KİNEZYOLOJİK BANTLAMA TEDAVİSİUzm. Fzt. Yiğit Gürsoy Oluşturuldu: 2017-03-29 10:39:22
Görüntü Sayısı: 5342

KİNEZYOLOJİK BANTLAMA TEDAVİSİ

Kinezyolojik Bantlama Tedavisi; kinezyolojik bant adı verilen özel içerikli bantların vücuda yapıştırılması ile yapılan bir tedavi yöntemidir.

KİNEZYOLOJİK BANTLAMA TEDAVİSİ

Dr.Kenzo Kase tarafından 1979 yılında keşfedilen kinezyolojik bantlama günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. İçinde herhangi bir etken madde bulunmayan kinezyolojik bandın yapısı insan derisine benzer. Boyu %70-80 oranında uzayabildiği için bize probleme göre farklı gerginliklerde uygulama yapabilme imkanı vermektedir. Eski literatürde hasarlı dokunun hareketsiz bir pozisyona alınması ve uzun süreli dinlendirilmesine inanılmaktaydı. Bu durum, kas kuvvetsizliklerine, eklem hareket açıklıklarının azalmasına, dolaşımın yavaşlamasına ve bunlara bağlı sekonder problemlere sebep olmaktaydı. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalar kontrollü hareketin iyileşmede çok daha iyi bir rolü olduğunu kanıtlamıştır. Kinezyolojik bantlamanın prensibi tam anlamıyla buna dayanmaktadır. Kas-iskelet sisteminde yaşanılan bir sakatlık sonrasında hasarlı eklem ya da yumuşak dokuya farklı açı ve gerginlikle bantlar uygulanmaktadır. Yaralanmış olan kasın yada eklemin hareketine destek olacak şekilde uygulanıp eklemin daha az yük taşımasını, kasın daha az kasılmasını sağlar ancak hareketini engellemez. Bu da kontrollü hareket dediğimiz iyileşme protokolünün en etkili yöntemlerinden biridir. Kinezyolojik bantlar ayrıca kas zayıflıklarını gidermek amacı ile de kullanılabilir. Zayıf olan kas grubuna uygulanan bantlar kas kasılmasına yardımcı olmakta ve egzersizden daha iyi verim alınmasını sağlamaktadır. Derideki mekanoreseptörlerin uyarılmasıyla santral sinir sistemi uyarımı amaçlanmaktadır. Ağrı yönetiminde de sıklıkla kullanılan kinezyolojik bant ayrıca ödem kontrolünde de uygulanabilmektedir.

Kinezyolojik bantlar içeriğinde herhangi bir etken madde bulunmadığı için alerji riski çok düşüktür. Deride 3-4 gün kadar kalabilir. Su geçirgendir, kişinin duş almasına ya da abdest almasına engel teşkil etmez.

Kinezyolojik bantlama tedavisi, diğer fizyoterapi modalitelerine ek olarak uygulanabildiği gibi tek başına da uygulanabilen bir tedavidir. Bandın deride kalma süresiyle doğru orantılı olarak 3-4 günde bir yeniden tatbiki yapılabilir. Toplam tedavi seansı yaralanmanın durumuna veya kuvvetlendirilmek istenilen kas grubunun durumuna göre değişebilir. Herhangi bir yan etkisi ve zararı olmayan bir yöntem olduğu için aylarca bile düzenli olarak uygulanmasında bir sakınca yoktur.


Bu yazı Uzm. Fzt. Yiğit Gürsoy tarafından yazıldı ve 5342 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler