Kontakt LensOP. DR. ZELİHA ÇÖLLÜOĞLU HAMURCU Oluşturuldu: 2018-04-30 07:44:33
Görüntü Sayısı: 5532

Kontakt Lens

Kontakt Lens

Kontakt Lens

Kontakt lens nedir?

Kontakt lens, gözün dış yüzeyi üzerine yerleştirilen, kırma kusurlarını düzeltme veya bazı göz hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan protezlerdir. Son yıllarda kontakt lens teknolojisi çok gelişmiş ve lenslerin kullanımını kolaylaştıran ve kullanım süresini uzatan yeni tasarım vemateryaller geliştirilmiştir.

Kontakt lens tipleri nelerdir?

Temel olarak iki çeşit lens vardır. Bunlar gaz geçirgen sert lensler ve yumuşak lenslerdir. Günümüzde çoğunlukla yumuşak lensler kullanılmaktadır.Yumuşak lenslerin, günlük kullanılan günlük kullan-at lensler,yine günlük kullanılan 1 ay ömürlü lensler, bazı göz hastalıklarının tedavisi için kullanılan tedavi edici lensler, uzak ve yakın görüşü aynı anda düzelten multifokal lensler ve renkli lensler gibi çok değişik tipleri vardır. Bunların kullanımı oldukça rahattır.

Kontakt lenslerin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Kontakt lenslerin bazı kişiler için kozmetik faydası ve gözlük takmama rahatlığı yanısıra optik avantajları vardır.Yüksek dereceli kırma kusurlarında ve tek gözünde kırma kusuru olanlarda kontakt lensler , gözün direkt üzerinden düzeltme yapmaları ve büyütme faktörünün gözlüğe göre az olması nedeniyle hasta tarafından daha rahat kullanılır.Gözlükle görmesi iyi düzeltilemeyen keratokonuslu ve düzensiz korneası olan hastalarda lenslerle iyi bir görme elde ederler. Kontakt lenslerin sporcular ve özel gereksinimleri olan kişiler için de avantajları vardır. Ancak kontakt lensler, gözlüğe göre daha masraflıdırlar.Yeni kullanmaya başlayanların alışma süresi vardır. Kontakt lens kullanımında temizliğe çok dikkat etmek gerekir. Lensin kullanılamadığı zamanlarda gözlük kullanmak gerekebilir.

Kontakt lens uygulaması nasıl yapılmalıdır?

Kontakt lens kornea üzerinde ne kadar iyi ayarlanırsa hasta konforu da o kadar artar. Bunu sağlamak için gözün biyomikroskobik muayenesinin yanı sıra, korneanın eğrilik yarı çapı (keratometri) ve gerektiğinde kornea ön ve arka yüzeyleri kornea topografisi ile ölçülerek,o göze uyacak olan kontakt lens ölçüleri belirlenir. Hastaya uygun lens uygulanır ve hasta kontakt lensin bakımı ve takıp çıkarılması konusunda eğitilir. Hastalar yılda en az bir defa düzenli kontrollere gelmelidir. Ayrıca gözde kızarıklık, çapaklanma, görme bulanıklığı gibi herhangi bir sorun olduğunda da muayeneye gelmelidir.

Kontakt lens muayenesini ve uygulamasını kim yapar ?

Kontakt lens muayenesini ve uygulamasını sadece göz uzmanları yapabilir. Optik amaçlı kontakt lenslerin yanısıra renkli kontakt lenslerin uygulamasını da sadece göz uzmanları yapabilir. Kontakt lens gözün saydam tabakası üzerine takılan bir yabancı cisimdir. Tıbbi takip, bakım ve disiplin gerektirir. Hastalar reçetesiz kontakt lenslerini temin etmemelidir. Tıbbi denetimden uzak uygulanan kontakt lenslerin körlüğe kadar giden göz hastalıklarına neden olabileceği unutulmamalıdır.

Kontakt lens kullanımı güvenli mi?

Kontakt lensin göze zarar vermesi ile ilgili risk faktörleri; temizlik kurallarına dikkat edilmemesi, kontakt lensler ile denize ve havuza girilmesi, banyo yapılması, kontakt lenslerin kontrolsüz olarak uygulama yetkisi olmayan kişilerce satılması, kontrollerin aksatılması ve kontakt lens kullanıcılarının yeterince bilgilendirilmemesidir.

Kontakt lenslerle hangi sorunlar yaşanabilir?

Dünya çapında kontakt lens kullanım oranları gitgide yükselmektedir. Kontakt lenslerle ilgili sorunları kullanıcıların bilmesi çok önemlidir. Bu sorunların başlıcaları ,

1-Korneada enfeksiyon (keratit/kornea ülseri): En önemli ve tehlikeli kontakt lens komplikasyonudur. Günümüzde aylık atılım lenslerinin kullanımı ve lenslerin oksijen geçirgenliklerinin arttırılmasıyla nadir karşılaşılan bir sorun haline gelmiştir. En önemli nedenleri; hatalı lens bakımı ve kullanımı , lensleri gece kullanma , lensleri süresinden fazla kullanma , gözde konjonktivit, arpacık gibi mikrobik hastalıklar sırasında lens kullanımıdır. Lens kullanırken gözde ağrı, batma, sulanma , kızarıklık , ışık hassasiyeti , kapaklarda şişme ,çapaklanma ve akıntı olursa lens kullanımının hemen kesilmesi ve bir göz uzmanına başvurulması gerekir.

2-Allerji:Bu da sık rastlanılan bir kontakt lens sorunudur. Nedenleri,lensin kendisinin ya da kullanılan temizleme solüsyonunun oluşturduğu veya başka nedenlerle oluşan allerjinin tetiklenmesi, lens üzerinde oluşan birikimler, kirler ve lenslerin önerilen süresinden fazla kullanımıdır. Belirtileri ; kaşıntı, batma, yanma, sulanma , gözde ipliksi salgılar ve kapaklarda şişmedir. Kontakt lens kullanımına ara verilmesi ,göz uzmanına başvurularak ilaç tedavisine başlanması ,kullanılan solüsyonunun değiştirilmesi ,gerekiyorsa kullanılan kontakt lens tipinin ve değişim sıklığının değiştirilmesi ve alerjiyi tetikleyen ortamlardan kaçınılması önerilir.

3-Gözlerde kuruma hissi:

Sık rastlanılan bir başka durumdur. Yumuşak kontakt lens su içeren bir maddedir ve gözdeyken kurumamak için gözyaşını kullanır. Gözyaşı azalırsa lensin kornea ile teması artar ve batma hissi uyanır. Gözyaşı azlığı, yoğun bilgisayar kullanımı, klima, radyatör ya da kuru iklimler, çeşitli göz hastalıkları kuruma hissini artırır. Özellikle akşama doğru gözde artan batma ve kızarma olur. Tedavisinde; koruyucu madde içermeyen suni göz yaşı damlalarını kullanma , kontakt lensi daha düşük su içerikli bir lensle değiştirmek ve yoğun klimalı, sigara dumanlı nem oranının düşük olduğu ortamlardan kaçınmak önerilir. Kontakt lensler hakkında sıkça sorulan sorular;

1. Kontakt lensle denize girilir mi? Evet girilebilir, ancak su kaçırmayan yüzücü gözlükleriyle girmek gerekir.

2. Kontakt lens kullanırken göze göz damlası damlatılabilir mi? Ancak koruyucu madde içermeyen göz damlaları damlatılabilir. Diğer damlalar lens gözden çıkarıldıktan sonra damlatılabilir.

3. Kontakt lensle spor yapılabilir mi? Evet, iyi uygulanmış bir yumuşak lens en hareketli sporlarda bile gözden çıkmaz.

4. Kontakt lens gözün arkasına kaçar mı? Hayır, göz kapaklarının iç yüzünde gözün ön ve arkasını ayıran bir zar tabakası vardır. Bazen lens katlanarak bu ceplere sıkışabilir,ancak buradan göz arkasına kaçmaz.

5. Kontakt lensin takılamayacağı bir yaş grubu var mıdır? Kırma kusuru düzeltmek için orta okul ve üstü çocukluk çağı başlamak için iyi bir dönem olabilir. 40 yaş üstünde göz yaşı azalması bir sorun olarak ortaya çıkabilir.

7.Kontakt lenslerle uyunur mu? Kornea gündüz saatlerinde direk havadan, gece uyku sırasındaysa kapakların arka yüzündeki kılcal damarlardan oksijen almaktadır. Eğer gece lens kullanılırsa kornea daha az oksijen alır. Bu durum korneanın mikrop kapmaya duyarlı hale gelmesine neden olur. Günümüzde kontakt lenslerin ne kadar fazla oksijen geçirirse kornea beslenmesini bozmayacağı bilinmektedir. Ülkemizde de varolan silikon hidrojel lensler oksijen geçirgenlik oranı fazla olsa da bahsettiğimiz nedenlerden dolayı gece zorunlu kalmadıkça lens kullanımı önerilmemektedir.

8.Kontakt lensin çıkarılmasını gerektiren durumlar nelerdir? Gözde kaşıntı, yanma , batma, aşırı sulanma, çapaklanma , kızarıklık, görme bulanıklığı, lenslerin ilk takıldıkları zamana göre daha fazla rahatsızlık vermesi durumlarında lens çıkarılmalıdır. Lensi çıkardığınız zaman rahatsızlık hissi düzeliyorsa lenste hasarlanma, kir veya yabancı cisim olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Eğer problem devam ederse göz uzmanına başvurmakta fayda vardır.


Bu yazı OP. DR. ZELİHA ÇÖLLÜOĞLU HAMURCU tarafından yazıldı ve 5532 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler