​GENÇLERİ BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE!Lokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-11-23 08:05:12
Görüntü Sayısı: 5006

​GENÇLERİ BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE!

Sağlıklı bir yaşam ve sıkı bir görünüm için spor yapmak, doktorların öncelikli önerileri arasında yer alıyor. Ancak, kaslı ve dikkat çeken bir görüntüye sahip olmak isteyen çoğu erkeğin spor dışında başvurduğu bir diğer yöntem kas gelişimi hızlandıran ilaçlar.

​GENÇLERİ BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE!

Gençleri bekleyen büyük tehlike! Kas yapayım derken sağlığınızdan olmayın

Sağlıklı bir yaşam ve sıkı bir görünüm için spor yapmak, doktorların öncelikli önerileri arasında yer alıyor. Ancak, kaslı ve dikkat çeken bir görüntüye sahip olmak isteyen çoğu erkeğin spor dışında başvurduğu bir diğer yöntem kas gelişimi hızlandıran ilaçlar.

Geçmişe oranla spor yapanların sayısı artıyor. Kadınlar zayıflayarak güzel bir vücuda sahip olmak isterken, erkekler de kaslı bir vücuda ulaşma telaşında. Ancak bu telaş zaman zaman bazılarını kas yapımını artıran ilaç alımına yönlendirebiliyor. Özellikle hedefledikleri kaslı vücuda hızla ulaşmak isteyen erkekler, bu ilaçlardan sıklıkla kullanıyor. Söz konusu ilaçların kısırlık, meme büyümesi ve cinsel fonksiyon bozukluğu başta olmak üzere birçok yan etkisi bulunuyor.

Anabolik etkinlik ile hücre büyümesini tetikleyerek protein sentezini artıran bu ilaçlar, kas kitlesinde ve direncinde artışa yol açıyor; Kaslardaki yerleşik yağ dokusu oranını azaltıyor. Ancak vücudun doğal hormonal dengesini de etkileyen bu ilaçlar, saldırgan davranış biçimi, kontrolsüz hipertansiyon, akne, kellik, karaciğer hastalığı, inme ve kalp krizi riskinde artışa yol açıyor. Bu etkilerinin yanı sıra erkekte doğal testosteron yapımını azaltarak yumurtalıklarda küçülme, sperm yapımında azalma ve geçici kısırlığa neden oluyor. Hormon düzensizliği yaratarak cinsel istekte önce geçici bir artışa takiben de ilaç kesildiğinde kalıcı bir isteksizliğe ve sertleşme kaybına yol açabiliyor.

Erkeklerde meme büyümesine neden oluyor

Kas yapımını artıran ilaçların bir diğer istenmeyen etkisi de testosteronun aromatoz enzimi etkisi ile östrojene dönüşümü sonucunda erkeklerde meme büyümesine neden olması. Kadınlarda ise adet düzensizliği, gebelikte bebeğin gelişiminin etkilenmesi, klitoriste kalıcı büyüme, ses kalınlaşması, saçta azalma ve vücut kıllanmasında artışa yol açıyor Bu tip ilaçların tehlikeli yan etkileri göz önüne alındığında daha güzel görünmek isteyenlerin dengeli spor ve doğal beslenmeyi tercih etmeleri çok daha sağlıklı bir yol olarak gözüküyor.

Protein tozları

Pro­te­in toz­la­rı, hor­mon toz­la­rı­nın ya­nın­da bi­raz da­ha ma­sum gö­rün­mek­te­dir. Pro­te­in toz­la­rı pro­te­in kay­nak­la­rı­dır. As­lın­da pro­te­in kay­nak­la­rı­nı do­ğal yollarla el­de et­mek çok da­ha fay­da­lı­dır. Pro­te­ini yu­mur­ta akı, ta­vuk, ba­lık, bak­la­gil­ler gi­bi do­ğal kay­nak­lar­dan al­dı­ğı­mız za­man hem da­ha ya­rar­lı olur, hem de ola­sı ba­zı yan et­ki­le­rin­den arın­mış olu­ruz.


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 5006 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler