliği kök hücre, yağ dokusu kök hücre, PRP) sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanmamaktadır. Bazı özel sigortalar PRP’yi ödeme kapsamına almıştır. Bu konuda Lokman Hekim Akay Hastanesi özel sigortalar bölümü ile görüşerek bilgi alabilirsiniz.


Bu yazı Doç. Dr. Alper Murat Ulaşlı tarafından yazıldı ve 2753 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler