KURU İĞNE TEDAVİSİUzm. Fzt. Yiğit Gürsoy Oluşturuldu: 2017-03-29 10:46:03
Görüntü Sayısı: 13821

KURU İĞNE TEDAVİSİ

Kuru iğne tedavisi kısaca yumuşak dokularda bulunan düğümlenmiş tetik noktalar üzerine uygulanan bir yöntemdir.

KURU İĞNE TEDAVİSİ

Kuru iğne tedavisinin kökeni esasında akupunktura dayanmaktadır. Akupunktur teorisinde iç organların belirli hatlar şeklinde meridyenler oluşturduğu ve enerji salınımı sağladığı düşünülmektedir. Kuru iğne tedavisi ise modern anatomiyi temel alıp kas-iskelet sistemi üzerine uygulanan bir yöntemdir. Geleneksel çin akupunktur teorisini daha batılı bir tarzda inceleyip kas-iskelet sistemi üzerine kanıta dayalı uygulamalar yapılmasını sağlayan bir tedavi metodudur. Literatürde bazı kaynaklarda “modern batı akupunkturu” olarak ya da “tetik nokta tedavisi” olarak da geçebilir. Ancak hem akupunktur tedavisinde hem kuru iğne tedavisinde akupunktur iğneleri kullanılmaktadır.

Kişinin yaptığı ani bir hareket veya tekrarlanan yanlış bir hareket ile kas spazma girmektedir. Eğer bu durum uzun sürerse kronik bir döneme girer ve kas doku gevşeyemeyebilir. Yumuşak dokuların gevşeyememesi sonucunda bağlantılı olduğu eklemlerde de biyomekaniksel bozulmalar meydana gelebilir. Kuru iğne tedavisi ile gergin dokulara uygulama yapılarak kasın doğru bir şekilde kasılması sağlanır. Elde edilen doğru kasılma ile bağlantılı eklemlerin zarar görmemesi, fizyolojik dolaşımın sağlanması ve doğal biyomekaninin sağlanması amaçlanır.

Kuru iğne tedavisi; adı üstünde kuru bir akupunktur iğnesinin belirli noktalara batırılmasıdır. Vücut içine herhangi bir ilaç zerk edilmediği için herhangi bir yan etkisi yoktur. En büyük ihtimalle uygulama yapılan kişi de eğer çelik alerjisi var ise deride çok hafif alerjik reaksiyonlar görülebilir, bunun çözümü de altın uçlu iğne kullanmaktır. Uygulamayı yapan uzman zaten insan anatomisi ve fizyolojisine hakim olmak zorunda olduğu için kuru iğne tedavisi ile kişide ciddi bir hayati tehlike yaratması, zarar vermesi mümkün değildir.

Tetik noktalar üzerine kortizon, vb... gibi maddeler enjekte edilmesiyle kuru iğneleme tedavisini karşılaştıran son çalışmalar ikisinin arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunmadığını göstermektedir. Tekrarlanan çalışmalar ile esas tedavinin problemli dokuya verilen ilaç ile değil iğnenin batırılmasıyla vücutta harekete geçirilen fizyolojik reaksiyonlar olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden tetik nokta tedavisinde daha doğal ve yan etkisiz bir yöntem olan kuru iğne tedavisinin üstünlüğü kanıtlanmış ve son yıllarda hem Türkiye'de hem dünyada sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

Kuru iğne tedavisi diğer fizyoterapi modalitelerine ek olarak kombine bir tedavi şeklinde uygulanabildiği gibi tek başına da uygulanabilen bir tedavi metodudur. 3-4 günlük aralıklarla toplamda 4-5 seanslık bir tedavi protokolü şeklinde planlanır. Kişinin rahatsızlığına göre bu seans aralıkları ve toplam seans sayısı değişiklik gösterebilmektedir.


Bu yazı Uzm. Fzt. Yiğit Gürsoy tarafından yazıldı ve 13821 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler