LASEROp. Dr. Orhan Erbaş Oluşturuldu: 2017-03-02 14:42:41
Görüntü Sayısı: 2480

LASER

LASER

LASER UYGULAMASIYLA YAPILAN İŞLEMLER
1) LASER EPİLASYON
HASTANEMİZDE ALEXANDRİATE VE DİOD LASER SİSTEMLERİNİN GÜNCEL VERSİYONLARI BULUNMAKTADIR. UZMAN BAYAN ESTETİSYENLERİMİZLE KLİNİĞİMİZDE HİZMET VERİLMEKTEDİR.
2) LASER LİPOLİZ

LASER LİPOLİZ YÖNTEMİNDEKİ GELİŞMELER

LASER Liposuction yönteminin en çok eleştirilen özelliği, alınan yağ miktarının azlığı sonucu yeterli sonuç alınamamasıydı.

Günümüzde 2. Jenerasyon LASER Liposuction cihazlarında güç arttırılarak, daha fazla miktarda yağ alabilme seçeneği eklenmiştir. İlave dalga boylarıyla, yağın boşalttığı alanın küçültülerek,sarkmaların önlenmesi ve deri yüzey alanında küçülme de sağlanmıştır.

Dokuda ısı kontrolü sağlayan cihazların geşilmesi ile yağı parçalamak için hedeflenen optimum ısı kontrollü şekilde sağlanmaktadır. Deride germe etkisinin sağlandığı optimum ısı da thermal sensörler ve hareket sensörleri ile sağlanmaktadır. Böylece düşük enerjiyle yetersiz sonuçların oluşması, ya da yüksek enerjiyle yanıkların oluşması azaltılmıştır.

Hastanemizde LASER Lipoliz amacıyla Smart Lipo TriPlex Sistemi kullanılmaktadır .

– Üç ayrı dalga boyu ( 1440nm-1320nm-1064 nm)

– FDA (United States Food and Drug Administration) onaylı

– Dokuda ısı ölçümü

– 45 ‘den fazla bilimsel yayın

LASER lipoliz nedir, nasıl etki eder?

LASER lipoliz, vücut şekillendirme amacıyla, FDA (United States Food and Drug Administration) tarafından 2006 yılında onaylanmış, güvenilirliği ve etkinliği kanıtlanmış bir yöntemdir. LASER ışığı ile yağ hücre duvarları parçalanarak, hücre içindeki yağın açığa çıkması hedeflenir. Açığa çıkan bu yağ, geniş alanlarda milimetrik kanüllerle hemen hemen hiç iz bırakmadan çekilir, gıdık gibi ufak alanlarda ise buna bile gerek kalmadan lenfatik drenaj ile erimiş haldeki yağ ortamdan uzaklaştırılır. Ayrıca ikinci ve üçüncü dalga boyuna sahip cihazlar ile yağın boşalttığı alanda toparlanma ve deride gerginlik sağlanır.

LASER lipoliz avantajları nelerdir?

– Çok küçük kesiler ile yapılabildiği için iz hemen hemen hiç yoktur. Doğru hasta seçimi ile germe işlemlerinde karşılaştığımız uzun ve belirgin izlerden korur.

– LASERin bence en büyük avantajı deride ve deri ile kas arasındaki bağ dokuda yağtığı toparlanmadır. Yağın boşalttığı alanlarda, bağ dokudaki bu toparlanma cilt sarkmalarına engel olur ki bu klasik liposuction ile mümkün değildir.

– LASER yağı klasik liposuction gibi mekanik bir etkiyle parçalamadığı ve damarlarda kanama kontrolü sağladığı için morluk ve ağrı klasik yöntemlerden çok daha azdır, dolayısıyla hasta töleransı yüksektir ve sosyal hayata dönüş hızlıdır. Bu özellikler bilimsel yayınlarla da teyit edilmiştir.

– Klasik liposuctionda görülen dalgalanmaya çok daha az rastlanır, çünkü daha homojen bir yağ alımı sağlar, dolayısıyla revizyon ihtiyacı azdır.

– Bildirilen bir sistemik yan etkisi yoktur.

– Düşük komplikasyon ve revizyon oranı vardır.

Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Liposuction uygulanan göbek, basen, bel, cinsel bölge üzeri, bacak içi, diz içi gibi yağ fazlalığı olan hemen hemen tüm alanlara uygulanabilir.

Özellikle liposuction sonrası sarkması muhtemel kol içi, yüz, gıdı bölgesi gibi alanlarda kullanılması uygundur. Liposuction uygulamasının

zor olduğu sırt bölgesinde rahatlıkla uygulanır ve sarkmış deride toparlanma sağlar. Bunun yanısıra erkeklerde jinekomasti (meme büyümesi) hastalığının tedavisinde etkin yöntemlerden biridir. Ayrıca daha önce liposuction uygulanmış, düzgün ve yeterli miktarda yağ alınamamış alanlardada etkin bir şekilde problemleri çözmek için kullanılabilir. Koltukaltı terlemenin kalıcı tedavisinde de büyük bir etkinlik göstermektedir.

LASER Lipoliz Nasıl Uygulanır ve İşlem Sonrası Süreç Nasıldır?

Genellikle lokal anestezi altında, geniş alanlarda ise sedasyon veya genel anestezi ile uygulanır. Uygulanacak alanda gizlenebilecek bir bölgede ciltte 1-2mm.lik bir ve ya iki delik açılır.

Kontrol panelinden uygulanacak bölgeye uygun enerji miktarı ayarlanır ve fiberoptik kanül açılan delikten cilt altı yağlı dokuya ilerletilir.

LASER

LASER ile yağ hücreleri eritilir. Yine aynı delikten eriyen yağlar emilir. Delikler emilebilir ince bir tek dikişle kapatılır. Kısa süreli olarak baskılı pansuman yapılır. İşlem sonrası lokal anestezik ve serum 6-12 saat hafifçe sızar. Genellikle işlemden sonra ilk 6-8 saat ağrı beklenmez. Bu süreden sonra ağızdan alınan basit bir ağrı kesici ile geçen hafif bir ağrı başlayabilir. Hastalar genelde bir – bir buçuk gün içinde sosyal hayatlarına geri dönerler. Bu yöntemde hasta toleransının ve memnuniyetinin yüksek ve iyileşme sürecinin kısa olduğu rapor edilmiştir.

LASER Lipoliz Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Yüz ve gıdı bölgesi yaklaşık 45 dakika sürerken, daha büyük alanlar göbek basen gibi bir saat kadar sürebilir.

Etkileri Ne Zaman Ortaya Çıkar Kalıcı Mıdır?

Uygulama sonrası etkinin yarısı yaklaşık olarak görülür. Yapılan çalışmalarda aspirasyon uygulanan vakalarda 1-2 ay içinde nihai sonucun ortaya çıktığı bildirilmektedir . Etkiler kalıcıdır. Yapılan MR (Manyetik resorans ) görüntüleme ve “3D photograpy” ( 3 boyutlu fotoğraflama) yöntemleriyle hacimsel azalma bilimsel olarak gösterilmiştir.

LASER Lipoliz Kimlere Yapılmaz?

Tüm tıbbi uygulamalar için geçerli olmak üzere, ciddi kalp problemleri olan, kanser, kontrolsüz diabet, kanama bozuklukları,cilt enfeksiyonları, psöriazis, bağışıklık sisitem hastalıkları olan ve ya hamilelerde hastayı takip ve tedavi eden hekimlerin görüşleri ve gerekli önlemler alınmadan yapılmamalıdır.
3.)DÖVME SİLME İŞLEMİ
Q SWİTCH ND YAG LASERLE DÖVME SİLME İŞLEMİ HASTANEMİZDE YAPILMAKTADIR.

4.)VARİS İÇİN ND-YAG

Varis için ND-YAG LASER kullanılmaktadır.


Bu yazı Op. Dr. Orhan Erbaş tarafından yazıldı ve 2480 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler