Günümüzde böbrek taşlarının %95' nin kapalı yöntemle tedavi edildiğini biliyor muydunuz?Prof. Dr. Özgür Uğurlu Oluşturuldu: 2017-07-11 07:28:01
Görüntü Sayısı: 5509

Günümüzde böbrek taşlarının %95' nin kapalı yöntemle tedavi edildiğini biliyor muydunuz?

Böbrek taş hastalığı tedavisinde yeni yöntemler suratle gelişiyor.

Günümüzde böbrek taşlarının %95' nin kapalı yöntemle tedavi edildiğini biliyor muydunuz?

15-20 yıl öncesinde açık ameliyatlar sıklıkla uygulanırken son 10 yılda açık ameliyat oranları %5-%10' a gerilemiştir. Günümüzde kullanılan en güncel tedavi yöntemi endoskopik lazer cerrahisidir. Bu tedavi için fleksibl URS dediğimiz endoskopik alet kullanıyoruz. İnce kabloyu andıran bu aletin esas özelliklerinden biri cerrah tarafından 270- 360 derecelik bir hareket potansiyeli ile yönlendirilebilmesidir. (Fig 1)

Figür 1.

Iqw14h.jpg

Flexible urs (RIRS) yönteminin bu özelliği sayesinde böbrekteki taşları böbreğin her neresinde yerleşmiş olursa olsun; tamamen endoskopik olarak ( herhangi bir kesi olmadan) temizleyebiliyoruz. (Fig .2)

Figür 2.

zEmzPW.jpg

Önce endoskopik olarak böbreğin toplayıcı sistemine ulaşarak kamera ile taşları ve yerleştiği yeri tespit ediyoruz. Takiben lazer yardımı ile taşlar kum haline gelene dek kırıyoruz. Bu yöntemin başarı oranına neredeyse %100 dür. (Fig.3)

Figür 3.

0qt3Ub.jpg

Tekniğin bir diğer avantajı da hastanede yatış süresinin 1 gün ve ya daha az olmasıdır. 1 gün sonrasında hastalarımız tamamen normal hayatlarına, işlerine dönebilmekteler. Flexible URS' nin diğer avantajı bu işlemin böbreğe diğer yöntemlerdeki gibi hasar vermemesidir. Bu nedenle sık tekrar eden taş hastalarında ve çok büyük böbrek taşları için birden fazla seans güvenle uygulanabilir.


Bu yazı Prof. Dr. Özgür Uğurlu tarafından yazıldı ve 5509 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler