AKU TERAPİUzm. Fzt. Yiğit Gürsoy Oluşturuldu: 2017-07-14 11:20:32
Görüntü Sayısı: 4349

AKU TERAPİ

Aku Terapi; akupunktur noktalarına yapılan uygulamaların genel adıdır. Eğer bu uygulamalar akupunktur iğneleri ile yapılıyorsa bu “akupunktur tedavisi” olarak isimlendirilir ya da akupunktur noktalara basınç uygulaması şeklinde yapılırsa bu tedavi “acupressure” olarak isimlendirilir.

AKU TERAPİ

Akupunktur noktalarını uyarmak sadece invaziv (iğne ile girişim) yöntemlerle sağlanmaz. Bu noktaları uyarmak iğnelemenin dışında basınç, masaj ya da akupunktur noktalarını uyarmaya özgü kalemlerle sağlanabilir. Dediğimiz gibi bu uygulamaların geneline aku terapi diyor ve bunu akupunktur noktalarına belirli uygulamalar yaparak uyarmak olarak tanımlıyor olsak da bazı kaynaklarda aku terapi iğne ile yapılan akupunktur uygulaması dışındaki diğer uygulamalar olarak da tanımlanabilmektedir.

Aku terapinin kökeni geleneksel çin tıbbına dayanmaktadır. Binlerce yıl önce vücutta özel noktalar olduğunu keşfedilmiş ve buna dair “meridyen teorisi” denilen bir teori üretilmiştir. Meridyen teorisinde vücuttaki her organın belirli noktalar şeklinde bir hat oluşturduğu ve bu hatlardan enerji akışı sağlandığı belirtilmiştir. Çin'de halen bu şekilde birçok hastalık bu teoriye dayandırılarak tedavi edilmektedir.

Batılı hekimler uzun yıllar akupunktur noktalarının varlığını reddetmiş ancak yapılan uzun çalışmalar sonucunda modern anatomideki bazı kilit noktalar ile akupunktur noktalarının benzerlik gösterdiği görülmüştür. Bunun üzerine yapılan tekrarlanan çalışmalar ile kanıta dayalı modern batı akupunktur teorisi üretilmiştir. Modern batı ekolü ile geleneksel çin ekolü arasında bazı farklar bulunmaktadır. Geleneksel çin ekolü merdiyen teorisine dayanan ancak somut olarak kanıtlayamadığımız hatlar ve enerjiler üzerinden bir tedavi protokolünü benimserken modern batı ekolü ise kanıta dayalı tıbbın ışığında fiziksel ya da radyodiagnostik yöntemlerle somut olarak görebildiğimiz modern anatomiye uygun bir tedavi protokolünü benimser. Kanıta dayalı uygulamalar ışığında uygulandığı için bilimsel araştırmalar daha sağlıklı ve daha güvenilir bir şekilde yapılabilmektedir. Biz de tedavi protokolü olarak kanıta dayalı modern batı ekolünü benimsemekteyiz.

Aku terapi ile çok yönlü bir tedavi protokolü çizmek mümkündür:

  • Kas-iskelet sistemi ya da sinir sistemi problemine bağlı problem
  • Visseral (iç organlar ile ilgili) problemler
  • Fıtık kaynaklı ağrı ve hassasiyetleri, sinir segmentine bağlı yapılan uyarımlarla tedavi eder
  • Metabolizmanın düzenlenmesini sağlar
  • Kilo kontrolü ve bağımlılıkların azaltılmasına yardımcı olur

Aku terapi; integratif fizyoterapi uygulamaları içerisinde incelediğimiz bir tedavi metodu olduğu için genellikle diğer tedavilere entegre bir şekilde uygulanır ancak bazı durumlarda tek başına da uygulanabilir. Seans sıklığı genellikle 3-4 günde bir olarak düzenlenir. Toplam seans sayısı ise uygulama nedenine göre değişiklik gösterir. Vücuda herhangi bir madde vermeden yapılan doğal bir tedavi metodu olduğu için örneğin kilo kontrolü gibi bir amaçla uygulanacaksa aylarca uygulanmasında bile hiçbir sakınca yoktur.

3000 yıldır Orta Asya ve Çin bölgesinde uygulanmakta olan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilen aku terapi uygulamaları ile tanışıp fayda sağlamanız için 1 ay boyunca 8 seanslık paket ücretimiz 840 TL yerine 420 TL olarak belirlenmiştir.

Detaylı bilgi ve randevu için: 0533 165 55 15


Bu yazı Uzm. Fzt. Yiğit Gürsoy tarafından yazıldı ve 4349 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler