ERGENLİK DÖNEMİ VE ÖNEMİLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2018-08-28 11:27:47
Görüntü Sayısı: 1564

ERGENLİK DÖNEMİ VE ÖNEMİ

Adolesan dönemi çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemidir. Bu dönem hızlı fiziksel büyüme, cinsel gelişim ve psikolojik gelişim evrelerini içerir.

ERGENLİK DÖNEMİ VE ÖNEMİ

Dünya Sağlık Örgütü 10-19 yaş arasını adolesan dönemi olarak tanımlamaktadır. Ergenlik bu dönemin içinde olup cinsiyet karakterlerinin gelişmesi ve hızlı büyüme dönemini kapsar. Aynı yaştaki ergenlerin hepsi aynı gelişim basamaklarında olmayabilir. Genetik faktörler, iklim, beslenme, kronik hastalıklar, fizik ve ruhsal stres gibi birçok faktör ergenliğin gelişimini etkiler. Ergenlik süresince vücut yapısı değişir, kas, yağ ve iskelet kitlesi artar.

Ergenlerin erken, orta ve geç adolesan dönemde en az birer kez sağlık hizmetinden yararlanması önerilmektedir. Bu süreçte fiziksel büyüme, cinsel gelişim, ergenliğin başlama yaşı ve ilerlemesi, kızlarda adet düzeni değerlendirilir. Ergenlik döneminde besin gereksinimi vitamin ve minerale duyulan ihtiyaç artar. Yetersiz ve kötü beslenme alışkanlıkları sonucu obezite, büyüme geriliği, boy kısalıkları gibi sorunlar ile demir,çinko,kalsiyum ve vitamin eksiklikleri görülebilirken; yetersiz fizik aktivite kas iskelet sistemi sorunlarına eğilimi arttırır. Bu dönemde yeterli enerji alınıp alınmadığını belirlemenin yolu büyüme ve gelişmenin izlenmesidir ayrıca sürdürülebilir bir egzersiz alışkanlığı kazanılması da önemlidir. Sağlıklı bir ergenlik süreci her gencin hakkıdır.

5aUpw8.jpg


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 1564 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler