FDA Onaylı Cilt Kanseri Tarama CihazıLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-04-19 14:08:09
Görüntü Sayısı: 4776

FDA Onaylı Cilt Kanseri Tarama Cihazı

Birleşik Krallıkta yerleşik Cambridge Üniversitesi Tıp okulunda yaklaşık 7 yıllık araştırma ve geliştirme sonucunda, araştırmacı ve hekimlerle birlikte cilt lezyonlarının (Nevi, cilt benleri, cilt rahatsızlıkları vb) değerlendirmesine yönelik uygun ve son derece doğru bir yöntemi geliştirmiş bulunmaktadırlar.

FDA Onaylı Cilt Kanseri Tarama Cihazı

Teknoloji ''Siascopy''olarak bilinmektedir. Bu cilt kanseri değerlendirmesine yönelik olarak ilk önemli yeniliği temsil etmekte olup cilt kanseri değerlendirmesini yeni bir seviyeye taşımaktadır. Birleşik Krallık ve Avusturalya'daki çalışmalar, Siascopy teknolojisinin, hekimlere yaklaşık %95 'e kadar tanısal doğruluğu getiren bir teshis cihazıdır. (%5 yanlış pozitif;%0 yanlış negatiflik)

Siascopy elde taşınabilir cilt/deri görüntüleme cihazıdır. Bir hastanın cilt yüzeyinin 2 mm altı dahilinde Siascan adı verilen görüntüler üreten non-invaziv hızlı acısız bir görüntüleme teknolojisidir. Görüntüler bir dermatolog yada pratisyen hekimin bir hastanın şüpheli beni veya lezyonu hakkında daha iyi yorum yapmasına imkan sağlar.

Siascopy Epidarmal pigment, dermal pigment, hemoglobin, kollajenin konumunu boyutsal dağılımını ve konsantrasyonunu ortaya koymaktadır. Siascopy ile gerçek dermatoskopik renk görüntüsü, üst dermisle ilgili ilave bilgiler, klinik muayenenin yanısıra in-vivo patolojik karakteristik özellikleri görebilme, zaman içerisinde lezyonları isteme, gözetme ve mukayese etme yeteneği kazanabilme ve bu verileri diğer doktorlarla paylaşabilme kolaylığı sağlar.

Siascopy teknolojisi, bizlere yaklaşık %95 oranında tanısal doğruluk sağlar.

Siascopy teknolojisi deri yüzeyinden epidermis ve dermis katmanlarına geçen full spektrum ışık dalga frekanslarını kullanır. Siascopy, LED ışık yayan bir cihazdır.

Son yıllarda gerek melanom dışı deri kanserlerinin gerekse de melanomların insidansı gittikçe artmaktadır. Önemli olan riskli nevusların ya da prekanseröz lezyonların doğru olarak tanınması ve zamanında çıkarılmasıdır. Gereksiz yere çok sayıda biyopsi ve eksizyon yapmaktansa, şüpheli lezyonların çıkarılması elzemdir. Bu amaçla yedi yıllık bir çalışma sonucu “Siascopy” cihazı geliştirilmiştir. Siascopy 40 kat büyütülmüş renkli dermoskopi görüntüsü verir. Epidermis ve dermisteki 4 farklı yapının değerlendirilmesini sağlar. Kollajen, hemoglobin, dermal ve epidermal melanin ölçümünü yapar. Siascopy her dermatoloğun elinin altında olması gereken bir cihazdır.

Son yıllarda artış gösteren cilt kanseri eğer sıkı bir takip ve tedavi süreci geçirirse kolaylıkla kontrol altına alınmaktadır. Ancak hastaların patoloji korkusu ve patolojinin maliyetleri ile ilgili korkuları yüzünden teşhis aşamasında tıbbı müdahalelerden uzak durması sebebiyle hastalığın ilerlemesine sebep olmaktadır. Ayrıca bir hastanın patolojisinin devlete maliyeti yaklaşık 1500 TL (binbeşyüzTL) gibi maliyeti vardır. Siascopy ile deri yüzeyinden 2mm aşağı katmanı görüntüleme özelliği ile patolojik verilere uyumlu sonuçlar verdiğinden daha az maliyetlerle ve non-invaziv ölçümlerle 3 saniye çekim 3 saniye ölçüm yaparak toplam 6 saniyede klinik sonuçlara ulaşılabilmektedir. Cihazın yazılımında var olan 3 temel skorlama yöntemi ile cihaz hastaların sonuçlarını dermotologlara hızlı ve kesin değerlendirme yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Siascopy cihazı dünya’da ekte belirtilen 37 ülkede kullanılmakta olup birçok bilimsel yayınlada dermotologlara cilt rahatsızlıklarının teşhisinde büyük kolaylık sağladığını ispatlamıştır. Ülkemizde hem sağlık açısından ekonomik avantajlar sağlaması hem de cilt hastalıklarının teşhisinde ve tedavisinde kolaylıklar sağlaması sebebiyle kullanılması gereken önemli bir cihazdır. Dermoskopik görüntü sağlayan diğer cihazlar sadece geliştirilmiş fotoğraf makinası örnekleridir, tanı ve teşhiste deri altı skorlamaları yapmadıkları için FDA tarafından güvenilir veri kabul edilmemiş ve onay verilmemiştir.


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 4776 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler