RöportajOp. Dr. İrşadi Demirci Oluşturuldu: 2017-01-18 00:00:00
Görüntü Sayısı: 621

Röportaj

Hekim olmak başlı başına güzel ve sevilecek bir şey, muhatabınız insan. Komplike, biraz karışık, biraz anlaşılmaz olsa da, her türlü güzelliği, saygıyı doğduğu anda hakketmiş insan. Yaratıcının kendisine muhatab kıldığı tek varlık insan. İnsanla muhatabız ve onun derdiyle dertlenmek, ona çözüm yolları aramak güzel bir şey.

1- Hekim olmak başlı başına güzel ve sevilecek bir şey, muhatabınız insan. Komplike, biraz karışık, biraz anlaşılmaz olsa da, her türlü güzelliği, saygıyı doğduğu anda hakketmiş insan. Yaratıcının kendisine muhatab kıldığı tek varlık insan. İnsanla muhatabız ve onun derdiyle dertlenmek, ona çözüm yolları aramak güzel bir şey.

İnsanın en hassas dokusu sinir dokusuyla ilgilenmek....Beyin cerrahisini ayrıca seviyorum.

En sevdiğim şey ise; taburcu olacak hastanın gözlerindeki teşekkürü görüp 'geçmiş olsun' demek, arkamdan dua ettiğini hissetmek.

2- Teknolojik gelişmelere paralel tıpta da büyük gelişmeler olduğu açık. Beyin cerrahisindeki teknolojik ilerlemeler, 30-40 yıl önceki ameliyatların yapılışını tamamına yakın değiştirdi. Mesela adını gururla andığımız Gazi Yaşargil hocamızın öncülüğünde beyin cerrahisine giren mikroskoplar, insanın dokularına daha saygılı ameliyatlar yapılmasını sağlayıp, insan hayatını daha korur hale getirdi.

Ve elbette internet; hiçbir bilginin kıyıda köşede saklı kalmasını engelledi. Bu gün, gelişmiş ülkelerde, Amerika'da, Avrupada yapılan ameliyatların takibi internet ile daha da kolay hale geldi.

3- Bazen uzmanlık sınavına (TUS) hazırlanan arkadaşlarım sorar

'Beyin cerrahisini tercih edeyim mi?'

'Bu sorunun cevabını kendiniz veremiyorsanız tercih etmeyin' derim ben. Çünkü beyin cerrahisi dünyanın en çok fedakarlık gerektiren mesleklerinden biri.

Beyin cerrahisi tercih edilecek bir meslek değil, sevdalanılacak bir meslektir.

5- Yapmaktan zevk aldığınız birşeye zor demek haksızlık olur.

Çocuğu seviyorsanız, o çocuğa bakmaya, siz zor demeyin, zor diye başkaları desin.

4- Bir işi uzun süre yaparsanız, çok da anınız olur tabii. Hangisini anlatsam bilemedim.

Daha geçenlerde kontrole gelen dünya tatlısı biri, ünlülerden, istanbuldan ameliyata gelen değerli sanatçımızın 2 hafta sonra sahne, sinema çalışmalarına sağlıklı bir şekilde devam ettiğini öğrenmenin keyfini mi anlatıyım?

Sivas'dan getirilen güreşçi bir gencin ameliyattan 6 ay sonra dünya şampiyonu oldu haberinden duyduğum keyfi mi?

Balıkesir'den gelen dünya tatlısı bir genç kızımızın arada bir benim halimi hatrımı sormak için aramasından duyduğum keyfi mi anlatayım?

Bilemedim.

6-Her meslekle ilgili olmakla beraber, bizim mesleğimizde mutlaka olması gereken öncelikli özellik 'kul hakkına riayet duygusu' bence.

Kendi annene yapmıyacağın ameliyatı başkasına önerme.

Ameliyat kararı (endikasyon) doğru değilse, ameliyat iyi geçse ne?

Bir göz göze gelmede kul hakkı geçiyorsa, ameliyat bundan çok daha fazlası.

Sağlıklı günler diliyorum

Op Dr. irşadi Demirci


Bu yazı Op. Dr. İrşadi Demirci tarafından yazıldı ve 621 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler