Tüp Bebek Nedir?Lokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-06-08 13:45:03
Görüntü Sayısı: 2572

Tüp Bebek Nedir?

Tüp Bebek tedavisini, yardım ile üreme tedavisi olarak tanımlayabiliriz. Kısırlık tiplerinin tedavisi için, en iyi sonuç verecek şekilde farklı tüp bebek tedavileri uygulanmaktadır.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek tedavisinde kadın yumurta hücresi ile erkek meni hücresi alınarak dikkatle hazırlanmış laboratuvar koşullarında döllenerek oluşan embriyo hücreleri belirli sayıda seçilir ve rahim içerisine yerleştirilir.

Yumurtalık Rezervi ve Yaş ilişkisi

Azalmış yumurtalık rezervi genellikle yaşın ilerlemesine bağlıdır. Kadının en üretken olduğu yaş 18-25 yaştır. Kadın üreme sistemi 35 yaşından sonra değişkenliğe uğrayabilmektedir. 40 yaşından daha sonra ise bebek sahibi olamama riski çoğalmaktadır. Ayrıca ailede erken menopoz olması veya yumurtalık ameliyatı geçirilmesi sebebiyle yumurtalık rezervinde azalma olabilir.

Kanser Tedavisi ve Üreme Sağlığı

Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar (kemoterapi) ve ışın tedavisi (radyoterapi) üreme sistemini olumsuz etkileyerek kısırlık, erken menopoz ve gebelik kayıplarına yol açmaktadır. Yumurtalıklar üzerindeki olumsuz etkiler kendini kısırlık ve erken menopoz şeklinde belli eder. Rahim üzerindeki olumsuz sonuçlar kanser tedavisi için maruz kalınan radyasyonun etkisi ile oluşmaktadır.

Ailede erken menopoz olması

Erken menopoz 40 yaşından önce girilen menopozdur. Erken menopozu 40 yaş ve öncesi ortaya çıkıyor diye tanımlarsak, bu kişilerde yumurta üretimi bu tarihten 4-5 yıl önce ciddi bir şekilde azalır, hatta tamamen durur. Ailesinde 40 yaş altında menopoza giren akrabaları (anne, teyze, abla) olan kadınlar erken menopoz riski altındadır.

Yumurtalık cerrahisi yumurtalarınızı azaltır

Yumurtalıklara uygulanan cerrahi işlemler yumurtaları azaltabilir. Özellikle endometriozis hastalığında zaten bu hastalığın etkisiyle azalmış yumurtalık rezervi izlenirken, endometrioma kistlerine uygulanan cerrahi tedaviler bu durumu olumsuz etkileyebilir.


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 2572 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler