Maden Suyunun FaydalarıLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-12 06:19:07
Görüntü Sayısı: 6774

Maden Suyunun Faydaları

Maden Suyu yeryüzünün derinliklerinden karbondioksit gazının sürüklemesiyle yeryüzüne çıkan doğal bir içecektir. Oluşumu safhasında kalsiyum, sodyum, bikarbonat, klor, magnezyum, flor, demir ve çinko gibi bir çok minerali içerisinde barındırmaktadır.

Maden Suyunun Faydaları

Doğal bir içecek olan maden suyu bu özelliklerinden dolayı tüketilmesi durumunda bir çok yararlar sağlamaktadır.

Halk arasında mide gazı olarak da bilinen dispepsinin tedavisinde çok yararlıdır.

Vücudumuzun sağlığının korunmasında elektrolitlerin oluşturduğu denge hayati bir öneme sahiptir. Doğumdan ileri yaşlara kadar olan safhalarda bu elektrolitlere değişik miktarlarda ihtiyaçlar artmaktadır. Maden suyunda bir çok mineral bulunduğundan elektrolit dengesinin sağlanmasında çok önemli katkıları vardır.

Çocukluk yaşlarında tüketilmesi durumunda kemik gelişimi, kan hücrelerinin gelişimi, ağız ve diş sağlığı ve çocuğun sağlıklı bir şekilde büyümesinde çok yararlıdır.

İleri yaşlarda kemik erimesi olarak bilinen osteoporozu önleyici etkileri vardır. Vücudumuzdaki demir ve çinko oranlarının yeterli düzeyde olmalarına katkı sağlar.

En hızlı değişen organımız olarak kabul edilen derinin sağlıklı ve pürüzsüz olmasına katkı sağlar.

Yaşlı hastalarda başta hipertansiyon olmak üzere bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar vücudumuzdaki sodyum, potasyum, kalsiyum dengesini bozabilmektedir. Bu hastalara uygun miktarlarda maden suyunun tüketilmesi dengenin bozulmasını engeller.

Maden suyunun günde en az 1 litre kadar tüketilmesi durumunda hem minerallerin alınmasını hem de günlük sıvı gereksiniminin sağlanmasında yararlıdır.

Günümüzde Batı ülkelerinde normal su yerine maden suları (minerallı sular) tüketilmektedir.

Maden sularının doğal kaynaklardan temin edildiği ve içeriğinde neler ihtiva ettiğini dikkatlice incelemek gerekir. Çünkü doğal ve korunmuş kaynaklardan elde edilmeyen maden suları içerisinde zararlı bazı madde ve bakteriler olabilmektedir.

Hipertansiyonu olan hastalarda maden suyunda bol miktarda sodyum bulunduğundan bu hastaların maden suyu tketiminin tansiyon düzeylerini yükseltmeyecek şekilde almaları önerilmektedir.

Sonuç olarak mineral bakımından zengin bir doğal içecek olan maden suyunun tüketilmesi, sağlıklı bir yaşam için gereklidir.

Prof. Dr. Mehmet Tahir ÜNAL
D8OWF0.jpg
11.10.2016

Diyetisyen Merve Demir'in maden suları hakkında videosunu izlemek için;

https://youtu.be/Tye1QNMjrUI


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 6774 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler