Diyabet Nedir?Lokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-12 06:27:05
Görüntü Sayısı: 5396

Diyabet Nedir?

Pankreasın yeterli miktarda insülin salgılayamaması veya salgılanan insülinin yeterli derecede kullanılamaması nedeniyle kan şekerinin yükselmesi durumu olarak tanımlanan diyabet ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak nitelendiriliyor.

Diyabet Nedir?

Diyabetin iki ayrı tipi var: ''Tip1'' ve ''Tip2''

''Tip1'' diyabet ünsilin hormonu eksikliği sonucu meydana geliyor. Sıklıkla çocukluk ve gençlik çağlarında başlıyor. Türkiye'de şeker hastalarının yüzde 10'unu ''Tip1'' diyabetliler oluşturuyor. ''Tip2'' diyabeti ise daha çok erişkinlerde görülüyor. 40 yaşın üstündeki kişilerde enfeksiyon, stres, ameliyat, gebelik ya da fazla kilo alınması hastalığı ortaya çıkabiliyor.

Kimlerde daha fazla görülüyor?

Ailesinde diyabet olanlarda, şişman kişilerde, 4 kilodan daha ağır bebek doğuran kadınlarda ve aşırı stres altında yaşayan insanlarda diyabet riski daha sık görülür.

Belirtileri neler?

Sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, çok su içme, açlık hissi, cilt yaralarının geç iyileşmesi, kuru ve kaşıntılı bir cilt, ellerde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, erişkinlerde görülen diyabetin en önemli belirtileri arasında yer alıyor. Bu belirtiler zaman içinde yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Tedavinin esasları neler?

''Tip2'' diyabetin detavisinin ilk adımını beslenme ile yaşam tarzının değiştirilmesi ve egzersiz programlarına başlanması oluşturuyor. Bu ilk adımda kan şekeri normal sınırlara getirilemezse ağızdan hap olarak alınan ''şeker düşürücü ilaçlar'' tedaviye ekleniyor. Ancak bazı hastalarda kan şekeri düzeyini normal sınırlar içinde tutabilmek için insüline ihtiyaç duyuluyor.

''Tip1'' diyabetin değişmez kuralı ise hastanın düzenli insülin yapması. Düzenli diyet ve egzersiz de tedavinin vazgeçilmez adımları.

Diyette dikkat edilecek notlar neler?

Diyabete uygun bir beslenme biçimi hastanın yaşam kalitesinin korunmasını sağlıyor. Kan şekerini normal sınırlar içinde tutmak, kan yüksekliğini ve düşüklüğünü önlemek ve en uygun vücut ağırlığını sağlamak beslenme programının temel hedeflerini oluşturuyor. Diyetteki posa miktarı arttırılmalıdır.

Egzersiz kan şekerini nasıl etkiliyor?

Egzersiz insülinin işlevini arttırıyor. Kaslar tarafından glikozun tutulmasını sağlıyor. Düzenli yapılan egzersiz yiyecekler yoluyla kana ulaşan şekerin vücut tarafından daha iyi kullanılmasına yardımcı oluyor. Vücudu ürettiği ünsiline karşı daha duyarlı hale getiriyor. Egzersizin bir diğer faydası ise bilinçli bir beslenme programı ile uygulandığında hastanın kilo vermesini sağlaması, buna bağlı olarak tansiyon ve kan kolesterol düzeyleri de olumlu yönde etkileniyor.

Diyabet hastası gebeler nelere dikkat etmeli?

Gebelik süresince hatta gebelikten önce, kan şekeri değerlerinin kontrol altında tutulması hem annede hem de bebekte doğacak sorunların azalmasını sağlıyor.

Kimler diyabete daha yakındır?

 • Ailesinde diyabet hastalığı olanlar
 • Şişman ve kilo fazlalığı olanlar
 • Hareketsiz yaşantı sürenler
 • Gebeliği sırasında kan şekeri yükselmesi olanlar
 • Yüksek tansiyonlu hastalar
 • Kan şekerini yükselten ilaç kullananlar

Neden hastalar çok susar ve idrara çıkar?

 • Kandaki şeker hücre içine girmediği için kan şeker düzeyi yükselir.
 • Vücut kandaki yüksek şekerin bir kısmını idrarla atmak ister.
 • Şeker idrar yoluyla dışarı atılırken bol miktarda suyu da sürükler.
 • İdrarla çok miktarda su kaybı olunca susama hissi doğar ve çok su içilir.

Hastalar neden çok yedikleri halde kilo kaybeder?

Şeker hücre içine giremediği için beyindeki doyma merkezine açlık uyarısı gönderilir. Bu nedenle yemek yenilse bile açlık hissi devam eder. Öte yandan kandaki şeker hücreler tarafından kullanılmadığı için hasta zayıflar.

Neden hastalar sürekli yorgunluk hisseder?

İnsülin eksik olduğu için hücreler kandaki şekeri alamaz ve enerji üretmek için kullanamaz. Vücutta yeterince enerji üretilmediği için hastalar yorgunluk hissederler.

Diyabet teşhisi nasıl konulur?

 • Kesin tanı için diyabet şüphesi olan hastalarda kan şekeri ölçümleri yapılmalıdır.
 • Açlık plazma kan şekeri 126mg/dl. Üzerinde ise;

Herhangi bir saatte bakılan plazma kan şekeri 200mg/dl. Üzerinde ise hasta diyabet hastasıdır.

Diyabetin yol açtığı sorunlar neler?

Diyabette yıllar geçtikçe etkilenen organlara göre değişik sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu sorunlar;

 • Göz problemleri
 • Ayak yaraları
 • Böbrek bozuklukları
 • Kalp ve damar bozuklukları
 • Enfeksiyonlara yatkınlık
 • Cinsel problemlerdir.

2mBPgx.jpg

Dr. Faruk SAYLIK

23.03.2016


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 5396 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler