Fibroblast Hücre KültürüOp. Dr. Orhan Erbaş Oluşturuldu: 2017-03-02 14:48:04
Görüntü Sayısı: 3243

Fibroblast Hücre Kültürü

Fibroblast hücre kültürü ile cilt gençleştirme , kulak arkasından alınan mercimek büyüklüğündeki bir dokudan, cildimizin tuğlası,yani yapıtaşı fibroblast hücrelerinin seçilip, çoğaltılarak , ince bir iğne ile cildimize nakli işlemidir.

Fibroblast Hücre Kültürü

Yaşla beraber cildin elastikiyetini ve canlılığını sağlayan kollajen ve elastin üretimi doğal olarak giderek azalır. Üretimdeki bu azalmaya bağlı olarak ciltte kırışıklıklar, sarkmalar, cilt renginde lekelenmeler ve matlaşma meydana gelir.

Elastin ve kollajen üretiminin, ayrıca cildin bağ dokusunun temel hücresi fibroblastdır. Hastanın kendi kanından elde edilerek gençleşmede kullanılan bir diğer benzer yöntem olan PRP’ de kullanılan hücreler birer kan hücresi iken (trombositler), bu teknikte kullanılan hücreler kan yerine deriden elde edilen fibroblastlardır.

Fibroblast hücre kültüründe, doku alındıktan sonra hücrenin laboratuar ortamında seçilmesi ve çoğaltılması yaklaşık dört hafta sürer. Üretilen fibroblastlar ortalama dört hafta ara ile üç seans olarak cilde uygulanır. Fibroblast hücre kültürünün en önemli avantajlarından biri uzun etki süresidir.

Bu uygulama sonrası deri esnekliği, kalınlığı ve parlaklığı artar. Kendi hücreleriniz olması nedeniyle güvenli bir uygulamadır. İşlem kolay uygulanması ve sosyal hayata dönüş yönünden de avantajlıdır.


Bu yazı Op. Dr. Orhan Erbaş tarafından yazıldı ve 3243 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler