SAĞLIKLI ESTETİĞİN İPUÇLARILokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-12-05 07:37:01
Görüntü Sayısı: 4711

SAĞLIKLI ESTETİĞİN İPUÇLARI

Sosyal ihtiyaçlar, maddi olarak ulaşılabilir hale gelmesi ve operasyonlardaki başarı, estetiğe olan talebi son yıllarda artırdı. Peki, estetik işlemlerde iyi ve sağlıklı sonuç elde etmek için nelere dikkat etmeliyiz?

SAĞLIKLI ESTETİĞİN İPUÇLARI

SAĞLIKLI ESTETİĞİN İPUÇLARI

Sosyal ihtiyaçlar, maddi olarak ulaşılabilir hale gelmesi ve operasyonlardaki başarı, estetiğe olan talebi son yıllarda artırdı. Peki, estetik işlemlerde iyi ve sağlıklı sonuç elde etmek için nelere dikkat etmeliyiz?

Estetik işlemlerdeki gelişmeler, başarılı ve doğal sonuçlarla birleşince hasta memnuniyeti arttı. Bu memnuniyet tabii ki talebi de artırdı. Bir de iyi görünme ihtiyacı da öne çıktı. İş ve sosyal hayattaki rekabette fit ve genç görünen kişiler diğerlerinden sıyrılmaya başladı.

Güzellik subjektif bir kavramdır. Dönemsel ve kültürel olarak farklı şekiller güzel gelebilir. Buna rağmen güzellikle ilgili de tanımlamalar anketlerle elde edilebiliyor. İşlemlerimizde bu kriterleri belirli ölçüde dikkate alıyoruz. Ancak genç ve sağlıklı görüntünün tanımı daha net. Örneğin biz yüzün nasıl yaşlandığını biliyoruz. Dolayısıyla gençleştirmek için ne yapacağımızı da biliyoruz. Sağlıklı bir insanın vücut şeklini biliyoruz. Sağlıklı ve genç görüntüyü elde ederken, işlem yapılan yerin vücudun geneliyle uyumunu sağlamayı amaçlıyoruz.

Kişi öncelikle kendisi için bu problemin düzeltilmesini istiyorsa, yani mevcut durumundan rahatsız, beklentileri makul ve doğal sonuçtan yana, işlem sonrası süreci de doğru anlamış ise çok mutlu oluyor.

Estetik işlemlerin sağlığa da faydası var

Birçok estetik işlemin ek olarak sağlığa da faydası vardır. Örneğin jinekomasti yani erkek meme büyümesi probleminin çözülmesi duruş bozukluğunu da düzeltir. Çünkü bu erkekler büyük memelerini saklamaya yönelik bir kamburlukta dururlar. Aynı şekilde aşırı büyük memelere sahip bayanlarda yapılacak meme küçültme, sırt ağrıları ve mantar enfeksiyonlarını azaltır. Üst göz kapak düşüklüğünün düzeltilmesi daha rahat bir görüş sağlar. Karın ve bacaktaki aşırı yağlanmaya ait yükten kurtulmak diz ekleminin de daha az basınca maruz kalmasını sağlar ki diz sağlığı için önemlidir. Terleme tedavisi sonrası sosyal ortam fobileri azalabilir. Burun estetiği sırasında nefes alma problemleri düzeltilebilir. Gereksiz korkular veya yanlış tedavilerle bu estetik işlemlerin ertelenmesi tabii ki sağlık problemlerin artmasına neden olacaktır.

Estetikte başarının yolu nedir?

İnsanlar denek değildir. Bu nedenle yapılan operasyonlarda etkinliği ve güvenirliği kanıtlanmamış hiçbir yöntem kullanılmamalıdır. Uzun dönem sonuçları bilinmeyen ya da şüpheli moda uygulamalardan kaçınılmalıdır. Bir tekniği yan etkisi başlayacağı yerde bırakıp, başka tekniklerle kombine edilerek çözüme ulaşılmalıdır. Tabii ki bunu yapabilmek için ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemleri kombine etmek başarıyı çok artıracaktır.

Estetikte nelere dikkat edilmelidir?

Kesinlikle ilgili diplomaya sahip uzman doktorlardan bu hizmetler alınmalıdır. Estetik işlemler hafife alınmamalı, bu amaçla ilgili meslek derneklerinden uzmanlık diplomaları sorgulanmalıdır. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Dermatoloji Dernekleri bu konuda internet ortamında yardımcı olabilir. İkincisi işlemin yapıldığı yerin o işlem için Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı olmasıdır. Üçüncüsü kullanılan malzeme ve cihazların Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı, gerekli bakımlarının yapılmış olmasıdır. Estetiğe talebin artması bu konuda medyatik olsa bile, yeterliliği olmayan doktorları, hatta doktor dışı birçok kişiyi işlem yapar hale getirdi. Şık görünen ancak hiçbir sağlık tedbirinin alınmadığı birçok yerde bu işlemlerin yapılmaması için ciddi denetimler gerekmektedir.

Ameliyatsız estetik işlemlerden ne beklemeliyiz?

Mevcut durumu korumak, hafif deformiteler, ameliyatları tamamlamak amacıyla ameliyatsız birçok yöntemden faydalanmaktayız. Örneğin odaklı ultrason ile hafif bir elevasyon, sarkmalarda bir miktar toparlanma bekleriz ancak hiçbir zaman yüz germe etkisi beklenmemelidir. Botoks erken dönemde, doğru yapıldığı zaman çok faydalı olacak iken bu işlem için geç kalınması nedeniyle kırışıklıklar derinleşmiş ise ek tedaviler gerekecektir. Günümüzde dolgu maddeleri sonuçları çok iyiyken, her görülen deprese alana dolgu yapılması büyük yüzlere neden olabilir. Hastanın basenlerinde yağ fazlalığı var, diyet ve sporla da düzelmiyor ise ameliyatsız yöntemlerle de düzelmeyecektir. Tabii ki yüz germe, lazer liposuction gibi bir çok ameliyat sonrası, sonucu bir miktar daha iyi hale getirecek ameliyat dışı yöntemleri eklemeyi önermekteyim. Ameliyatsız yöntemlerden en çok tercih ettiklerim dolgu ve botoks uygulamaları, LASER ile cilt yenileme, PRP, kulak arkasından aldığımız fibroblast hücre kültürü uygulamaları.

Estetik cerrahide teknolojik yenilikler nelerdir?

Dünyadaki gelişmeleri de yakından takip etmekteyiz. Cerrahi teknik ve cihaz anlamında birçok yenilik mevcut. Özellikle vücut şekillendirme konusunda lazer Liposuction sistemlerine eklenen güç ve güvenlik tedbirleri sonuçları daha iyi hale getirdi. Çok küçük kesiler ile lazer lipoliz yaptıktan sonra, yağı aspire ediyoruz ve ısıyı ölçerek verdiğimiz enerji ile deride kasa doğru yaklaşma ve yüzeyinde küçülme hedefliyoruz.

Estetik bir işlem yaptırmak isteyenlere öneriler

Estetik olmak da olmamak da önemli bir karardır. Kulaktan dolma ya da yanlış kişilerden alacağınız bilgiler ile estetik işlemden vazgeçmeniz ömür boyu mevcut deformitenizle gereksiz yere yaşamanıza neden olabilir. Doğru bilgilenme doğru kararı getirecektir.


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 4711 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler