Hipertansiyon Hissedilmez ÖlçülürLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-12 06:48:09
Görüntü Sayısı: 5589

Hipertansiyon Hissedilmez Ölçülür

Hipertansiyon yani yüksek tansiyon, kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Yüksek tansiyon ülkemizde her üç kişiden birinde görülen önemli bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmediğinde; kalp yetmezliği, kalp büyümesi, damarlarda daralma, felç, böbrek yetmezliği ve körlük gibi ciddi sorunlara neden olur; bu nedenle mutlaka erken dönemde teşhis edilmelidir.

Hipertansiyon Hissedilmez Ölçülür

Hipertansiyon tedavisinde sabah 05.00 ile 08.00 saatleri arasında tansiyon yükselmesiyle birlikte hastalarda beyin kanamaları ve kalp krizi yakınması gibi tablolar oluşabilir. Bunu önlemek için aç karnına ve sabah erkenden tansiyon ilaçları alınmalıdır. Hastalar, düzenli ilaç kullanıp takiplerini yaptırırsa tansiyon hastalığının sebep olduğu kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, felç ve inme gibi sonuçlardan da korunur.

Hipertansiyon hissedilmez, ölçülür. Mümkün olduğunca hastanın düzenli tansiyon takiplerinin yapılarak hekime başvurması ve bununla beraber tansiyon yüksekliğine takiben hastaya tedavi öncesi tuz kısıtlaması getirilmelidir. Hastada aile hikayesi varsa, kolesterol yüksekliği, kalp hastalığı ve şeker hastalığı varlığı da tespit edilerek hastalığın ölçümü yapılır.”

Doç. Dr. İzzet YAVUZ 17 Ocak 2016


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 5589 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler