Annelik Sevinci “Tüp Bebek” ile Çok YakınınızdaLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-05-15 08:30:35
Görüntü Sayısı: 7724

Annelik Sevinci “Tüp Bebek” ile Çok Yakınınızda

Anne ve baba adayları tedavi boyunca stresten ve olumsuz düşüncelerden arınmalı

Annelik Sevinci “Tüp Bebek” ile Çok Yakınınızda

Tüm dünyada sevinçle kutlanan Anneler Günü’nde, annelik duygusunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlıyoruz. Ne yazık ki günümüzde bu duyguyu isteyip de henüz tadamamış binlerce kadın var. Günümüz yaşam koşullarında bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yüzde 15 'inden fazlasının doğal yolla gebelik elde edemediklerini söyleyen Lokman Hekim Akay Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi Sorumlusu Dr. Elif Didem Özdemir, tüp bebek yöntemi ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

Doğal yollarla çocuk sahibi olunmamasının birçok sebebi vardır. Bazen kadının yumurtasından kaynaklanan, bazen erkeği ilgilendiren sperm azlığı, yokluğu gibi ya da her ikisinden birlikte kaynaklanan sebeplerden dolayı kısırlık sorunuyla mücadele eden çiftlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu sebeplerle normal yollardan gebe kalamayan çiftlerde, tüp bebek yöntemi uygulanıyor.

HAMİLE KALAMAYAN ÇİFTLER İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Tüp Bebek yöntemi basit bir anlatımla laboratuar ortamında geliştirilmiş mikroskoplar altında kadının yumurta hücrelerinin, erkeğin sperm hücreleri ile birleştirilerek elde edilen embriyonun kadının rahmi içerisine uygun günde ince bir kateter yardımı ile bırakılması işlemidir. Tüp bebek yöntemi bebek sahibi olmak isteyen ama klasik yöntemlerle hamile kalamayan birçok insan için büyük bir fırsat yarattı. Ancak kadın ve erkeğin tedavi sürecine girmeden önce dikkat etmesi gereken önemli konular vardır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ ÖNCESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Tedavi öncesinde kadınların ve erkeklerin yapması ve yapmaması gerekenler şöyle:

-Tüp bebek tedavisine başlamadan 3 ay öncesinde eğer sigara içimi varsa kesilmelidir.

-Tedavi öncesinde ve sırasında gazlı içecekler, alkol tüketilmemelidir.

-Çok sıcak ortamlardan hamam, sauna ve kaplıca gibi mekanlardan sakınılmalıdır. Sıcaklık erkelerde sperm kalitesini düşürür

-Farklı bir rahatsızlıktan dolayı tüp bebek doktorunun verdiği ilaçlar haricinde ilaç kullanımı yapıyorlarsa bunu kendi doktoruna bildirmelidir. Bununla birlikte tedavi esnasında doktorun gerek görmediği ilaç kullanımından kaçınılmalıdır

-Anne adayının tedavi öncesinde beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Öğünleri atlamadan ve zamanında uygun miktarlarda alması çok önemlidir. Bir diyetisyen gözetiminde uygun ve sağlıklı beslenme programları faydalı olacaktır.

-Cinsel bölge organlarında herhangi bir iltihap, lezyon (uçuk gibi) olmuşsa doktora bilgi verilmelidir. Tedavi esnasında erkek ateşli bir hastalık geçirmişse aynı şekilde doktor bilgilendirilmelidir

-Erkekler rahat, sıkmayan iç çamaşırları kullanmalıdır.

-Erkekler, doktorun izin vermediği günlerde cinsel ilişkiden kaçınmalıdır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ AŞAMALARI

-Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması kadın doğum hekiminin ilk muayenesi ile başlar. Doktorunuz sizi muayene eder ve yaptığı tetkikler sonrasında sizdeki problemi saptar. Sonrasında size vereceği tedaviyi planlar. İkinci aşamada yumurta gelişimini uyaran ilaçlar uygulanarak kadının yumurtalıkları uyarılır. Yumurtalar yeterli büyüklüğe eriştiklerinde toplanma aşamasına geçilir.

-Üçüncü aşama yumurtaların toplanmasıdır. İşlem, yumurta gelişim takiplerinde yapılan vajinal ultrasonografi uygulamasına benzer şekilde yapılır. İşlemin süresi hastadaki yumurta sayısına bağlı olmakla birlikte yaklaşık 20-30 dakika olarak sürer.

-Dördüncü aşama ise laboratuar aşamasıdır. Yumurtalar toplandıktan sonraki gün bunların kaçının döllendiği belli olur. Hasta ve doktoru, embriyolog tarafından bilgilendirilir. Döllenen yumurtalar 2-5 gün arasında laboratuarda izlenir ve uygun görülen zamanda, en kalitelisi seçilerek anne rahmine transfer edilir.

-Beşinci aşama (son aşama) bu aşamada kanunlarla belirlenmiş sayıda embriyo transferi yapılır. Kanunen 35 yaş altı tek embriyo verilirken, 35 yaş üstünde veya tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan hastalara iki embriyo transfer etme hakkı vardır. Transfer işleminden sonra hasta dinlendirilip taburcu edilir.

STRES VE OLUMSUZ DÜŞÜNCELERDEN ARININ

Tüp bebek tedavisine başlayan çiftlerin başarı oranlarını bilmesi ve buna göre gerçekçi beklentiler içinde olması gerekir. Bu tedavi elbette anne baba adayları için çok önemlidir, ancak tüm tedavi boyunca stresten ve olumsuz düşüncelerden arınılmalıdır. Çiftler başarısız olacağız diye düşünmemelidir. Bu tür düşünceler başarılı olma şansını olumsuz yönde etkiler. Ancak kesin başarılı olacağız diye de düşünülmemelidir. Böyle bir durumda başarısız bir sonuç yıkıma neden olur. Bu nedenle çiftler başarı oranlarının değişken olmakla birlikte ortalama yüzde 60' larda olduğunu bilmeli ve ona göre beklenti içine girmelidirler.


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 7724 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler