Kısa Kısa Diyabet (Şeker) HastalığıLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-12 06:29:11
Görüntü Sayısı: 15425

Kısa Kısa Diyabet (Şeker) Hastalığı

Şeker hastalığı, vücuttaki insülin hormonunun yeterince üretilmemesinden ya da varolan insülinin yeterince etki gösterememesinden, gerekli hücrelere optimum dağılımın yapılamamasından kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Genellikle kan şekeri yüksekliği ile seyreder ancak; kan şekerinin düşük olması da farklı bir diyabet hastalığı türüdür.

Kısa Kısa Diyabet (Şeker) Hastalığı

Belirtileri Nelerdir?

Genellikle diyabet hastalığında; sık idrara çıkma, çok su içme gibi belirtiler gözlenir. Özellikle gece uykudan uyandıran idrar problemi yaşanabilir. Ancak; hiçbir belirti göstermeyen, hiçbir şikayeti olmayan bireylerde de diyabet tespit edilebilir.

Diyabet Rahatsızlığında Risk Taşıyan Kişiler Kimlerdir?

45 yaşın üzerinde olmak, aşırı kilo, bireyin ailesinde diyabet öyküsünün bulunması, gebelik döneminde kan şekeri yüksekliğinin gözlenmesi veya yüksek kilolu bebek dünyaya getirmiş olması kişileri risk grubuna taşır.

İnsülin Nedir?

Pankreasta alacak hücreleri dediğimiz hücrelerden salgılanan bir hormondur. Bu hormonun asıl işlevi kan
şekerinin gerekli hücrelerin içine dağılımını sağlamaktır. Buna bağlı olarak insülinin tamamen eksikliği veya insülin salgılandığı halde vücuttaki hücrelerin buna cevap vermemesi insülin hormonunun gerekli düzeyde çalışmadığını göstermektedir.

Hiperglisemi Ve Hipoglisemi Nedir?

Hiperglisemi kan şekeri yüksekliğini, hipoglisemi de kan şekeri düşüklüğünü ifade etmektedir. Şeker hastaları açısından bakarsak hiperglisemi, ilk olarak şeker hastalığına yeni tanık olmuş, ilaç kullanmayan, diyet uygulamayan hastalarda görülebilir. İkinci olarak ilaç kullanan hastalarda eğer ilacı yeterli kullanmıyorsa, diyetini uygulamıyorsa kan şekeri yüksekliği görülür ve bu durum komaya kadar gidebilir. Hipoglisemide de söylediğimiz gibi kan şekeri düşüklüğü ve kan şekerinin belirlenen değerin altına inmesi gözlenir. Genellikle hipoglisemide, hastanın ilaçları fazla gelirse, insülin alan bir hasta fazla doz kullanmışsa ya da normal insülin dozunu kullanıyorken fazla egzersiz yapmışsa, ara öğününü atlamışsa hipoglisemi görülür.

Şeker Hastaliğında Vücuttaki Hangi Organlar Zarar Görür?

Aslında şeker hastalığı yağ, karbonhidrat ve protein metabolizmasının hepsini etkilemekte. Ayrıca damarları da etkilediğinden ve tüm vücudumuz damarlarla kaplı olduğundan tüm vücudumuzun dengesini etkilemektedir. Fakat bizim en çok karşılaştığımız böbrek, göz ve kalp hastalıklarıdır. Ancak şeker hastalığına yakalanan insanlar ilaçlarını düzgün kullandıkları, egzersizlerini doğru uyguladıkları, kısacası doktor tavsiyelerine tamamen uydukları sürece bu komplikasyonlar minimum düzeyde atlatılır ve hasta rahat bir yaşam sürdürebilir. Bizim amacımız da hastanın vücudunda ve organlarında bu hastalıktan kaynaklanabilecek diğer rahatsızlıkları engelleyebilmek ve hastanın rahat bir yaşam sürdürebilmesini sağlamaktır.

Genetik Diyabet Rahatsızlığında Ne Kadar Rol Oynamaktadir?

Şeker hastalığı yani diyabet; kendi içerisinde Tip1 ve Tip2 olarak farklılık göstermektedir. Özellikle dikkatimizi çeken Tip2 diyabet rahatsızlığında genetik faktörü önem kazanmaktadır. Aile öyküsünde şeker hastalığı olan bireyler risk grubu içerisine girerler. Bu tür hastalar belli aralıklarla kan şekeri değerine baktırmalı ve kontrol altında olmalıdırlar. Bu sayede hastalık ilerlemeden bireye müdahale edilebilmektedir.

Diyabetin Kesin Tedavisi Var Mıdır?

Diyabetin kesin tedavisi söz konusu değildir. Ancak; bu hastalığın kontrol altında tutulabilmesi mümkündür. İyi bir tedavi neticesinde kişinin rahat bir hayat sürmesi sağlanabilmektedir.

Diyabet Hastası Olan Kişi Nelere Dikkat Etmelidir?

Kişi normal kilosunu korumaya dikkat etmelidir. Tanıdığı diğer şeker hastası bireyin diyetini değil, doktorunun kendisine özel hazırladığı diyeti doğru bir şekilde uygulamalıdır. Egzersizlerini ve ilaçlarını aksatmamalı ve rutin kontrollerini de atlamamalıdır.

Doç. Dr. İzzet YAVUZ

23 Şubat 2014


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 15425 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler