MEME HASTALIKLARI İLE İLGİLİ KISA NOTLAROp. Dr. Murat Kanlıöz Oluşturuldu: 2018-03-05 09:15:23
Görüntü Sayısı: 1959

MEME HASTALIKLARI İLE İLGİLİ KISA NOTLAR

Meme muayenesi bayanlarada meme gelişiminin başlaması ile başlatılan bir muayene biçimidir . Burada amacımız yaşadığımız süreçler içinde memede olan değişimler konusunda bilinçli olmak ,kaygılarımızı azaltmak, alınması gereken tedbirler varsa zamanında almak ve bunların neticesinde yaşam kalite ve süresini artırmaktır.


MEME HASTALIKLARI İLE İLGİLİ KISA NOTLAR

Peryodik meme muayenesi ve kendi kendine meme muayenesi hakkında kıasaca bilgi vermek istiyorum.

Meme muayenesi bayanlarada meme gelişiminin başlaması ile başlatılan bir muayene biçimidir . Burada amacımız yaşadığımız süreçler içinde memede olan değişimler konusunda bilinçli olmak ,kaygılarımızı azaltmak, alınması gereken tedbirler varsa zamanında almak ve bunların neticesinde yaşam kalite ve süresini artırmaktır.

Memenin doğal gelişim süreci, menstrüel peryod içinde memede oluşan değişimler, gebelik ve akabinde memede oluşan değişimler, meme enfeksiyonları , kist ve kitleler karşısında nasıl davranmamız gerektiğini öğreneceğimiz kendi kendine meme muayenesi ile yönetebiliriz. Ayrıca hiçbir şikayetimiz olmasa bile 14 yaşın üzerindeki tüm bayanların yılda bir kez ''Genel Cerrahi Uzmanı'' tarafından muayene edilmesi gerekir. Ailesinde meme kanseri öyküsü olmayan tüm bayanların 40 yaş üzerinde yılda birkez hekim muayenesinin yanısıra mamografi takinbie alınması faydalıdır. Fakat birinci derecede yakınlarında (annesinde, kardeşinde, teyzesinde, annanesinde, babanesinde , halasında,hala ve teyze kızlarında) meme kanseri olanlarda ise takipler daha fazla özen ve detay arz etmektedir. Ailede meme kanseri olanlarda takip 35 yaşında başlatılmalıdır. Çok özel durumlarda , mesela ailede erken yaşta meme kanserleri görüldü ise ( Örnek : annesinde 32 yaşında tesbit edilen meme kanseri öyküsü var ise) takipler ailede meme kanseri görülen yaşın 10 yıl öncesinden başlatılır. 32 yaşında aile üyelerinden birinde meme kanseri tesbit edilmiş ise takip sınırı 22 yaşındaki birinci derece yakınları olarak belirlenir.

İsterseniz çok sıkça karşılaşılan problemler ve yanıtları şeklinde devam edelim:

***Kız çocuklarda meme gelişimi simetrik olarak mı başlar?

---HAYIR. Kız çocuklarında ergenlik ile başlayan meme gelişimi simetrik ve eş zamanlı olamak durumunda değildir.Zaman zaman tek taraf meme gelişip diğer taraf gelişmediği zaman gelişen kısmıdaki meme kitle olarak adlandırılmaktadır; KESİNLİKLE YANLIŞ bir tanımlamadır.Herhangi Şüpheniz var ise mutlaka Genel Cerrahi Uzmanı tarfından değerlendirilmelidir. Meme gelişmesi 8-10 yaşlarında başlayıp 20-22 yaşlarında tamamlanır.

***Meme kanseri kimlerde daha fazla görülür?

---Meme kanseri en fazla ailesinde meme kanseri olanlarda, az doğum yapanlarda, doğum sonrasında fazla emzirmeyenlerde, radyasyona fazla maruz kalanlarda, kilosu yüksek olanlarda(obezlerde), BRCA geni taşıyanlarda, c-Erb-B2 (+) olanlarda, p53 gen mutasyonu olanlarda, endüstüriyel kirliliğe maruz kalanlarda daha fazla görülmektedir.

***Memede tesbit ettiğimiz kitlelereden hangileri kötü huyludur?

---Memede tesbit ettiğimiz kitleleri iki gruba ayırabiliriz. Birinci grup içi sıvı ile dolu olan kistik kitleler, ikincisi ise içi sıvı ile dolu olmayan solid olarak adlandırdığımız kitlelerdir. Birinci grupdaki kistik kitleler çok büyük çoğunlukla iyi huylu kitleler olup ağrı , şişlik ve şekil bozukluğu haricinde bize zarar vermeyen yapılardır ve zamanla büyüyüp küçülebilir ve kendi kendine kaybolabilirler. İkinci grupda olan ve solid olarak adlandırdığımız kitlelerin de büyük kısmı iyi huylu kitleleredir. Fakat bunlardan bazıları kötü huylu meme kanserleridir. Bizim takipte asıl tesbit etmek istediğimiz kitleler solid kötü huylu dediğimiz oluşumlardır. Bu kitleleri hastalar olarak sizlerin iyi yada kötü huylu olup olmadığını ayırdedebilmesi son derece güçtür. Sizden istediğimiz düzenli aralıklarla muayenenizi yaptırmanız ve kendi kendinize muayenede herhangi kitleye rastlar veya şüphelenirseniz , hiç bir yorum yapmadan en yakınınızdaki Genel Cerrahi Uzmanına başvurmanızdır.

***Meme başından akıntı önemlimidir?

---Burada temel kriter akıntının kendi kendine mi yoksa memeyi sıkarak mı oluştuğudur . Memeyi sıkarak oluşan meme başı akıntısı önemli değildir. Fakat kendi kendine akıntı olur vebukırmızı -pembe renkli akıntı iseönemli olabilir mutlaka doktorunuza başvurunuz.

***Meme iltihabında emzirme yapmalımıyım?

---EVET...Meme iltihabında (mastit) emzirmeye mutlaka devam edilmelidir. İltihabın süte karışması ve çocuğa zarar vermesi söz konusu değildir.Heriki memeyi de en geç 3 saat ara ile emzirerek boşaltmalıdır. Ayrıca mastit esnasında emzirme yaparak memedeki sütü boşaltmadığımız takdirde enfeksiyon çok daha zor iyileşecektir. Hatta emziremeyen bayanlara en geç 3 saat ara ile memesini sağması tavsiye edilir.

***Meme kanseri yalnızca bayanlarda mı görülür?

---HAYIR. Meme kanserlerinin %3-5'i erkeklerde görülür. Ayrıca erkeklerde görülen meme kanserlerinin seyri görece olarak bayanlarda görülenden daha kötüdür.

Daha detaylı bilgi almak için düzenli aralıklarla farkındalık eğitimlerimiz kapsamında düzenlediğimiz meme eğitim seminerlerimize katılabilrsiniz. Katılımlar ücretsizdir. Bilgi ve randevu için 4449911'den 3780 Op.Dr Murat Kanlıöz ile irtibata geçebilirsiniz.


Bu yazı Op. Dr. Murat Kanlıöz tarafından yazıldı ve 1959 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...