DÖVME SİLMELokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-07-19 14:33:50
Görüntü Sayısı: 21051

DÖVME SİLME

​Dövme işlemi; bağışıklık sistemimizin hücreleri tarafından, sindirilemeyecek büyüklükteki pigmentlerin, deri altına bir iğne yardımıyla işlenmesiyle oluşur.

DÖVME SİLME

Dövme işlemi; bağışıklık sistemimizin hücreleri tarafından, sindirilemeyecek büyüklükteki pigmentlerin, deri altına bir iğne yardımıyla işlenmesiyle oluşur.

Lazer işlemi ise; bu pigmentlerin, derinin öteki yapılarından, yoğun ısı ve enerji altında, milyonlarca parçacığa ayırarak, bağışıklık sistemimizin hücreleri tarafından sindirilmesine ve ortamdan uzaklaştırılmasına olanak sağlıyor.

Sonuç olarak dövme silinmiş oluyor. Ancak tek bir işlem yüzeydeki dövmeyi silmek için yeterli olmuyor, dövmenin rengine ve işleniş durumuna göre birkaç seans ve seanslar gerekebiliyor.

DÖVME SİLİNME SÜRESİ BAKIMI VE AŞAMALARI

  • Silme işleminde seans süresi, dövmenin boyutuna ve dövmenin bulunduğu bölgeye göre, 10 dakika ila 1 saat arasıdır. Seans aralıkları ise kişinin metabolizmasına ve bakım uygulama titizliğine göre 4 ila 6 hafta arasında değişiyor. Bazı kişilerde bu süre 8 haftaya kadar çıkabiliyor.
  • Siyah ve koyu renkli dövmelerin silinmesi, beyaz, sarı, mavi ve yeşil renkteki dövmelerin çıkarılmasından çok daha kolaydır. Ayrıca yüzeye yakın yapılan dövmeler daha kısa seans aralıklarında silinebilirken, derinlik artıkça seans sayısı artabiliyor..
  • Lazerle Dövme Silme Uygulaması, uygulamaların en faydalısı ve en zararsızdır ve % 95 oranında başarılı sonuç verir. Dövme silme seanslarından sonra bir hafta süresince epitelizan bir pomad sürmek yeterlidir. (pantomed krem, hametan krem, bepanthol krem vb.) İşlem sonrasında yüzeyde kısa bir süre yanma olabilir. Böyle bir durumda bölgeye soğuk pres uygulamak faydalı olacaktır.
  • 2 gün süreyle sıcak su, sauna, buhar banyosu gibi uygulamalardan uzak durulmalıdır. Deride kabuklanma varsa kabuklanma düzelinceye kadar denize veya havuza girilmemelidir.

DÖVME SİLİNİRKEN ACI DUYULUR MU ?

Ağrı duyumsaması kişiye özeldir ve işlem gören kişinin acı eşiği burada önemli bir faktör oynar. Genelde dövme silme işlemlerinde çok düşük bir ağrı oluşmaktadır, yine de bu ağrı hissini azaltmak için anestezi kremleri kullanılabilir. İşlem sırasında soğuk hava ile tedavi alanını soğutmakta acı hissini azaltır.

İŞLEMDEN ÖNCE NASIL BİR HAZIRLIK GEREKLİDİR?

Silme işlemi öncesi 2 hafta süreyle bölgenin güneşten korunması ve solaryuma girilmemesi gerekir.

Silinecek bölge tüylü ise bölgenin tüylerden arındırılması gereklidir.

Tedaviden 1 gün önce ve tedavi günü kan sulandırıcı aspirinler ya da ağrı kesiciler kullanılmamalıdır.

Demir ilacı kullanılıyorsa tedaviden 1 hafta önce kullanılmasına ara verilmelidir.

Bölgenin uyuşmasını isterseniz işlemden 45 dakika önce yüzeye anestezi kremi sürülerek üzeri streç ile sarılarak randevu saatine gelinmelidir.

İŞLEM SONRASINDA NELER YAPMALIYIM?

Lazerle silinen dövme yüzeyine belli aralıklarla buz presi yapın.

Size önerilen kremi tedavi alanına uygulayın.

2 gün sıcak su, sauna, buhar banyosu gibi uygulamalardan kaçının.

Lazer uygulaması sonrası güneş ışığı önerilmediğinden en ideal mevsim kış aylarıdır.

DÖVMENİN SİLİNME SÜRECİ NASIL OLUR?

Lazer uygulamasından hemen sonra dövme rengi beyaz ya da ten rengine döner.

Dövmenin bölgesi kabarabilir yada etrafında hafif bir kızarıklık olabilir.

Ertesi gün ciltte kabuklanma ya da pullanma olur. kabuklanmalar genellikle 3-7 gün içinde geçer.

Dövme renginin büyük oranda açıldığı görülür.


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 21051 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler