MİGRENDEN KURTULUNDoç. Dr. Nilgül Yardımcı Oluşturuldu: 2018-04-30 07:54:49
Görüntü Sayısı: 1859

MİGRENDEN KURTULUN

Migrenden Kurtulmak Zor Değil!

MİGRENDEN KURTULUN

MİGRENDEN BOTOKS İLE KURTULUN !

Zonklayıcı baş ağrısı, bulantı, kusma, ışığa ve sese hassasiyet ile gelen migren yaz mevsimine denk gelen Ramazan ayında endişeye neden oluyor. Çünkü sıcak, uzun süre aç ve susuz kalmak, uyku düzenindeki değişiklikler en önemli migren tetikleyicileri arasında yer alıyor. Ancak migrenin Botoks ile tedavisi, bu hastalar için yeni bir çözüm yolu oluyor.

Ayrıca ağrı kesici ile tedaviye yeterli cevap alınamayan migren hastalarında atakların oluşmasını engellemeye yönelik Botoks tedavisi, koruyucu tedavilerin arasında öne çıkıyor.

Kronik migrende botoks nasıl etki eder ve nasıl uygulanır?

Botox, tıbben OnabotulinumtoxinA olarak bilinen bir botulinum toksini türüdür. Bir bakteri tarafından üretilen nörotoksik bir proteindir. Botoks kronik migrenli kişilerde duysal sinir uçlarından salınarak ağrıyı başlatan kimyasal ileticileri bloke etmektedir. Bu kimyasal ileticilerin salınımının önlenmesi sonucunda, cilt altındaki sinir uçlarından santral sinir sistemine ulaşan ağrı yolakları aktive olamamakta ve ağrı beyne ulaşmadan kontrol edilmektedir.

Botoks enjeksiyonu yaklaşık 5-10 dakikalık bir işlemdir. Hastanede nöroloji hekiminin odasında uygulanır. Migren tedavisinde Botoks; alın, şakaklar, ense ve boyun bölgesinde belirli noktalara cilt altına iğne ile botulinum toksini verilerek uygulanıyor. Çoğu durumda uygulamaların etkisi yaklaşık 3-4 ay süreceğinden tedavinin devamı için tekrarlanması gerekiyor.

Kronik migrende botoks kimlere uygulanır?

Kronik migren tanısı son üç ay süresince ayda en az 15 gün ve üzerinde baş ağrısı olan ve ayın en az sekiz gününde bu ağrıların migren tanı kriterlerini dolduracak özellikte olan hastalarda ve bir nöroloji uzmanı tarafından görüşme sırasında klinik olarak konulabilir. Kronik migren toplumda % 1.3-2.4 oranında görülen, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlılığa yol açan, kişinin işteki performansını ve aile hayatını etkileyen ciddi bir sağlık problemidir. Botoks çocuklar, gebelik ve emzirme dönemindeki kadınlar dışında tüm kronik migrenli hastalara uygulanabilir. Yapılan bilimsel çalışmalar bu uygulamanın kronik migrenli hastaların ¾’ünde etkili olduğunu göstermektedir.

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’den sonra ülkemizde de onaylanmış olan kronik migren tedavisinde botoks uygulanmasının güvenilir olması için bir nöroloji uzmanı tarafından yapılması büyük önem taşıyor.Bu yazı Doç. Dr. Nilgül Yardımcı tarafından yazıldı ve 1859 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler