Radial (Kol) Anjiografi Nedir? Radial anjiografi sonrası erken taburcu olabilir miyim ? Riskleri nelerdir?Lokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-12 06:58:06
Görüntü Sayısı: 6179

Radial (Kol) Anjiografi Nedir? Radial anjiografi sonrası erken taburcu olabilir miyim ? Riskleri nelerdir?

1980 lerden bu yana yaygın olarak kullanılmaya başlanan koldan anjiografi, Avrupa Kardiyoloji kılavuzlarında da komplikasyon risklerini azaltmak için kasıktan uygulanan anjiografiye tercih edilmesi gereken bir yöntem olarak vurgulanmaktadır.

Radial (Kol) Anjiografi Nedir? Radial anjiografi sonrası erken taburcu olabilir miyim ? Riskleri nelerdir?

Koldan yapılan anjiografide büyük oranda el bileğindeki radyal arter dediğimiz atar damardan işlem yapılmaktadır. Yöntemin en büyük avantajı kanama kontrolü daha erken sağlandığından ve kasıktan yapılan anjiografiye göre damarda balonlaşma, fistül riski çok az olduğundan hastalar daha erken hastaneden taburcu olabilmektedir. Bunun yanısıra, kasıktan yapılan anjiografide olduğu gibi hastaların 5-6 saat kum torbası ya da benzeri aparatlarla işlem sonrası yatağa bağımlı kalması söz konusu olmamakta, hasta işlemden hemen sonra mobilize olabilmekte ve yaklaşık 2 saat sonra hastaneden taburcu olabilmektedir.

Kasık bölgesinden girilerek yapılan anjiografide damarın geniş yapıda olması nedeni ile işlem yapan hekime kolaylık sağlasada doğru hasta seçildiği sürece koldan anjiografide sıkca kullanılan bir yöntem olmalıdır. El bileğinden anjiogafi yapılması gereken bir hastada el damarlarının kontrolü yapılmalı ve eli besleyen her iki atar damarında açık olduğundan emin olunmalıdır. Ancak kronik böbrek yetmezliği olan diyaliz hastaları, daha önce geçirilmiş kaza, travmaya bağlı kolda ortopedik problemi olan hastalar ve çok zayıif, minyon yapılı kişilerde genelde bu yöntem uygun olmayabilmektedir. Ancak bu nedenlerden dolayı işlem yapamadığımız hasta oranı sadece % 1 dir.

Koldan yapılan anjiografi sırasında kalp damarlarında tıkanıklık saptanması durumunda aynen kasıktan yapılan anjiografide olduğu gibi ayni seansta stent ya da balon yapılabilmektedir.

İşlem yapılacak olan kolda cilt işlem öncesinde uyuşturulmakta ve işlem lokal anestezi altında yapılmaktadır. El bileğinden anjiografi 2-3 mm lik küçük bir kesiden yapıldığından hasta ağrı hissetmez. Daha önce koldan anjiografi yapılmış bir kişiye gerekli görüldüğü takdirde tekrar ayni kol yada diğer koldan anjiografi yapılabilmektedir.

Radyal anjiografide denilen koldan anjiografi hem komplikasyon riskinin az olması hemde hastayı erken mobilize ve taburcu etme olanağı sağlaması nedeni ile avantajlı bir yöntem olup uygun hasta gruplarında merkezimizde de çok yaygın kullandığımız bir yöntem haline gelmiştir.

Doç . Dr. Meltem R . EGE

15.12.2015


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 6179 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler