AKU TERAPİLokman Hekim Demet Tıp Merkezi Oluşturuldu: 2018-08-14 18:19:25
Görüntü Sayısı: 1538

AKU TERAPİ

Aku Terapi; akupunktur noktalarına yapılan uygulamaların genel adıdır. Eğer bu uygulamalar akupunktur iğneleri ile yapılıyorsa bu “akupunktur tedavisi” olarak isimlendirilir ya da akupunktur noktalara basınç uygulaması şeklinde yapılırsa bu tedavi “acupressure” olarak isimlendirilir.

AKU TERAPİ

Akupunktur noktalarını uyarmak sadece invaziv (iğne ile girişim) yöntemlerle sağlanmaz. Bu noktaları uyarmak iğnelemenin dışında basınç, masaj ya da akupunktur noktalarını uyarmaya özgü kalemlerle sağlanabilir. Dediğimiz gibi bu uygulamaların geneline aku terapi diyor ve bunu akupunktur noktalarına belirli uygulamalar yaparak uyarmak olarak tanımlıyor olsak da bazı kaynaklarda aku terapi iğne ile yapılan akupunktur uygulaması dışındaki diğer uygulamalar olarak da tanımlanabilmektedir.

lXNUn7.jpg

Aku terapinin kökeni geleneksel çin tıbbına dayanmaktadır. Binlerce yıl önce vücutta özel noktalar olduğunu keşfedilmiş ve buna dair “meridyen teorisi” denilen bir teori üretilmiştir. Meridyen teorisinde vücuttaki her organın belirli noktalar şeklinde bir hat oluşturduğu ve bu hatlardan enerji akışı sağlandığı belirtilmiştir. Çin'de halen bu şekilde birçok hastalık bu teoriye dayandırılarak tedavi edilmektedir.

Batılı hekimler uzun yıllar akupunktur noktalarının varlığını reddetmiş ancak yapılan uzun çalışmalar sonucunda modern anatomideki bazı kilit noktalar ile akupunktur noktalarının benzerlik gösterdiği görülmüştür. Bunun üzerine yapılan tekrarlanan çalışmalar ile kanıta dayalı modern batı akupunktur teorisi üretilmiştir. Modern batı ekolü ile geleneksel çin ekolü arasında bazı farklar bulunmaktadır. Geleneksel çin ekolü merdiyen teorisine dayanan ancak somut olarak kanıtlayamadığımız hatlar ve enerjiler üzerinden bir tedavi protokolünü benimserken modern batı ekolü ise kanıta dayalı tıbbın ışığında fiziksel ya da radyodiagnostik yöntemlerle somut olarak görebildiğimiz modern anatomiye uygun bir tedavi protokolünü benimser. Kanıta dayalı uygulamalar ışığında uygulandığı için bilimsel araştırmalar daha sağlıklı ve daha güvenilir bir şekilde yapılabilmektedir. Biz de tedavi protokolü olarak kanıta dayalı modern batı ekolünü benimsemekteyiz.

Aku terapi ile çok yönlü bir tedavi protokolü çizmek mümkündür:

  • Kas-iskelet sistemi ya da sinir sistemi problemine bağlı problem
  • Visseral (iç organlar ile ilgili) problemler
  • Fıtık kaynaklı ağrı ve hassasiyetleri, sinir segmentine bağlı yapılan uyarımlarla tedavi eder
  • Metabolizmanın düzenlenmesini sağlar
  • Kilo kontrolü ve bağımlılıkların azaltılmasına yardımcı olur

Aku terapi; integratif fizyoterapi uygulamaları içerisinde incelediğimiz bir tedavi metodu olduğu için genellikle diğer tedavilere entegre bir şekilde uygulanır ancak bazı durumlarda tek başına da uygulanabilir. Seans sıklığı genellikle 3-4 günde bir olarak düzenlenir. Toplam seans sayısı ise uygulama nedenine göre değişiklik gösterir. Vücuda herhangi bir madde vermeden yapılan doğal bir tedavi metodu olduğu için örneğin kilo kontrolü gibi bir amaçla uygulanacaksa aylarca uygulanmasında bile hiçbir sakınca yoktur.

Akupunktur tedavisi sırasında ne olur?

Tedaviniz için gerekli noktaların belirlenmesinden sonra steril, önceden paketlenmiş, tek kullanımlık ve saç inceliğindeki akupunktur iğneleri çeşitli derinliklerde yerleştirilir. İğneler yerleştirildikten ve uyarıldıktan sonra ortalama 20 dakikaya kadar yerinde kalırlar.

Bir tedavi serisinde, doktorunuz farklı nokta kombinasyonları ve farklı iğneleme teknikleri kullanabilir. Bu kombinasyonlar, hastanın tedaviye yanıtı gözlendiğinden yeni şifa kaynaklarını teşvik etmeye yardımcı olur.

Akupunktur almak için kısmen soyunmak zorunda kalacağınız için, dar giysiler giymeniz önerilmez.

Akupunktur ne hissetirecek?

İğne takıldığında hafif bir acı hissedebilirsiniz ancak bu bir enjeksiyona göre çok daha azdır çünkü iğneler çok daha incedir.

İğneler yerleştirildikten sonra ağırlık, uyuşukluk, karıncalanma veya hafif ağrı hissedebilirsiniz. Kızarıklık ya da uyuşukluk hissi, tedavinin çalıştığı anlamına gelir. Bunu hissettiğinde doktorunuzla paylaşabilirsiniz.

3000 yıldır Orta Asya ve Çin bölgesinde uygulanmakta olan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilen aku terapi uygulamaları hakkında

Detaylı bilgi ve randevu için: 0505 183 67 92


Bu yazı Lokman Hekim Demet Tıp Merkezi tarafından yazıldı ve 1538 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler