Sağlam Çocuk PolikliniğiLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-05-15 10:40:40
Görüntü Sayısı: 10672

Sağlam Çocuk Polikliniği

Çocukların sağlıklı büyümesi sadece beslenmeden mi geçiyor, yoksa her çocuğu ayrı ayrı değerlendirip, ihtiyaçlarını ona göre mi belirlemek gerekiyor? Lokman Hekim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Polatdemir, çocukları sağlıklı büyütebilmek ve onların dilinden anlayabilmek konusunda anne babalara tavsiyelerde bulundu:

Sağlam Çocuk Polikliniği

HER ÇOCUK AYRI DEĞERLENDİRİLMELİ

Hekimliğin amacı insanların hasta olmasını engellemektir. Amerika’da çocuklar düzenli olarak muayene ediliyor. Biz de ülkemizde bunu uygulamalıyız. Çocukların sağlığı için rutin muayenelerini aksatmamalı ve koruyucu hekimliği devreye sokmalıyız.

Koruyucu hekimlik çocuk alanında sadece beslenmeyi kapsamaz. Her çocuğu ve gelişimini ayrı ayrı değerlendirerek, sağlıklı büyütülmesine yardımcı olmak gerekiyor. Mesela emzik kaçıncı ayda çocuğa verilmeli veya bebek beşiği nasıl olmalı gibi soruların cevapları da çocukların gelişimini etkiler. Bu tür soruların cevaplarını çocuklarınızı muayene ettirdiğiniz doktorlardan öğrenebilirsiniz.

HER ÇOCUK OKULA HAZIR OLMAYABİLİR

5-6 yaşındaki her çocuk okula hazır olmayabilir. Çocukların sosyal, duygusal, zihinsel ve genel algısı nasıl, öncelikle bunlara bakmak lazım. Eğer problem varsa, en uygun tedavi yöntemini seçip uygulayarak, çocuklarımızı okula hazırlamamız gerekiyor.

ÇOCUKLARA SAĞLIKLI BÜYÜME ALIŞKANLIĞI KAZANDIRIN

Bununla birlikte çocukların sağlıklı büyüme alışkanlıklarını da öğrenmesi gerekiyor. Spor yapmak, diş fırçalamak, sağlıklı beslenmek, kitap okumak gibi uygulamaları çocuklarımız alışkanlık haline getirirlerse, ileride sağlıklı bir birey olmanın ilk adımını atmış olurlar.

Çocukların büyütülmesinde anne, baba, çocuk ve doktor bir ekip olmalı. Çocuğun her türlü sorununu doktora sormak, yardım almak ve sağlıklı olarak çocuğu büyütmek bu süreç açısından çok önemlidir. Günümüzde teknoloji ve eğitim her ne kadar ilerlemiş olsa da, maalesef aileler çocukları sağlıklı büyütmede yeterli bilgiye sahip değil.

NE YENİLECEĞİNE ANNE KARAR VERİR

Çocuklarda sağlıklı beslenme çok önemli. Öncelikle çocuklara fiziksel aktivite yaptırmak, bununla birlikte çocukların beslenme düzeninde zarardan kaçınılması için bakkal işi dediğimiz abur cuburları eve sokmamak gerekiyor. Yemeğin ne zaman ve ne kadar yeneceğine çocuk karar verir, ancak ne yemek yenileceğine ise anneler karar verir.

ÇOCUKLARINIZI İYİ TANIYIN

Ergenlik dönemi çocuklarımız için hayatın en zorlu dönemi. Hem psikolojik destek, hem de sağlıklı büyümek için fiziksel desteğe ihtiyaç duyarlar. Ergenlik döneminde ailelerin çocuklarını iyi tanımaları gerekiyor.

YAŞITLARIYLA İLETİŞİM KURSUN

Önümüzdeki yaz döneminde çocukların parklara gitmelerini, belediyelerin yapmış olduğu gençlik merkezlerinde kendi yaşıtlarıyla iletişim kurup, ortak sporlar yapmalarını sağlayın. Çocuklarınızı telefona, televizyona veya bilgisayara mahkum etmeyin.


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 10672 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler